„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
A Nézőpont Intézet vezetője szerint ugyanazok a kérdések, amelyek a konzultációban szerepelnek, nem működnének egy közvélemény-kutatásban.
Mráz Ágoston Sámuel szerint a közvélemény-kutatás alapvető szabálya, hogy úgy kell kérdezni, hogy az a pro és kontra véleménnyel rendelkezők számára is érthető legyen, és ne gondolják azt, hogy van egy elvárt helyes válasz a kérdésre.
A mi szakmai felelősségünk, hogy semlegesen kérdezzünk, de ettől független, hogy az adatok értelmezésében milyen kifejezéseket használunk
– közölte, majd úgy folytatta, minden kutató abba az irányba ment el az utóbbi időben, hogy nem tudományos publikációként tekint a közleményre.
A Nézőpont Intézet vezetője a HVG-nek adott interjújában úgy fogalmazott, eleve van egy alapvető szkepszis a társadalomban, hogy ezer ember megkérdezéséből ugyan hogyan mondják meg, miként gondolkozik 8 millió választó.
Pedig egy reprezentatív minta esetében ez támadhatatlan
– szögezte le és kijelentette, szerinte az lenne a szakmának a feladata, hogy csak egy, a választási eredményhez legközelebbi eredményt mondjon: mi lenne, ha most vasárnap lennének a választások?
A nemzeti konzultációra áttérve úgy fogalmazott, hogy az szerinte nem közvélemény-kutatás, mert véleménye szerint műfajilag aláírásgyűjtés.
„Mindenki érzi, aki a kérdéseket elolvassa, hogy mi a kormány számára szimpatikus válasz. Ugyanazok a kérdések, amelyek a konzultációban szerepelnek, nem működnének egy közvélemény-kutatásban; így a kettő eredménye sem feltétlenül lenne azonos” – válaszolta Mráz Ágoston.
Éppen ezért a konzultáció legfontosabb eredménye szerintem a kormánnyal egyetértő kitöltők számában mutatkozik meg, nem a százalékokban”
– mondta Mráz.
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner