A kormánykoalíció bombát robbantott
Az elfogadott törvényjavaslat Németországban politikai földrengést idézett elő. A most megszavazott változtatások részletkérdésnek tűnhetnek, de a választási rendszer alapvető logikáját törték meg: a többségi szavazás egyéni választókerületekben már csak dísz, és kizárólag a listás szavazás elve érvényesül. Igaz ugyan, hogy már az előző rendszer is arányos volt, viszont a választókerületeknek jelentősége nagy volt. Egyrészt minden egyéniben nyert körzet egy biztos mandátumot jelentett, másrészt az alapmandátum-kitétel az egyéniben sikeres pártokat jutalmazta. Ez a választójog jelentős belső logikájának alapvető változását jelenti.
Ezért is nevezték maguk a kormányfrakciók tagjai is a reformot az utóbbi évtizedek legnagyobb választójogi reformjának.
Ráadásul a kormánytöbbség által elfogadott új választási törvény az ellenzék három frakciójából kettőt – a Balpártot és a CSU-t – egzisztenciális veszélybe sodor. A Balpárt a 2021-es eredményével az új törvény szerint már nem ugorhatná meg a parlamenti küszöböt, mert az alapmandátum-kitétel törlésre került. Ezzel az SPD válna meg egy örökös baloldali riválisától, főként a keleti tartományokban.
Talán még nagyobb jelentőséggel bír, hogy az új szabályok szerint a bajor CSU is a szakadék szélén táncol. Ha csak 0,3 százalékkal rosszabb eredményt ér el mint 2021-ben még akkor is teljes választási vereséget könyvelhet el, ha az összes egyéni jelöltje esetleg megnyerné a saját körzetét! De miért is? Ugyanis az ötszázalékos küszöböt esetlegesen nem átlépő CSU a listás eredmény hatása miatt minden egyéni mandátumát visszahozhatatlanul elveszíti. Az egyéni mandátumok sorsa is listán pecsételődig meg, továbbá a három mandátumos kivétel se érvényes már (ami most viszont a CSU-nak fontos lett volna). Azaz összeségében a CSU a reform dupla vesztese. Ezt a párt csak úgy tudná kikerülni, ha nemcsak Bajorországban, hanem egész Németországban indulna listán is. Ezzel viszont a testvérpártjától, a CDU-tól vonna el szavazatokat, ugyanis a közös listaállítást a német választási jog a mai napig nem ismeri. A kormánykoalíció célja egyértelmű: a legnagyobb ellenzéki pártszövetséget szeretnék szétrobbantani.
Egy új politikai kultúra?
A kormánykoalíció általi tabutörések sorozata alapvetően megváltoztathatja a német pártrendszer dinamikáját. A CDU/CSU eddig ellenzékben kesztyűs kézzel kezelte mind a Zöldeket, mind a szociáldemokratákat, mert azokra szüksége lehet a jövőben, koalíciós partnerként. A kormánypártok ezt a bizalmat nem viszonozták, hanem tudatosan felrúgták a hosszúéves, táborokon átnyúló politikai egyetértést. Az Unió számukra csak addig volt hasznos, amíg ez az ő érdekeiket szolgálta. A polgári ellenzék is kezdi ezt már felismerni.
Friedrich Merz, a CDU elnöke szerint a kormánykoalíció felé a bizalom megingott, és bejelentette, az Unió a jövőben a reform eltörléséért fog küzdeni.
Mint a CDU/CSU-frakció, mint a CSU által vezetett bajor kormány ezért az Alkotmánybírósághoz fog normakontrollért fordulni.
A német alkotmány viszont tudatosan nem szabályozza részletesen a választójog kérdését, ezért a normakontroll kimenetele bizonytalan. Az 1949-es alaptörvény csak ideiglenes megoldásnak készült, és végül csak azért állta ki az idők próbáját, mert a politikai kultúra íratlan szabályai kiegészítették. Ha a mindenkori kormánytöbbség a választási rendszert az ellenzék nélkül drasztikusan alapjaiban változtatja meg, akár a másik politikai egzisztenciáját veszélyeztetve ezzel, akkor fennáll a veszélye annak, hogy minden további kormányváltással a választási rendszer is átírásra kerülhet – ha valaha még a polgári oldal többséget tud szerezni. Ami viszont a leírtakból adódóan nagyon nehéz feladatnak ígérkezik.
A szerző tanársegéd, doktorandusz hallgató a Müncheni Műszaki Egyetem Politikatudományi Intézetén, ahol a német föderalizmusról és a közlekedéspolitikáról kutat és oktat. Jelenleg a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézete az Európai Együttműködésért vendégoktatója.
Nyitókép: MICHAEL KAPPELER / DPA / AFP