Itt minden a koponyák körül forog – Erőss Lóránd idegsebész a Mandinernek

2024. december 19. 05:05

Misztikus élmény ilyen közel kerülni a másik ember gondolkodásához, érzelmeihez – mondja Erőss Loránd idegsebész. Nemcsak az emberi agy, de a lélek gyógyításáról is beszélgettünk az Amerikai úti idegsebészet igazgatójával a nemrég elhunyt Kozma Imre atya megidézésével.

2024. december 19. 05:05
null
Őry Krisztina

Erőss Loránd 
1965-ben született Budapesten. 1983-ban érettségizett a budapesti Piarista Gimnáziumban, 1990-ben végzett a Semmelweis Orvos­tudományi Egyetem Általános Orvosi Karán, 1995-ben neurológiai, 2000-ben pedig idegsebészet szakvizsgát tett. 2007-ben az országban az elsők között tette le az intervenciós fájdalomterapeuták nemzetközi vizsgáját. 2010-ben szerzett PhD fokozatot a klinikai idegtudományok területén. 2019-ben habilitált a Semmelweis Egyetemen epilepszia­sebészeti témában, ugyanebben az évben diplomát szerzett a Harvard Medical School és a Harvard Business School közös egészségügyivezető-képzőjében. 2021-től az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet (ma Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika) főigazgatója. 2013-tól máltai lovag, 2015 óta a Magyar Máltai Lovagok Szövetségének ispotályosa.

Íróasztala felett műtőlámpák, a falon koponyametszetek mr-felvétele színes vászonképként, a velük szemben lévő óriási monitoron a műtőben zajló operáció látható. A teljes műtétet végigkövetheti innen?
Igen, mégpedig több kamerán keresztül. A dóm­kamera a teljes műtőt látja, a másik a műtéti területre van állítva, az osztott képernyő többi részén pedig a mikroszkóp, endoszkóp vagy exoszkóp képe, valamint az mr látható. Ha kell, valós időben betekintést tudunk nyújtani távoli résztvevőknek hazai vagy külföldi képzéshez.

Gyanítom, nem sok helyen van ilyen technika Magyarországon.
Nem tudok róla, hogy máshol volna ilyen fejlesztés.

Az ön ötlete volt? 
Igen, amikor átvettem az intézet vezetését, a legnagyobb veszteség számomra a klinikumban, elsősorban a műtőben töltött órák számának csökkenése volt. Ezért legalább virtuálisan legyen itt a műtői környezet – gondoltam. Nem mellékes számomra, hogy így látom a sebészi részleteket, és a betegcsere idejét is követhetem. Mint tudjuk, a műtőidő a legdrágább egy kórházban, ennek nyomon követése az egyik alapja a költséghatékony gyógyításnak. Az informatikai igazgatónknak sikerült megvalósítania az elképzelésemet.

Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!