A Facebook a céget ért kritikák hatására létrehozott egy „független” felügyelőtanácsot, amely a közösségi médiaoldal tartalommoderálási döntései fölött fog őrködni. Ehhez a tanácshoz fordulhatnak majd azok felhasználók, akik úgy érzik, a Facebook indokolatlanul tiltotta le egy bejegyzésüket, vagy törölte profiljukat. A testület először 20 taggal kezdi meg a működését, ezt követően a tagok számát 40-re emelnék.
A tanács felállításának előzménye, hogy Soros György és Mark Zuckerberg komoly kommunikációs küzdelmet folytattak. Soros Zuckerberget a New York Times-ban Trump-pártisággal vádolta meg: „Úgy gondolom Trump elnök és Mark Zuckerberg rájöttek, hogy érdekeik egybeesnek – egy újabb győzelem még több pénzt jelentene a Facebook vezetőjének” – írta Soros. Egyben pedig lemondára szólította fel a Facebook alapítóját: „Egyszerű elvet követ Zuckerberg és Sandberg: maximalizálni a profitot a következményekre való tekintet nélkül. Így hát feltétlenül meg kellene oldani, hogy ne maradhassanak vezető pozícióban”. Zuckerberg úgy vágott vissza, hogy felbérelt egy PR-céget, hogy vegyenek revansot Soroson, azonban ez visszafelé sült el, mert a média Zuckerberget nyilvánította antiszemitának.
A történet vége a Facebook által felállított „bíróság”, mely tagjai között egyetlen konzervatívot sem találunk, ellenben legalább tíz olyan személyt igen, akik korábban Soros György valamilyen szervezetéhez köthetőek. Az Alapjogokért Központ megvizsgálta, hogy mennyire „független” és „kiegyensúlyozott” is ez a testület.
A nyilvánosságra hozott 20 név több mint fele – egészen pontosan 12 – hozható összefüggésbe a magyar-amerikai milliárdos üzletemberrel, Soros Györggyel. Meglepő fordulat? Aligha.
A Facebook „Legfelsőbb Bíróságának” tagjai között találunk olyat, aki a Nyílt Társadalom Alapítványnál dolgozott, nagy részük pedig olyan szervezetnél tevékenykedett, amelyet közvetlenül vagy közvetetten a Nyílt Társadalom Alapítványa finanszírozott. Azok közül pedig, akik nem bizonyítottan a hálózat munkatársai, többen Trump-ellenes, liberális politikai aktivisták és az Obama-adminisztráció oszlopos tagjai. A tagok közül egy jogász a Trump ellen indított impeachment eljárás egyik fő tanúja volt. Külön kiemelendő annak a jemeni újságírónőnek a személye, aki úgy kapott béke Nobel-díjat, hogy az Al-Kaida-val összeköttetésben álló Muszlim Testvériség csoportjának vezetője volt. A 20 fős testületből egyetlen egy konzervatív meggyőződésű tag sem kapott helyet.
A mostani testület összetétele egyértelműen azt bizonyítja, hogy Soros György eredményesen vetette meg a lábát a világ legnagyobb közösségi oldalának legfelső felügyeleti szervében, amelyen keresztül pedig végső soron megindulhat a liberálisok számára kedves online nyelvi protokollok és magatartási kódexek meghonosítása. Fellebbezés nincs.
Soros emberei a Facebook „bíróságában”
AFIA ASANTEWAA ASARE-KYEI
- Asare-Kyei liberális politikai aktivista, aki a nők jogaival, a sajtószabadsággal és az információhoz való hozzáféréssel foglalkozik.
- Az Open Society Initiative for West Africa programigazgatója.
CATALINA BOTERO-MARINO
- Botero-Marino kolumbiai ügyvéd, a kolumbiai Universidad de Los Andes jogi karának dékánja. 2008 és 2014 között a véleménynyilvánítás szabadságával foglalkozó különmegbízottja volt a Inter-American Commission on Human Rights szervezetnek.
- Szervezete, az Inter-American Commission on Human Rights a Freedom of Expression in the Americas 2015-2018 projektben működött együtt (cooperating agency) az OSF-el.
NIGHAT DAD
- Dad pakisztáni ügyvéd, internetes aktivista. Alapítója a Digital Rights Foundation-nek, mely szervezet rendszeresen részt vesz az Open Society rendezvényein, több OSF tanulmányban is hivatkozási alapként szerepelnek.
- A szervezet többek között a Freedom Housetól kapja a pénzét.
TAWAKKOL KARMAN
- Karman jemeni liberális politikai aktivista és újságíró. A Reform Párt vezető személyisége, aki 2005-ben a Women Journalists Without Chains szervezet megalapításában is részt vett. Ő volt az első arab nő, aki 2011-ben Nobel-békedíjat kapott.
- Karman az Al-Kaida-val összeköttetésben álló Muszlim Testvériség csoportjának vezetője volt.
- Az IREX (International Research & Exchanges Board) nevű NGO-nak dolgozott, amely szervezetet az OSF is támogatta.
MAINA KIAI
- Kiai kenyai ügyvéd, liberális politikai aktivista, a Human Rights Watch’s Global Alliances and Partnerships Programjának igazgatója. 2011 és 2017 között az ENSZ békés gyülekezéssel és az egyesülés szabadságához fűződő jog kérdésével foglalkozó különmegbízottja volt.
- A Human Rights Watch közvetlenül az Open Society Fundationtól kapja a pénzét.
SUDHIR KRISHNASWAMY
- Krishnawamy, az indiai jogi egyetem kancellárhelyettese, liberális politikai aktivista.
- Az OSF egy tanulmánya, mint független szakértőre hivatkozik.
- Krishnawamy szintén részesült Open Society támogatásban.
RONALDO LEMOS
- Lemos brazil ügyvéd és informatikus. A Brazilian Civil Rights Framework for the Internet egyik alapítója, illetve a Creative Commons brazíliai ügyvezetője.
- A Creative Commons támogatója az OSF.
- Lemos dolgozott a Brazil’s Centre for Technology and Society, majd a Brazil’s Institute of Technology and Society szervezeteknél. Mindkét szervezet támogatója az Open Society.
ALAN RUSBRIDGER
- Rusbridger brit újságíró, 1995 és 2015 között a Guardian főszerkesztője. 2018-ban könyvet írt az újságírás válságáról.
- A Committee to Protect Journalists (CPJ) new yorki szervezet igazgatótanácsának tagja. Részben az Open Society Foundations finanszírozza.
JOHN SAMPLES
- Samples az ameriakai libertárius Cato Institute elnökhelyettese.
- Az Open Society 2010-ben 80,000 dollárral támogatta az intézetet.
SAJÓ ANDRÁS
- Sajó az MTA rendes tagja, 2008 és 2017 között az Emberi Jogok Európai Bíróságának tagja, majd alelnöke.
- A CEU jogi karának alapító dékánja.
NICOLAS SUZOR
HELLE THORNING-SCHMIDT
- Thorning-Schmidt, Dánia első női miniszterelnöke. A Szociáldemokraták elnöke, aki 2011 és 2015 között koalíciós kormányt vezetett. Később a Save the Children International ügyvezető igazgatója volt.
- Save the Children International támogatója a Soros Alapítvány.
- Thorning-Schmidt az International Crisis Group kuratóriumában is helyet kapott. A szervezet Soros György intenzíven támogatja, annak indulásától kezdve az igazgatóság tagja. 2017-ben csatlakozott fia, Soros Alex is, aki szintén igazgatósági tag lett.