Ez az első szobor, amely halála után készült a két hónapja elhunyt királynőről. II. Erzsébet királynőt életének 97., uralkodásának 71. évében, szeptember 8-án érte a halál nyári rezidenciáján, a skóciai Balmoral kastélyában. Halálának pillanata óta elsőszülött fia, Károly volt trónörökös a brit uralkodó.
A szobrot a yorki székesegyházban helyezték el, és a király a műalkotás avatására utazott feleségével a városba, amely az anglikán egyház második legfontosabb székhelye Canterbury után. A szerdai ceremónia előtt az uralkodó Kamilla kíséretében gyalogosan végigjárta a környező utcákat, hogy személyesen üdvözölje az összegyűlt többezres tömeget, amikor a tömegből egy férfi több tojást hajított rájuk.
A helyszíni felvételek szerint a tojások egyiküket sem találták el, és a király különösebb ijedelem nélkül, láthatólag tréfálkozva nyugtázta az incidenst, amely az ősi városkapu, a Micklegate Bar közelében történt. Több évszázados hagyomány, hogy a Yorkba látogató uralkodók ezen a kapun át lépnek be a városba. A rendőrök a tojásokkal dobálózó férfit néhány másodperc alatt legyűrték, őrizetbe vették és elvitték a helyszínről.
Kilétéről és indítékairól egyelőre nem hangzott el hivatalos tájékoztatás. Hasonló esetek rendkívül ritkák a brit uralkodócsalád történetében, bár volt példa ennél sokkal veszélyesebb incidensekre is. Több mint négy évtizede, 1981 júniusában egy fiatal férfi II. Erzsébet királynő hivatalos születésnapjának nyilvános ceremóniáján a tömegből hat lövést adott le az ünnepség helyszínére lóháton érkező uralkodóra, de a fegyverben vaktöltények voltak. A Marcus Sarjeant nevű lövöldözőt annak idején öt évi börtönre ítélték, de három év letöltése után szabadon engedték.
(MTI)
Nyitókép: Danny Lawson / POOL / AFP