Megfagyott a levegő Brüsszelben: Orbán Viktor egy mondattal helyretette Ursula von der Leyent és Manfred Webert (VIDEÓ)

„Itt az ideje, hogy a Bizottság Ukrajna helyett végre a tagállamokat képviselje” – szögezte le a magyar kormányfő.

A Néppárt és Brüsszel emberei egyaránt azon dolgoznak, hogy meggyorsítsák Ukrajna EU-s csatlakozását, azonban Magyarországnak igen komoly esélye van arra, hogy ezt a gazdasága érdekében megakadályozza.
Ahogy arról lapunk is írt, szerdán az Európai Parlamentben Ukrajna támogatásáról vitáztak: az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen felszólalásában többek között kiemelte, hogy még több fegyvert kell küldeni Ukrajnának; hogy szabaduljunk meg az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól (ami Magyarországon a rezsicsökkentés végét jelentené); valamint hogy fel kell gyorsítani Ukrajna uniós csatlakozási folyamatát. Orbán Viktor erre csak annyit reagált, hogy „itt az ideje, hogy a Bizottság Ukrajna helyett végre a tagállamokat képviselje”.
Hogy ki mit kap Brüsszeltől? Ukrajna pénzt és fegyvert, az európai adófizetők pedig a számlát”.
– tette hozzá Orbán Viktor a közösségi oldalán.
Ezt is ajánljuk a témában
„Itt az ideje, hogy a Bizottság Ukrajna helyett végre a tagállamokat képviselje” – szögezte le a magyar kormányfő.
Ezt is ajánljuk a témában
„Hívjuk be Ukrajnát az Unióba! Járjuk együtt a béke útját!” – hangsúlyozta felszólalásában az Európai Bizottság elnöke.
Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke és Magyar Péter brüsszeli főnöke Strasbourgban leszögezte: az Ukrajnának nyújtott támogatásnak feltétel nélkülinek kell lennie és szerinte az ukránoknak is joga van ahhoz, amit a magyarok 20 éve élvezhetnek.
„Az európai néppárt egyértelmű európai perspektívát kíván adni Ukrajnának. Ahogy a magyar nép örömmel csatlakozott ehhez a nagy családhoz, hogy élvezhesse a szabad mozgás, az egységes piac, a gazdasági fejlődés és az egységes unió, az Európai Unió belsejében biztosított politikai biztonság előnyeit, úgy az ukrán népnek is ugyanaz a joga, hogy ezt megtehesse. Ahogy a magyar nép 20 évvel ezelőtt csatlakozott, hogy részese lehessen ennek a nagy családnak, úgy az ukránoknak is ugyanaz a joguk van ehhez. (...) Ebben a kérdésben egyértelmű álláspontot képviselünk” – fogalmazott Weber, amire nem sokkal később Orbán Viktor is reagált:
Magyarországot azért vették fel az Európai Unióba, mert a tagok ezzel jól jártak. Jó deal volt. Németországnak is, Herr Weber. Ukrajna felvétele nem jó deal.
Ukrajna nem hozzáadott érték, hanem csőd. Óriási hiba, ha az európai pénzeket Ukrajnába küldjük, ahelyett, hogy a gondokkal küzdő európai gazdaság megerősítésére fordítanánk. Ideje lenne, hogy az európai vezetők az európai embereket képviseljék, Herr Weber!” – szögezte le a magyar miniszterelnök.
Ezt is ajánljuk a témában
„Ideje lenne, hogy az európai vezetők az európai embereket képviseljék, Herr Weber!” – jegyezte meg a kormányfő.
Sőt, április végén a bővítési biztos, Marta Kos is úgy nyilatkozott, hogy az „nagyon is reális”, hogy az Európai Unió 2030-ig újabb bővítési hullámon menjen keresztül, melynek élén Ukrajna és Moldova állna.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását sürgető Ursula von der Leyen megtapsolta az Orbán Viktort támadó Webert, de tapsolt az ukránok felfegyverzését sürgető Friedrich Merz is.
Azonban Magyarországnak van egy adu a kezében, amellyel megakadályozhatja ezt a gyorsított csatlakozást, amelyről már Orbán Viktor is elmondta, hogy gazdaságilag jelenleg csak ártana az EU országainak. Ez az adu pedig nem más, mint az, hogy egyhangúlag kell dönteni a tagságról. „Az egyhangúság – vagyis az, hogy az EU tagállamainak egyetértése – a Tanácsra vonatkozó szavazási szabályok egyike.” Egészen pontosan arról van szó, hogy „a Tanácsnak egyhangúan kell szavaznia”.
Nyitókép: Ludovic MARIN / AFP