Vajon lesznek elegen, akik idén nyáron lángost sütnek a Balatonnál?
2023. április 23. 17:00
Továbbra is jelentős a munkaerőhiány, hiába a csábító bérek. A szakma szerint a helyzet nem jó, de nem tragikus.
2023. április 23. 17:00
p
6
5
98
Mentés
Az elmúlt években már megszokható volt, hogy amint közeledik a turizmus szempontjából kiemelkedően fontos nyári szezon, úgy a politikai pártok palettájára is felkerül a téma. Nincs ez másképp idén sem, pártok közleményekben és sajtótájékoztatókon már elkezdték a hangulatkeltést.
Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója szerint például hatósági árat kellene bevezetni a strandbelépőkre, szavai szerint ugyanis a magyar családoknak egyre nehezebben megfizethető a nyaralás. Közösségi oldalán úgy fogalmazott az országgyűlési képviselő, hogy a magas infláció és üzemanyagárak mellett irreálisan drága a strandbelépő, így azt javasolja, 600 forintban maximalizálják a felnőtt belépők árát.
A belépők árai mellett gyakran szerepel az „ellenzéki kínálatban”, hogy a büfékben milyen ütemben emelkednek az árak, továbbá az, hogy a munkaerőhiány miatt lassan már nincs, ki dolgozzon a nyári szezonban. A napokban jelent meg a Turizmus Konjunktúra Index legújabb jelentése, melyből kiderült: a Balatonnál működő vendéglátóipari egységek már elkezdték a toborzást a nyári szezonra.
Nincs nagy meglepetés
Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke a Mandiner megkeresésére elmondta, a balatoni vendéglátás egy rendkívül heterogén terület, mivel a strandi lángosostól kezdve a nagyon jó minőségű, már-már fine dining éttermek is üzemelnek, így összesített adatokat nagyon nehéz mondani.
Állítása szerint a tavalyi árakhoz képest akár 30 százalékos áremelkedés is előfordulhat, az alapanyagköltségek, a munkabérköltség és az energiaárak ugyanis megnőhettek, amit az éttermek kénytelenek áthárítani a vendégekre. A szakértő ugyanakkor biztosra vette, hogy
az egész rezsiemelkedést nem fogják tudni áthárítani, mert akkor olyan árak lesznek, amelyek nem kifizethetőek.
Flesch szerint azok a balatoni helyek, amelyek minőségi, normális termékekkel szolgálják ki a vendégeket, azok „az idei évben is meg fogják találni a számításaikat, ahogy eddig is, és nem fognak mínuszosan üzemelni”.
Nem tragikus a helyzet
A szakmai szervezet elnöke arra a kérdésre, valóban súlyosbodott-e a munkaerőhiány az elmúlt években, úgy fogalmazott, hogy javulás nem történt, ám nem is romlott a helyzet. Állítása szerint a szezonkezdet velejárója, hogy ilyenkor indul munkaerő megszerzése.
Azért a legtöbbször ez valamilyen formában megoldódik a munkaerő kérdése”
– közölte Flesch Tamás, aki szerint régebben is voltak olyanok, akik nehezen nyitottak ki, mert nem találtak megfelelő munkaerőt. Szavai szerint semmiképpen nem súlyosabb a helyzet, mint korábban, a szokásos nehézségek tapasztalhatóak a piacon.
Munkavállaló van, jó fizetés is, sok munka is
Számtalanszor jelennek meg hangzatok címek, miszerint már milliós fizetéssel csábítják azokat, akik a legkiemeltebb időpontban szeretnének a Balatonnál dolgozni. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke úgy reagált, számháborúban semmi esetre se szeretne belemenni, ugyanakkor megjegyezte, felelőtlenségnek tart ilyen számokat mondani.
Soha nem teszik mellé, hogy ezért mennyit kell dolgozni. Tehát a balatoni szezonban, amikor van egy magasabb bér, azért általában nem napi nyolc órát szoktak dolgozni, és nem is heti öt napot”
– említette a turisztikai szakértő.
Flesch Tamás szerint a gazdasági környezet alakulása miatt az idei évben már biztosan magasabb fizetésért lehet munkaerőt találni a Balaton-környékén.
Természetesen nagyon nem mindegy, hogy milyen egységről beszélünk”
– mondta, majd úgy folytatta: azok a helyek, mely egész évben nyitva vannak, alacsonyabb fizetéssel meg tudják tartani a munkavállalókat, mivel egy kiszámítható, 12 hónapon át tartó juttatást tud biztosítani az alkalmazottaknak.
A nyitókép illusztráció. Fotó: Michal Fludra / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér utasforgalma 2024-ben várhatóan eléri a 18 millió főt, ami Európában a leggyorsabb növekedésnek számít a szektorban.
Kik és miért költöznek Magyarországra a 2020-as években? Ezt az izgalmas kérdést járja körül – elsősorban a Balaton déli partjának tendenciáit vizsgálva – magyar demográfusok és földrajzkutatók közös vizsgálata.
A washingtoni fellebviteli bíróság döntése kötelezi az Apple-t és a Google-t a TikTok eltávolítására, ha januárig nem történik meg a platform amerikai értékesítése. Eközben Kína és az USA vezetése is más-más irányból intéz támadást.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 98 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Odone Ricci
2023. április 24. 08:52
Miben nagyon jó a magyar konyha ? Mivel elégedne meg egy átlag turista ?
Manapság már nem eszi végig senki az étlapot, mert drágaság van. Nyugaton is óvatosan rendelnek egytálételt avagy a vacsorák helyett kedvelik a kinti gyertyafény mellett elköltött gyorsan tálalható valamit 1 pohár bor mellett. A magyar konyha jó a lángossütésben, de ez nehéz étel és fáradságos sütni, a felforrósított olaj pedig kellemetlen szagú.
IGEN FINOMAK A MAGYAR POGÁCSÁK. Rengeteg féle van és ha friss, párja nincs a világon.
Lehet kérem 2 db pogácsa, pár karika kolbász és juhtúrót tálalni 1 pohár borral. NEM kell sütni-főzni ott helyben, hamar megvan és állítóm KASSZASIKER LENNE, ahogy ez bevált
sok mediterrán országban. Ezért nem kell tízezreket elkérni, lehet szerényebb összeg is (azzal is jól járnak) és a bel- és külföldi turista boldogan romantikázna bárhol vidéken vagy akár a szebb bp-i részeken is.
A libériás inas és a túl merev etikett elrettenti a turistákat.
Magyarországon nem munkaerőhiány van, hanem bérhiány.Ha van rendes fizetés, mondom rendes, nem 250e nettó heti 60 óra munkáért; szóval ha van, akkor lesz munkaerő is.
Ez persze nyilván meg kell látszódjon a lángosárakban is, csodák nincsenek.
Vagyis simán lesz 3000-4000 forint egy lángos, de legalább lehet majd kapni.
És majd veszik a nyaralók, ha lesz rá gempájuk.Meg ha szánnak rá annyit.Vagy nem.
És akkor meg csökken majd az ár, meg kevesebb kell szakácsból is.
Vagyis ez ilyen önbeálló dolog, nem kell hozzá piszkálni, karbantartásmentes.
:D
"Vajon lesznek elegen, akik idén nyáron lángost sütnek a Balatonnál?"
Nos nem az a valódi kérdés, hanem az, hogy lesznek-e elegen, akik idén nyáron lángost vesznek a Balatonnál? Egyébként pedig a nép megfelelően reagál a pofátlan áremelésekre. Egyre inkább terjed a "no akkor rohadjon rátok" álláspont az ártáblák láttán.