A vezető elemző lerántotta a leplet az egyre gyurcsányosabb Magyar Péterről
Pindroch Tamás elmondta, hogy miért gyurcsányosodik a Tisza elnöke.
A konfliktus a 2018-es országgyűlési választások előtt csúcsosodott ki, amikor a szegedi polgármester bejelentkezett a miniszterelnök-jelölti posztra.
Messze nem volt felhőtlen a viszony a most egymás nyakába boruló Botka László és a DK elnöke, Gyurcsány Ferenc között, aki szerrdán bejelentette, hogy pártja a 2024-es önkormányzati választáson Szegeden a jelenlegi polgármestert támogatja.
A két politikus viszonya a 2018-as választás előtt romlott meg igazán, amikor még a két párt versenyben volt egymással, és a szegedi polgármester bejelentkezett a miniszterelnök-jelölti posztra. Igaz,
főleg Gyurcsány lemondása után. Erre példa, hogy a szegedi nagyárvíz képeskönyve című kiadványból egyszerűen kiszerkesztették Gyurcsány Ferenc fotóit, még 2009-ben a kormányfő-váltás után.
Botka egy 2017-es rendezvényen arról beszélt, hogy „A harmadik utas szocialista politika megbukott, mert elfogadta a piacgazdaságot. Itthon a DK elnöke volt a harmadik út legfőbb képviselője”.
Az MSZP márciusi évadnyitóján pedig azt mondta, hogy „azok, akik tehertételt jelentenek, akik már eljátszották az esélyüket és a szavazók bizalmát, vonuljanak hátra.”
Gyurcsány sem volt rest, az MSZP Fizessenek a Gazdagok programja kapcsán azzal vágott vissza, hogy csak az idei évben 460 millió forint adót fizetett be.
„Több adót fizettem be idén, mint amit Botka László egész életében keresni fog. Ha valaki ebben az országban adózik, az többek között én vagyok”
– mondta a volt kormányfő.
Botka végül meghátrált, lemondott a jelölti posztról, szerinte ugyanis „a demokratikus pártok nem akarnak nyerni 2018-ban, céljuk csupán annyi, hogy néhány ellenzéki helyet szerezzenek az Orbán- rezsim parlamenti padsoraiban.”
A DK elnöke egy 2017-es interjúban ugyanakkor azt mondta, hogy Botka saját magát buktatta meg.
Az sem lendített a viszonyon, hogy az ellenzéki pártok többsége az MSZP, a Momentum, a Párbeszéd, az LMP és Jobbik közösen indult a 2019-es önkormányzati választáson Szegeden, ám a DK közölte, hogy nem vesz részt az összefogásban, így Botka jelölését sem támogatták.
A szegedi polgármester tavaly a Partizánnak adott interjújában úgy emlékezett a gyurcsányi időkre: hitte azt, hogy szükségük van a gyurcsányi dinamizmusra, a bizalma töretlen volt Gyurcsányban.
„Ha nem következtek volna be azok a vállalhatatlan dolgok a kormányzásban, amiket képviselt, akkor feltehetően nem lett volna ilyen hatékony a Fidesz őszödi beszédre alapuló kampánya.” Szerinte Gyurcsánynak éppen az volt a legnagyobb bűne, hogy váratlanul lemondott 2009-ben. Ezután jött ugyanis a kéthetes casting, hogy ki legyen a miniszterelnök, a szocialista párt pedig ekkor veszítette el a kormányzóképességébe vetett hitet – értékelte az akkori eseményeket a szegedi polgármester.
Nyitókép: Gyurcsáy és Botka még 2008-ban (Fotó:MTI/Németh György)