Évfordulós visszaemlékezésünkből kiderül: Tölgyessy Péteren kívül nem sokan fogalmaztak meg kérdéseket Márki-Zay alkalmasságával kapcsolatban.
Ha dátumra pontosan nézzük, akkor hétfőn lesz egy éve, ha napra pontosan, akkor most vasárnap van egy éve annak, hogy Márki-Zay Péter 56 százalékkal megnyerte az ellenzéki előválasztás második fordulóját és közös miniszterelnök-jelöltté vált.
A hódmezővásárhelyi polgármester győzelmi beszédében „a kicsik forradalmának” nevezte a győzelmét.
Márki-Zay ezután Dobrev Klárának kért nagy tapsot, azt mondta, szombat este is beszéltek telefonon, akkor azt mondta neki, hogy bárki nyer, együtt mennek tovább. Megköszönte a DK-szavazónak is a részvételt. Számításaik szerint a DK-szavazók 10 százaléka rá szavazott – mondta.
Új Magyarországot akarnak építeni, új kultúrát építeni, ahol a szeretet lesz az uralkodó, mert sötétséggel nem lehet legyőzni a sötétséget, csak világossággal. Szeretettel ölelnek magukhoz mindenkit – derült ki a polgármester szavaiból.
Aznap este szinte extázisban ünnepelt sok ellenzéki szavazó és megmondóember, a balliberális újságok is érezhetően sokat vártak Márki-Zay Pétertől. A 444-en „Márki-Zay Péter és az entellektüelek forradalma” címmel jelent meg véleménycikk, amelyben ugyan felmerült, hogy az április harmadikáig hátralévő fél év miatt még nem lehet pezsgőt bontani, ám
Ezt egyedül a Partizán élő választási műsorában elemző Tölgyessy Péter tette meg, aki kijelentette: „Márki-Zayról nem tudjuk, hogy kicsoda. Nincs igazán múltja. Politikai előtörténet nélküli megmentők jöttek most elő: ilyen volt Trump és a Sziriza is” – fogalmazott, hozzátéve, hogy Márki-Zay szövegeiből „megítélhetetlen, hogy van-e valóban kormányzati alkalmassága”. Tölgyessy azt is elmondta Márki-Zayról:
szerinte téves az a feltevés, hogy a közös miniszterelnök-jelölt majd hozza a „csalódott fideszeseket” – mert ilyenek nincsenek tömegében.
Ez később be is igazolódott, ahogy az alkalmassággal kapcsolatos felvetések is: a győzelem után ugyanis két nappal már Gyurcsánnyal tárgyalt az „ellenzékváltó” Márki-Zay, aki az igazi politikai ámokfutást csak ezután kezdte: novemberben, decemberben és januárban sorra jöttek a vasárnapi élő bejelentkezései, melyekben válogatás nélkül sértegetett és rongyolt neki társadalmi csoportoknak, zsidózott, és „a covid által megtizedelt” nyugdíjasok halálával hozta összefüggésbe saját választási esélyeit, amelyek – a botrányok hatására is – rohamosan csökkentek, április 3-án pedig történelmi baloldali kudarchoz vezettek.
Nyitókép: Képernyőképek, szerkesztés: Mandiner