Orbán Viktor: Meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában (VIDEÓ)
Elkezdődött Magyarország legnagyobb diplomáciai eseménye.
Az Euronews oldalán írt vendégcikkében a miniszterelnök politikai igazgatója kijelentette: a novemberi kettős európai csúcstalálkozó bizonyította, Magyarország nincs diplomáciai elszigeteltségben.
Nyitókép: Orbán Balázs a washingtoni National Conservative Conference című rendezvények szólal fel 2024. július 9-én / fotó: Dominic Gwinn / Middle East Images via AFP
Nagyon ritka egy európai állam életében, hogy egyszerre lássa vendégül az EU intézményi és tagállami vezetőit, a NATO és az Európa Tanács főtitkárát, illetve az EBESZ képviselőjét – Magyarországon találkoztak az Európai Politikai Közösség tagjainak állami vezetői, majd másnap informális ülését tartotta az Európai Tanács, ezzel Budapest vált az európai politika epicentrumává november 7-én és 8-án – írta Orbán Balázs az Euronews angol nyelvű honlapján megjelent vendégcikkében.
A miniszterelnök politikai igazgatója szerint önmagában ez a rendezvénydömping élesen megmutatta, hogy
az a vád, miszerint Magyarország diplomáciai elszigeteltségben van, nem állja meg a helyét.
Orbán úgy vélte, Donald Trump győzelmével változás jön, az új amerikai kormányzat az „America first” politikáját fogja folytatni, ami arra inspirálhatja az európai vezetőket, hogy maguk a „Europe first” politikáját kövessék, ahelyett, hogy idegen államok és ngo-k érdekeit szolgálják.
„Az „America first” irány új helyzetet teremt Európa biztonsága szempontjából is. Abban egyetértés volt a csúcstalálkozó résztvevői között, hogy minél hamarabb el kell jönnie a békének Európában, és abban is, hogy Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia a jövőben a saját békéjéért és biztonságáért" – hangsúlyozta Orbán Balázs, aki szerint Európa védelme nem támaszkodhat egyedül az amerikai támogatásra, és ezzel a logikával
Európának meghatározó szerepet kell játszania az ukrajnai háborút lezáró béketárgyalásokon.
Orbán Viktor politikai igazgatója írásában leszögezi: Európa nagy bajban van a versenyképességet illetően. A kutatás-fejlesztés, a termelékenység, a demográfiai mutatók és az önvédelmi képességek terén egyre jobban lemarad az Egyesült Államok és Kína mögött, a hosszú évek tétlensége pedig megbosszulja magát.
A helyzet komolyságát az Európai Bizottság is elismerte, Mario Draghi jelentéséből élesen kiderült: Európa zsugorodik és visszaszorulóban van, az elmúlt húsz év során az európai gazdasági növekedés folyamatosan gyengébb volt, mint a kínai és az amerikai, az energiaárak növekedése miatt pedig
az európai gazdasági szereplők versenyképessége tovább romlott.
A versenyképesség prioritás, de javítását nem lehet csupán adminisztratív, bürokratikus eszközökkel elérni, ahhoz az kell, hogy a szuverén európai nemzetek döntéshozóinak megállapodására alapozva tető alá hoznak egy versenyképességi megállapodást
Orbán szerint a magyar uniós elnökség sikere, hogy ez az egyezség, a Budapesti Nyilatkozat végül megszületett. Ennek alapján az innovatív cégek, kkv-k megfelelő forrásokhoz juthatnak, nagyobb összegeket fordítanak majd kutatás-fejlesztési célokra, valamint olyan európai iparpolitika kialakítására lesz szükség, amely úgy segíti elő a zöld átállást, hogy közben nem gyengíti a versenyképességet.
A politikai igazgató írásában azzal folytatja, hogy
a versenyképesség és a stratégiai szuverenitás szempontjából kulcsfontosságú az európai védelmi kapacitások növelése,
ehhez pedig az európai védelmi iparnak a technológia és a termelési kapacitások terén világszínvonalúnak kell lennie.
Orbán Balázs úgy véli, a magyar elnökségnek sikerült az európai vezetők figyelmét az ideológiai vitákról az emberek életét valóban érintő, gyakorlati kérdésekre terelni. Másrészt, a trumpi mintára Make Europe Great Again mottójú magyar elnökség idején Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást, így az ukrajnai háború nyugati megítélése is változóban van. „Közép-Európa számos állama, így Magyarország is a kezdetektől fogva békepárti politikát folytatott.
Miután a békepárti erők az Egyesült Államokban is győzedelmeskedtek, most Nyugat-Európa vezetőin a sor, hogy tegyenek a békéért"
– zárja sorait a politikai igazgató.
Ezt is ajánljuk a témában
Elkezdődött Magyarország legnagyobb diplomáciai eseménye.
--