Gúnyt űz a NATO-ból Magyarország tagsága a Politico szerint

2022. július 02. 10:32

„Hogy megmentsük a NATO-t, el kell pusztítani” – írja Matthew Karnitsching, a Politico vezető európai tudósítója.

2022. július 02. 10:32
null

A NATO-nak újjászületésre van szüksége – írja a Politicóban Matthew Karnitsching, a lap vezető európai tudósítója. A szerző szerint a NATO-t a megmentése érdekében „el kell pusztítani”.

Mint kifejti: elsőre úgy tűnik, mintha a NATO minden korábbinál erősebb lenne, és a madridi csúcsot „történelminek” nevezik a nemzetközi vezetők.

A Politico szerzője azonban nem tartja nagy áttörésnek azt, hogy a NATO közvetlen fenyegetésként nevezte meg Oroszországot. Ahogy azt sem, hogy Finnországot és Svédországot csak Erdogan követeléseinek engedve veszik fel a NATO-ba. 

Az pedig, hogy a „wannabe szultán” Erdogan vezette Törökország és az orbáni Magyarország is a NATO tagja, az a szerző szerint

A Politico munkatársa ugyanakkor kritizálja Németországot és Franciaországot is, mert szerinte a németek túl sokáig „fantáziáltak” a stratégiai autonómiáról, arról, hogy Európa „felszabaduljon” az amerikai biztonsági garanciák alól. Aztán az ukrajnai háború fenyegetése miatt rögtön megváltoztatták nézeteiket.

A szerző szerint ugyanakkor az európai nyilvánosság megosztott maradt abban a kérdésben, mennyire is kell szembeszállni Putyinnal – főleg azért, mert a saját kormányaik nem vallották be a fenyegetettség mértékét.

A cikkíró úgy látja: Lengyelország, az USA, Nagy-Britannia és a balti államok nagylelkűnek bizonyultak a háború kapcsán, míg más országok sokkal többet is segíthettek volna. Ha Ukrajna tovább gyengül és visszaszorul, mert nem tudja eléggé megvédeni magát, annak felelőssége a NATO-é lesz, így a szerző.

Ez pedig kikezdheti a NATO jövőjét is. A Politico munkatársa úgy véli, hogy

az európaiak további vonakodása miatt az Egyesült Államok a jövőben tényleg elfordulhat európai szövetségeseitől,

hogy a Kína jelentette kihívásokra koncentrálhasson. 

Végső soron Karnitsching azt javasolja: újra kellene fogalmazni azt, mi is a NATO, hogy azt a gyakorlatot folytathassa, amiről prédikál. Például ha egyes tagjai nem tartják be a demokratikus normákat, azokat ki kell szorítani. És akik nem finanszírozzák meg saját védelmüket, azok pedig keressenek máshol biztonsági garanciákat. 

 

Nyitófotó: pillanatkép a NATO-csúcstalálkozó fotózkodásáról (Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP)

Összesen 340 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kovacak
2022. július 04. 22:12
Azt még Barack Obama idején is elismerték az amcsik, hogy jó NATO partnerek vagyunk. Éppen most kezdjük fejleszteni a hadsereget nem keveset áldozva a GDP-bol. Akkor mi baja ennek a sváb nevű firkasznak velunk, aki könnyen lehet, szintén Becsből irogatja az "első kézből" származó információkon alapuló okossagait. Azt meg magyarázza el nekem vki, de tényleg, hogy mitől olyan fene demokratikus az USA, ahol embereket végeznek ki, pár évente polgárhaborus helyzet alakul ki a feketék, latinok diszkriminációja miatt és a több száz éves törvényük meg mindig nem teszi lehetové a közvetlen elnokvalasztast. Aki egyben miniszterelnök is, de ez az ő dolguk. Amúgy akkor nem voltak finnyasak, amikor Bokassa-val, Kadhafival vagy Pinochet-tel kellett cimbizni. Mindig beugrik A profi alaptortenete. A felsorolt urakhoz képest Orbán csak egy gyenge epigon.
Madárka55
2022. július 04. 17:11
Például ha egyes tagjai nem tartják be a demokratikus normákat, azokat ki kell szorítani. Miféle demokrácia az, ahonnan az eltérő véleményűeket ki kell szorítani???? Az diktatúra. Vagy gyarmatosítói attitűd.
Kvang
2022. július 04. 07:55
Benne van a szerződésben, hogy a NATO egy "liberális értékközösség"?
Dezsőke
2022. július 02. 22:27
békét
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!