Mark Rutte elszabadult: A NATO-nak háborús gondolkodásmódra kell váltania
A főtitkár a védelmi kiadások növelésére, valamint háborús gondolkodásmód elsajátítására sürgette a szövetség országait.
„Hogy megmentsük a NATO-t, el kell pusztítani” – írja Matthew Karnitsching, a Politico vezető európai tudósítója.
A NATO-nak újjászületésre van szüksége – írja a Politicóban Matthew Karnitsching, a lap vezető európai tudósítója. A szerző szerint a NATO-t a megmentése érdekében „el kell pusztítani”.
Mint kifejti: elsőre úgy tűnik, mintha a NATO minden korábbinál erősebb lenne, és a madridi csúcsot „történelminek” nevezik a nemzetközi vezetők.
A Politico szerzője azonban nem tartja nagy áttörésnek azt, hogy a NATO közvetlen fenyegetésként nevezte meg Oroszországot. Ahogy azt sem, hogy Finnországot és Svédországot csak Erdogan követeléseinek engedve veszik fel a NATO-ba.
Az pedig, hogy a „wannabe szultán” Erdogan vezette Törökország és az orbáni Magyarország is a NATO tagja, az a szerző szerint
nem csak a NATO „liberális értékközösségét” kezdi ki, hanem egyenesen gúnyt űz belőle.
A Politico munkatársa ugyanakkor kritizálja Németországot és Franciaországot is, mert szerinte a németek túl sokáig „fantáziáltak” a stratégiai autonómiáról, arról, hogy Európa „felszabaduljon” az amerikai biztonsági garanciák alól. Aztán az ukrajnai háború fenyegetése miatt rögtön megváltoztatták nézeteiket.
A szerző szerint ugyanakkor az európai nyilvánosság megosztott maradt abban a kérdésben, mennyire is kell szembeszállni Putyinnal – főleg azért, mert a saját kormányaik nem vallották be a fenyegetettség mértékét.
A cikkíró úgy látja: Lengyelország, az USA, Nagy-Britannia és a balti államok nagylelkűnek bizonyultak a háború kapcsán, míg más országok sokkal többet is segíthettek volna. Ha Ukrajna tovább gyengül és visszaszorul, mert nem tudja eléggé megvédeni magát, annak felelőssége a NATO-é lesz, így a szerző.
Ez pedig kikezdheti a NATO jövőjét is. A Politico munkatársa úgy véli, hogy
hogy a Kína jelentette kihívásokra koncentrálhasson.
Végső soron Karnitsching azt javasolja: újra kellene fogalmazni azt, mi is a NATO, hogy azt a gyakorlatot folytathassa, amiről prédikál. Például ha egyes tagjai nem tartják be a demokratikus normákat, azokat ki kell szorítani. És akik nem finanszírozzák meg saját védelmüket, azok pedig keressenek máshol biztonsági garanciákat.
Nyitófotó: pillanatkép a NATO-csúcstalálkozó fotózkodásáról (Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP)