Till Tamás családjának ügyvédje szerint szexuális indíték állhatott a gyilkosság mögött
A család kártérítési pert indít a gyilkos ellen.
A rendőrség mindent megtesz a kémkedés miatt elítélt volt politikus felkutatása és elfogása érdekében.
Továbbra sincs semmi hír a csaknem egy éve jogerősen elítélt Kovács Béla volt jobbikos európai parlamenti képviselőről, akinek már rég börtönben kéne ülnie. Az ügyben megkerestük a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányságot, amely megkeresésünkre közölte:
A rendőrség mindent megtesz Kovács Béla felkutatása és elfogása érdekében, a folyamatban lévő körözési eljárás egyes, konkrét eljárási cselekményeiről azonban nem áll módunkban tájékoztatást adni.”
Ahogy arról lapunk elsőként beszámolt, a harmadfokon eljáró Kúria tavaly szeptemberben öt év fegyházbüntetésre ítélte a KGBéla-ként elhíresült egykori jobbikos EP-képviselőt, az Európai Unió Intézményei elleni kémkedés és költségvetési csalás bűntette, valamint magánokirat-hamisítás vétsége miatt.
Mivel azonban Kovács Béla nem kezdte meg büntetése letöltését, a börtönbe történő rendőri elővezetése sem járt eredménnyel, a Budapest Környéki Törvényszék büntetés-végrehajtási bírája 2022. november 22-én hazai elfogatóparancsot adott ki ellene.
Ez úgyszintén nem vezetett eredményre, és mivel rendelkezésre álló adatok alapján az elítélt feltehetően külföldön tartózkodik, a törvényszék idén júniusban a terhelttel szemben
európai-, illetve nemzetközi elfogatóparancsot bocsátott ki a kiszabott szabadságvesztés végrehajtása érdekében.
A bíróság akkori közleménye szerint amennyiben a terheltet az EU területén elfogják, az igazságügyi miniszter az elfogásról szóló értesítés kézhezvételét követően az európai elfogatóparancsot haladéktalanul megküldi a végrehajtó tagállamnak. Más államban történő elfogás esetében a kiadatási kérelem előterjesztést a tárcavezető hozza meg, döntéséről a nemzetközi elfogatóparancsot kibocsátó bíróságot értesíti.
Felmerül a kérdés, hogy a feltehetően Oroszországban, Moszkvába tartózkodó egykori politikusnak mennyit kellene „bujkálnia” ahhoz, hogy elévüljön a bűncselekménye és ne fenyegesse a börtön.
Ifj. Balsai István büntetőjogász lapunk kérdésére elmondta, hogy az 5 éves szabadságvesztés esetén
a büntetés végrehajthatósága 10 év alatt évül el, amit az elfogatóparancs kibocsátásának jogerőre emelkedése napjától kell számolni.
„Az elévülés megszakítására vonatkozó szabályok szerint az elévülést ugyanakkor félbeszakítja az elítélt ellen a büntetés vagy az intézkedés végrehajtásával összefüggésben hozott intézkedés” – magyarázta a büntetőjogász, hozzátéve, hogy ez lehet egy szimpla hatósági megkeresés is az ügyben.
Mindez pedig azt jelenti, hogy akár a végtelenségig elnyújtható az eljárás,
azaz Kovács Bélának – ha egyáltalán foglalkozik ezzel – nem nagyon érdemes az elévülésre játszania.
Nyitókép: Kovács Béla a Budapest Környéki Törvényszéken 2020. szeptember 24-én. (Fotó: MTI/Kovács Tamás)