Rézkábelt akartak lopni, megzavarták a kőolajáramlást Szlovákia és Magyarország között
Két férfi és két nő volt a csirkefogó, vádat emeltek ellenük.
Évente több száz millió forintos kárt, jelentős fennakadásokat, sőt, sokszor életveszélyt okoznak a színesfémtolvajok, mindezt pár korsó sörért és egy doboz cigarettáért.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt
Óriási kárt okoznak a színesfémtolvajok, akik a vezetékek megrongálása és ellopása mellet az aknafedeleket, sőt, még a villanypóznák ajtaját is képesek elvinni. Gyakorlatilag minden, nem megfelelően rögzített vagy a forgalomtól távoli helyen található, könnyedén leszerelhető és elvágható fémalkatrészt és vezetéket magukkal visznek a tolvajok.
A színesfémekre szakosodott bűnözők a zsákmányt szinte azonnal eladják, a néhány ezer, tízezer forintos nyereségüket pedig sokszor alkoholra, cigarettára és kábítószerre költik, miközben egy néhány centiméteres fémvezeték ellopásával évente több száz millió forintos kárt okoznak.
A tolvajok nem csak a megrongált vezetékek, alkatrészek pótlása miatt okoznak jelentős kárt elsősorban a közműcégeknek és a vasútnak, erre még rájön a szolgáltatások időszakos kiesése miatt jelentkező, tovagyűrűző kár is. Ráadásul nem ritka, hogy a színesfémtolvajok tevékenységükkel – a megrongált berendezéstől függően – életveszélyes helyzetet okoznak, például rongálásuk következményeként áramütés érheti azt, aki megközelíti a sérült vezetéket.
Legutóbb a magyar-szlovák kőolajszállításban okozott fennakadást három fóti elkövető, akik elhatározták, hogy földben elfekvő rézkábeleket kiásva megpróbálják ellopni. Alsónémedi térségében vágtak ki egy körülbelül 20 centiméteres darabot, majd a gödör betemetése nélkül elhagyták a helyszínt.
Ezt is ajánljuk a témában
Két férfi és két nő volt a csirkefogó, vádat emeltek ellenük.
A kábel elvágásával az elkövetők több órára zavart okoztak a Szlovákiából Magyarországra irányuló kőolaj szállítását koordináló elektronikai rendszerben, amely ideiglenes szolgáltatáskiesést eredményezett.
A hiba teljes kijavítása több napot vett igénybe, miközben a háromezer forint értékű vezetékdarab ellopása miatt okozott kár javítása négymillió forintba került.
A MÁV hálózatán is súlyos károkat okoznak a megélhetési bűnözők. A vasúttársaság közlése szerint tavaly 28 millió forint kárt okoztak a színesfémtolvajok 2013-ban, közel 400 bűncselekményt követtek el az év során.
Az ellopott és megrongált berendezések miatt 40 ezer percet, vagyis közel 28 napot késtek a vonatok, vagyis a tovagyűrűző hatások miatt valójában jóval nagyobb kár érte a vasúttársaságot és az utasokat.
A vasúthálózat kiemelt célpontja a bűnözőknek, akik előszeretettel lopják el a pályához tartozó csavarokat, sőt, síndarabokat, valamint a biztosítóberendezéshez tartozó kisebb alkatrészeket, de akár a sorompó alkatrészeit is. Így tehát nem csak anyagi kárt okoznak, de balesetveszélyt is okoznak a tolvajok, akik mindössze pár ezer forintot kapnak az illegális fémhulladékért a MÉH telepeken.
A közműcégek és az önkormányzatok is súlyos összegeket fordítanak az ellopott, megrongált vezetékek és más fémberendezések pótlására. A bűnözők sokszor az utcai csatornafedeleket is elviszik, amennyiben könnyedén fel tudják ezeket szedni. Ezzel sok esetben életveszélyt okoznak, mivel a figyelmetlen gyalogosok beleeshetnek a több méter mély csatornákba, de egy rossz mozdulat is elegendő egy komolyabb sérüléssel járó balesethez. Igaz ez az autósokra is, valamint a gépkocsiban keletkező anyagi kár is jelentős lehet.
S miközben a tolvajok a MÉH-ben, vagy más kapcsolataikon keresztül alig kapnak pénzt az ellopott zsákmányért, pótlásuk jelentős összegbe kerül, ráadásul sokszor nem is állnak azonnal rendelkezésre a speciális fémtárgyak, így az ideiglenes veszély-elhárításnak is komoly ára lehet.
A MÉH telepeken elvileg nem vehetik át az illegális fémhulladékokat, ugyanakkor a kereskedők sok esetben nem kérnek semmilyen dokumentumot sem az eladóktól, vagy a tolvajok hamis papírokkal igazolják a fémek eredetét. A telepeket rendszeresen ellenőrzi a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, és a kereskedők is sok bejelentést tesznek. Arról ugyanakkor nincs becslés, hogy a hatósági fellépés mennyire hatékony és a tolvajok mekkora részét sikerül felelősségre vonni.