A franciák fej fölött tapsolnak: Budapesten végre kiléphettek a buborékból
Az Európai Unió olyan hatásköröket vett magához, amelyekről a Szerződések egyáltalán nem rendelkeznek.
Közép-Európa egyik legjelentősebb tehetséggondozó szervezetének képzései és programjai immáron 14 magyarországi és összesen 23 kárpát-medencei helyszínen érhetőek el.
Különösen eredményes évet tudhat maga mögött az idén már 25 éves Mathias Corvinus Collegium (MCC) – derül ki a tehetséggondozó szervezet közleményéből. Egy friss reprezentatív felmérés szerint az MCC-t ismerő magyar lakosság 70 százaléka számára szimpatikus az a tevékenység, amelyet az intézmény végez. Közép-Európa egyik legjelentősebb tehetséggondozó szervezete 2022. január 1-től 4100 diák tehetséggondozását végzi, a képzések és programok pedig immáron 14 magyarországi és összesen 23 kárpát-medencei helyszínen érhetőek el. Cél: 35 település és 10 000 diák. Közleményükből kiderül, hogy még soha nem jelentkeztek annyien az MCC egyes képzési moduljaira, mint az idén.
Az immáron negyed évszázados tehetséggondozó intézmény életében 2020 mérföldkő volt, az idei pedig az ugrásszerű növekedés éveként jellemezhető. Ma már szinte minden nagyobb magyarországi- és számos határon túli, magyarlakta településen elérhetők az MCC ingyenes képzései. Jelenleg 14 magyarországi (Győr, Szombathely, Zalaegerszeg, Veszprém, Székesfehérvár, Szekszárd, Pécs, Budapest, Szolnok, Kecskemét, Szeged, Debrecen, Miskolc, Békéscsaba) és összesen 23 (Beregszász, Arad, Nagyvárad, Szatmárnémeti, Kolozsvár, Marosvásárhely, Székelyudvarhely, Csíkszereda, Sepsiszentgyörgy) Kárpát-medencei helyszínen van jelen az MCC. A tervek szerint a bővülés nem áll meg:
Egy új képzési központ nyitásáról már döntött az intézmény, a jövő évben Nyíregyházán is tanulhatnak majd a legtehetségesebb magyar fiatalok. A tehetséggondozó egyre több fiatal számára kínál lehetőséget tehetsége kibontakoztatásra: az idei tanévet 3700-an kezdték meg, januártól pedig már 4100 fiatal tanulhat az intézményben.
Az MCC számára mindig is a közösségépítés volt az egyik legfontosabb célkitűzés. Ennek részeként mind a fővárosban, mind a vidéki és határon túli helyszíneken rendszeresen tart az intézmény szakmai rendezvényeket, kulturális-közéleti programokat. Idén csak Budapesten mintegy 200 személyes jelenléttel járó esemény volt, de a többi helyszínen is rendszeresen (hetente, kéthetente) várják az MCC programjai iránt érdeklődőket. A rendezvényeken nagyon jelentős a nemzetközi jelenlét is:
Az MCC nem csak a legnevesebb nemzetközi szaktekintélyeket hívja Magyarországra, a diákoknak is kínál számos külföldi ösztöndíjat. A tehetséggondozó támogatásával az idei évben mintegy 100 MCC-s diák tudott a világ számos országában nemzetközi tapasztalatokat szerezni egyetemeken, kutatóintézetekben, vagy tanulmányutak során.
A tehetséggondozó intézmény 2021-ben hagyományteremtő szándékkal hívta életre a háromnapos MCC Feszt-et, amelyet mintegy 12 ezer résztvevővel augusztusban tartottak meg Esztergomban és jövőre is folytatódik majd, de jelentős siker volt például a novemberi kétnapos Médiakonferencia is, amelyen 18 nemzetközi előadó vett részt. Az eseményről mintegy 140 sajtómegjelenés született, köztük 32 interjú is a vendégelőadókkal. A kiemelt rendezvények sorában a február közepi Budapest Summittal jelentkezik az MCC. Utóbbi nemzetközi eseményen szó lesz arról, hogy milyen szerepe van az oktatásnak a nemzeti öntudat formálásában.
Idén, a meglévő három mellett, két új intézménnyel, az Ifjúságkutató Intézettel és a Tanuláskutató Intézettel lett gazdagabb az MCC. Olyan egyedi, a hagyományostól teljesen eltérő képzéseket is nyújt az intézmény, mint például a Vezetőképző Akadémia, valamint az arra épülő Vezetőfejlesztő Innovációs Kutató Intézet tevékenysége, amely egyedülálló módon lehetőséget biztosít arra, hogy a hallgatók egyénre szabott fejlesztési programban vegyenek részt. Minden képzés minőségének és hatékonyságának egyik fokmérője, hogy milyen alumni tagsággal büszkélkedhet az intézmény. Az MCC közösségéhez ma már mintegy 500 korábbi diák is tartozik, akik megtalálhatók a legerősebb multinacionális és hazai vállalatok vezetői között is.
A Mathias Corvinus Collegium 2008 óta folytat könyvkiadói tevékenységet, 2021-től ezt a saját alapítású MCC Press Kft. végzi. Az intézménynek ezzel a többi között az a célja, hogy a hazai közönséget bekapcsolja a Magyarországon kevéssé ismert, az angolszász, frankofon, német és más világokban zajló vitákba; megismertesse olvasóit kiemelkedő jelentőségű személyekkel és műveikkel; valamint tudományos publikálási lehetőséget is biztosítson az MCC oktatói, előadói, a tehetséggondozásban résztvevők számára is.
köztük olyan nemzetközileg is jelentős művek magyar kiadásai, mint például Michael Shellenberger: Apokalipszis SOHA, vagy Grégor Puppinck: Embertelen jogok című könyve.