A luxusceleb Mártha Imre, és ami mögötte van
A fővárosi közműholding vezetője – akinek a vagyona több tízmilliárd forint lehet – Gyurcsányék bizalmasaként futott be nagy karriert.
Csalás bűntettének gyanújával indított nyomozást a Mártha Imre vezette Budapesti Közművek (BKM) Zrt. körüli botrány ügyében a BRFK.
Nyomozás indult a fővárosi közművek temetői botránya miatt – tudta meg a Magyar Nemzet. A lap szerint az ügy hátterében az áll, hogy a temetői zöldterületek karbantartásával megbízott cég csaknem hetvenmillió forintnyi munkáról állíthatott ki hamis teljesítési igazolást. A lap az ügyben kereste a Budapesti Rendőr-főkapitányságot is, válaszukból kiderült, hogy csalás bűntettének gyanújával indított nyomozást a Mártha Imre vezette Budapesti Közművek (BKM) Zrt. körüli botrány ügyében a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK).
Ezt is ajánljuk a témában
A fővárosi közműholding vezetője – akinek a vagyona több tízmilliárd forint lehet – Gyurcsányék bizalmasaként futott be nagy karriert.
Az eljárás egyelőre ismeretlen tettes ellen zajlik, azaz még senkit nem hallgattak ki gyanúsítottként. A lap emlékeztet, hogy az ügyben elsőként Tényi István fordult a hatóságokhoz, illetve az eset nyilvánosságra kerülése után már a fővárosi közművek is úgy nyilatkozott, hogy feljelentést tettek.
A történet előzménye, hogy a Magyar Nemzethez korábban eljutott belső vizsgálati megállapításokból, dokumentumból arra lehet következtetni, hogy
komoly mulasztások és hanyag munkavégzések történhettek a budapesti közművek több projektjénél is.
A lap szerint az egyik ilyen eset a fővárosi temetői zöldterület fenntartási munkáival kapcsolatos. A feladattal a BKM-hez tartozó temetkezési főigazgatóság ugyanis olyan kertészeti céget bízott meg, amely a feladatát nem teljesítette, ugyanakkor a Harmat Kert Kft. valótlan teljesítési igazolásait elfogadták.
Az ügyben belső vizsgálat is indult, az ezzel összefüggő jelentésben pedig leírták: „A temetői zöldfelületek gondozásához és fenntartásához kapcsolódó munkáinak teljesítésigazolása nem a hatályos szabályozás szerint történt, nem vette figyelembe sem a hatályos jogszabályok, sem a belső szabályozások előírásait.” Megállapították azt is, hogy a temetővezetőktől érkezett nem megfelelő munkavégzést rögzítő visszajelzések ellenére az egyik főosztályvezető száz százalékban leigazolta a vállalkozó által végzett munkákat. A „munkára” a fővárosi vállalat csaknem hetvenmillió forintot fizetett ki. A dokumentumokból pedig kiderül, hogy a felek ezt a kis „bakit” úgy próbálták elfedni, hogy a jogtalanul leigazolt számlák kifizetését „vagyoneltolódásként” tüntették fel.
A közművek szerint nem történt semmilyen bűncselekmény,
aminek némileg ellentmond, hogy a cég felügyelőbizottsága mégis feljelentést tett.
Ide tartozik még, hogy Dódity Gabriella kispesti fideszes politikus hozzájutott egy nyilatkozathoz, amelyet a főváros temetkezési divíziójának egyik kertészeti munkatársa írt alá. „A temetőket a fakidőlések és leszakadó ágak veszélye miatt élet-és balesetveszélyesnek tartom… a fákkal kapcsolatos személyi és vagyoni kárért felelősséget nem vállalok” – áll a nyilatkozatban.
Mindezek mellett a lap munkatársai a helyszínen járva is szörnyű állapotokat tapasztaltak: sírokra rádőlt fák, szemét és helyenként burjánzó növényzet.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs