Egyetlen ábrán a világ legnagyobb sörösei
Évről-évre nő a globális sörkortyolás mennyisége. A szomjas torkok piacának értéke idén eléri a 690 milliárd dollárt. Lássuk a mestereket!
Egészségünk a mindenünk. Egy friss kutatás szerint a sör jótékony hatása beárnyékolja a mai divatos ételekét, étrendkiegészítőkét is.
A túlzott alkoholfogyasztás veszélyeit mindenki ismeri – ezek különösen nagy hangsúlyt kapnak mostanság, a száraz november időszakában. Azonban az új kutatások azonban érdekes dologra, a sör jótékony hatására hívják fel a figyelmet. Legutóbb a The Sun számolt be arról, a mérsékelt sörfogyasztás jó hatással van a bélrendszerre, és a szívünket is erősítheti – akár eredményesebben, mint a divatos, egészséges ételek és táplálékkiegészítők.
Egy ilyen kutatásról számolt be korábban a Sky News, amelyben összesen tizenkilenc, 23 és 58 év közötti férfit vizsgáltak. A kutatásban résztvevők négy héten át minden nap elfogyasztottak a vacsorájukhoz egy 330 ml-es kiszerelésű sört; az egyik csoport alkoholosat, a másikuk alkoholmenteset. A résztvevők étrendjükben, és az életmódjukban semmilyen egyéb változtatást nem eszközöltek.
A tesztidőszak végén mindkét csoport bélmikrobiomjában nagyobb volt a baktériumok diverzitása, és javult férfiak bélrendszerének egészsége is.
Naponta egy pohár sör segíthet a bélmikrobiom karbantartásában, és része lehet a kiegyensúlyozott táplálkozásnak – ugyanakkor óvatosnak kell lennünk, és nem szabad úgy vennünk ezt az egészet, hogy a több a jobb”
– figyelmeztet a Ana Faria, a Lisszaboni Egyetem munkatársa, a kutatás egyik felügyelője.
Azt is olvashatjuk, hogy a sör akár eredményesebb is lehet ebből a szempontból, mint az olyan, mai divatos ételek, mint kimcshi, kombucha tea, vagy joghurt – amelyeket általában mind-mind probiotikum-tartalmuk miatt fogyasztanak.
Ezt is ajánljuk a témában
Évről-évre nő a globális sörkortyolás mennyisége. A szomjas torkok piacának értéke idén eléri a 690 milliárd dollárt. Lássuk a mestereket!
Hogy pontosan mitől is lehet pozitív hatása az emberi testre a sörnek, abban a HáziPatika lehet segítségünkre.
A sör valamennyi típusában viszonylag nagy mennyiségben található B-vitamin , azon belül is a legnagyobb koncentrációban B2 (riboflavin), B3 (niacin), B6 (piridoxin) és B9 (folsav), de tartalmaz B5-öt (pantoténsav) és B12-t (kobalamin) is. A B csoportú vitaminok forrása a sör élesztőtartalma; a szűretlen sörökben nagyobb mennyiségben vannak jelen, mint a szűrt változatokban. Fontos tudni azonban, hogy az alkohol gátolja a felsoroltak némelyike, például a szervezet számára nagyon fontos folsav felszívódását, így a B-vitaminok pótlása elsődlegesen más táplálékforrásokkal ajánlott.
A sör előnyös kalcium-magnézium aránya (előbbiből keveset, míg utóbbiból sokat tartalmaz) segíti az epe- és vesekőképződés megelőzését. Fontos továbbá, hogy káliumban gazdag, ugyanakkor nátrium kevés van benne, ami az egészséges vérnyomásnak kedvez, de nem szabad megfeledkezni róla, hogy a túlzott alkoholfogyasztás viszont emeli a vérnyomást, így annak optimális szinten tartására nem a komoly mennyiségű sörbevitel a jó választás.
A felsoroltak mellett a sör vasat, szelént és rezet is tartalmaz.
A sörben nem található koleszterin és zsír, és a legtöbb típusa fehérjében is viszonylag szegény táplálék; kalóriatartalma kisebb , mint az alkoholmentes italok többségének. Mértékkel fogyasztva ezért a HáziPatika is egyetért a fent említett kutatással abban, hogy diéta kiegészítője lehet, például azoknál is, akik zsír- és koleszterinszegény étrendet folytatnak.
Emellett pedig a sör polifenolokat és mikroorganizmusokat tartalmaz, amelyek hatással lehetnek az emberi bélrendszerben élő mikrobák sokféleségére. Tanulmányok kimutatták, hogy ha többféle baktérium van jelen bélrendszerünkben, kisebb az esélye például a különböző szívbetegségek és a cukorbetegség kialakulásának.
A tanulmány szerint tehát ha az alkoholfogyasztást biztonságos határokon belül szabályozzuk, akkor az a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz is hozzájárul, és egészségünk megőrzését is elősegítheti. Az egyes országokban persze eltérően ítélik meg, hogy mi is az elfogatható napi mennyiség. A legtöbb helyen, így Magyarországon is általában érvényes orvosi ajánlás szerint egy nap egy pohár (azaz 0,33 liter) 4,5 százalékos sör – ez a mennyiség 12 g alkoholt jelent – fogyasztása elfogadott.
Nyitókép: Oliver Lang / DDP / ddp images/ AFP