Kulcsszerepben Tordai Csaba
A Magyar Nemzet által átvizsgált dokumentumok szerint a kulcsfigura a most előkerült történetben is Tordai Csaba volt.
A már említett autókölcsönző cég, név szerint a Bakony Rental Kft. ügyvezető-tulajdonosa nem más, mint Tordai élettársa, Mravik Zsolt, aki szintén felbukkant az elmúlt években Karácsony Gergely környezetében.
Mravik 2014 óta szinte folyamatosan vezetői pozíciót tölt be Karácsony mellett,
az utóbbi időben a fővárosban, előtte pedig, amikor Karácsony Zugló polgármestere volt, akkor abban a kerületben. Az említett cégnek a mai napig egyedüli tulajdonosa és ügyvezetője Mravik Zsolt, jogi képviselője Tordai Csaba, a székhelye pedig kettejük közös lakcímére van bejegyezve.
A Magyar Nemzet korábbi cikkében cégadatok, jegyzőkönyvek és bankszámla-kivonatok bemutatásával tárta fel, hogy milyen módon érkezett az autókölcsönző céghez egy rejtélyes külföldi tanácsadói szerződés címén 112 millió forint, majd abból 75 milliót egy, a Városházán dolgozó közvetítőn keresztül Mravik készpénzben továbbított Perjés Gáborhoz, a Mibu vezetőjéhez.
Perjés pedig az egyesület bankszámlájára több részletben befizetett, alkalmanként tízmillió forintot meg nem haladó összegeket. Ezeknek a pénzeknek a „lepapírozását” szolgálhatták azok a jegyzőkönyvek, amelyek a Mibu állítólagos adománygyűjtő dobozainak felnyitásáról készültek.
Komoly jogi aggályok
ifj. Lomnici Zoltánt már a Bakony Rental Kft. külföldi megbízásával kapcsolatban is felvetett jogi aggályokat.
„Általánosságban ilyen esetekben a tanácsadói szerződés és a teljesítési igazolások tartalma vizsgálandó. Ha e kettő tartalma nincs összhangban, esetleg nem áll rendelkezésre a teljesítést alátámasztó okirat, az felvetheti annak a gyanúját, hogy nem volt valós teljesítés a pénzmozgás mögött, bűncselekmény történhetett”.
„Ez további, az adózással kapcsolatos problémákat is generálhat, hiszen adott esetben olyan »költség-bevétel« elszámolására került sor, amely mögött szolgáltatás/tevékenység valójában nem volt” – fejtette ki az alkotmányjogász.
Ifj. Lomnici arra is felhívta a figyelmet, hogy amennyiben a pénzmozgás elfedésére valótlan magánokiratot használtak fel, hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt kell felelniük. Majd arra is kitért, hogy
ha a külföldi cég által kifizetett 112 millió forint esetleg bűncselekményből származott, úgy felvetődhet továbbá a pénzmosás gyanúja.
Mit tudhatott Karácsony?
A szakértő megjegyezte, az ügy elsődleges politikai kockázata, hogy
a baloldal hitelessége tovább romlik,
és világossá válik a nagyközönség előtt, hogy a baloldal nem szavazókat megnyerve, hanem külföldi forrásokkal és különböző bűncselekmény-gyanús ügyletekkel próbál megnyerni a választásokat.
Ifj. Lomnici Zoltán összegzésében kiemelte: amennyiben a fent leírtak bizonyítást nyernek, úgy a kft. ügyvezetője hűtlen kezelés és sikkasztás miatt felelhet,
a cég vezetése és Perjés is érintettek lehetnek pénzmosás és költségvetési csalás elkövetésében.
A főpolgármestert pedig abban az esetben terheli büntetőjogi felelősség, ha a feltett kérdésekben részletezett folyamatról, illetve azoknak az esetleges bűnös voltáról tudott. Ebben az esetben a választás, népszavazás és európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekmény gyanúja vetődhet fel – hangsúlyozta az alkotmányjogász.
Nyomozás indulhat
Az öt évvel ezelőtti cselekmények jogi konzekvenciáiról az alkotmányjogász elmondta: egyrészt büntetőeljárás, nyomozás indulhat a külföldi cég által kifizetett pénz eredetének feltárása érdekében. A büntetőeljárásban vizsgálható a Bakony Rental Kft. által kifizetett 75 millió forint alapjául szolgáló teljesítés valós, vagy esetleges fiktív volta is – olvasható a Magyar Nemzet összeállításában.