Márki-Zay bevallotta, hogy a baloldali pártok kampányára költötték az amerikai dollármilliókat
A bukott kormányfőjelölt tudomása szerint az Action for Democracy a kinti magyarok körében gyűjtötte össze az 1,8 milliárd forintot.
A külföldről érkező pénzekből a legnagyobb arányban a DatAdat-cégcsoport profitált, amely közvetlenül is kapott 148 millió forintnyi forrást az AfD-től, ennek mégsem látni nyomát a szervezet anyagában – írja a Magyar Nemzet.
A Magyar Nemzet górcső alá vette az Action for Democracy (AfD) 2022-es beszámolóját, és – ahogy fogalmaz a lap – összevetette a valósággal. Bár a lap szerint az AfD az éves jelentésében azt szeretné elhitetni, hogy az általuk négy „csatatérállamnak” nevezett országban (Magyarország, Ukrajna, Brazília, Olaszország) próbálták segíteni a „demokratikus politikai erőket”, a költések mást mutatnak, a források kis híján nyolcvan százaléka hazánkba érkezett, kilenc százalékát a működési költségek emésztették fel, a maradék 11 százalékon pedig a másik három ország osztozott.
A 11,2 millió dollárnyi adományból 8,8 millió érkezett magyarországi szereplőkhöz.
Ami a részleteket illeti, a Közélet Iskolája, amely baloldali aktivistáknak tart politikai képzéseket, 15 ezer dollárban részesült, míg egy Nádas Péter életéről szóló dokumentumfilmre 12 ezret adtak. A baloldali propagandát terjesztő Nyomtass Te Is! mozgalom több mint 55 ezer dollárt kapott. Fesztiválokat is szerveztek a külhoni magyaroknak, amire 193 ezer dollár ment el. A külföldön élő magyarok választási részvételének növeléséért indított kampány során az AfD több mint 262 ezer dollárt költött el.
A Magyar Nemzet összegzése szerint 5,139 millió dollárt kapott a Márki-Zay Péter-féle Mindenki Magyarországa Mozgalom, és 3,191 millió dollárt költöttek el a „helyi Covid-, LMBTQ-referendum-kampányra”, az Oraculum 2020 Kft-nek – amely az Ezalényeg.hu baloldali propagandaportál kiadója – juttatott pénzeket címkézhették fel így. A kiadó arra kapott – egymilliárd forintnyi – pénzt, hogy „áttörje a propaganda falát”, és helyi híreket közöljön a demokratikus részvétel fontosságáról a választásokon, valamint hírt adjon a koronavírus-járvány kezeléséről és az ehhez köthető szakpolitikai döntésekről. Telefonos kampányt is indítottak, hogy felhívják a figyelmet az általuk elítélt gyermekvédelmi törvényre.
A szép szavak azonban ismét csak a komor valóságot hivatottak elleplezni – állítja a Magyar Nemzet.
Az Ezalényeg.hu nevű trollportál számos álhírt jelentet meg, és rendszeresen dehumanizál kormánypárti politikusokat. Kásler Miklós korábbi minisztert jellemzően majomként ábrázolták, Rácz Zsófia korábbi helyettes-államtitkárnak pedig a méltóságát, nőiségét érte nemtelen támadás a részükről, és számtalan cikkben támadták Szájer József korábbi EP-képviselőt homoszexualitása miatt.
Ezt is ajánljuk a témában
A bukott kormányfőjelölt tudomása szerint az Action for Democracy a kinti magyarok körében gyűjtötte össze az 1,8 milliárd forintot.
Az alapítvány a nem magyar kötődésű projektek közül a brazíliai Quidet támogatta egymillió dollárral. Ez egy olyan eszköz, amely adatelemzések segítségével teszi hatékonyabbá a kampányokat, főként a fiatalok és a női szavazók mozgósítására használták a korteskedés során. További két brazíliai projekt 170 ezer dollárt kapott, s egy olaszországi szervezet, Rinascimento Green jutott ezer dollárhoz. Az AfD indulásakor Lengyelországot is „csatatérállamként” nevezték meg, később a lengyel projekt helyét átvette Ukrajna, ahova nem utaltak komolyabb összegben pénzt.
A beszámoló szerint Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalma „Orbán Viktor homofób narratívája” ellen küzdött, többek között ezért is kapott 1,85 milliárd forintnyi dollárt kampánykiadásokra és az LMBTQ-ügyek képviseletére. Ez azért érdekes, mert a hazai LMBTQ-szervezetek 2022 februárjában Márki-Zay egyik videóját töröltetni akarták annak homoszexualitás-ellenes tartalma miatt, de a kormányfőjelölt melegviccet is elsütött a kampány során.
A külföldről érkező pénzekből a legnagyobb arányban a DatAdat-cégcsoport profitált, amely közvetlenül is kapott 148 millió forintnyi forrást az AfD-től, ennek mégsem látni nyomát a szervezet beszámolójában. A lap szerint mindez talán nem véletlen, hiszen nem mutatna jól, ha kiderülne, Korányi Dávid a korábbi főnökeit, munkatársait pénzeli egy civil szervezet álcája mögé bújva. Ismert ugyanis, hogy az AfD elnöke Bajnai Gordon volt kormányfő barátja és mentora.
Bajnai pedig a DatAdat egyik tulajdonosa, akinek további társai a cégben Ficsor Ádám, a Bajnai-kormány titokminisztere; Dessewfy Tibor, a Bajnai–Gyurcsány-kormányok korábbi tanácsadója, Molnár István ügyvéd, ifj. Páva Zoltán üzlettársa, valamint Szigetvári Viktor, a Bajnai-Gyurcsány-kormányok korábbi államtitkára, tanácsadója, a mára megszűnt Együtt párt volt alapítója is.
A DatAdat az ellenzéki kampány online feladatait végezte, többek között az ő munkájuk a Gyurcsány Ferenc Facebook-oldalán található chatbot is,
amely akkor lép működésbe, ha valaki üzenetet ír a volt kormányfő profiljára. Ez lényegében egy adatgyűjtő kampányeszköz, amellyel később célzott üzeneteket lehet eljuttatni a felhasználókhoz a közösségi médián keresztül.
A legtöbb pénzt azonban áttételesen kapta. Márki-Zay mozgalma 1,4 milliárdot utalt át számukra, míg az Oraculum 2020 Kft.-től 324 millió forintot kaptak. Miközben tehát a legtöbb forrás a DatAdat által működtetett kampánygépezethez vándorolt, amely kiszolgálta a baloldali pártok és jelöltek kampányigényeit, az Action for Democracy jelentésében úgy fogalmaznak, „sosem finanszíroztunk politikai pártokat és jelölti kampányokat”. Szintén hiányzik az AfD beszámolójából a magyarországi baloldal megrendelésére dolgozó 21 Kutatóközpont, amely 2,5 millió forintnyi összeget kapott a szervezettől.
Nyitókép: Bajnai Gordon miniszterelnök Korányi Dávid kül- és biztonságpolitikai szakállamtitkárral a Capitolium előtt 2009-ben (MTI/Beliczay László)