Elemzőt kérdeztünk: meddig támogatja az ellenzéki média Magyar Pétert a botrányos mondatai után?
Mint ismert: a Tisza Párt elnöke kijelentette, hogy a számára nem kívánatos sajtó munkatársait „belöki a Dunába”.
A legégetőbb gazdasági probléma jelenleg az infláció – mondta a Szabad Európa pénteken megjelenő podcastjában Király Júlia, Márki-Zay Péter kulcsembere.
Márki-Zay Péter gazdasági kulcsembere szerint már a koronavírus-járvány kirobbanása előtt kezelni kellett volna a jelenséget. Ezért késésben van a kormány és a jegybank, amelynek „elsődleges feladata lenne az árstabilitás elérése és fenntartása”. Példaként Csehországot hozta fel, ahol szerinte a jegybank jelentős mértékben emelt az alapkamaton. „Róluk a piac elhiszi, hogy meg akarják fogni az inflációt, miközben a magyar jegybank lépéseiről ez kevésbé mondható el” – véli a baloldal gazdasági szakértője.
„Ma már az infláció olyan méretű, ami az emberek mindennapjait durván befolyásolja. Olyan gazdasági környezetet kell kialakítani, amelyben az infláció elszabadulása elképzelhetetlen. Ehhez alapvetően hitelességre van szükség” – mondta Király Júlia.
Király Júlia szerint a 2008-as pénzügyi krízishez képest sokkal jobb helyzetben volt az ország 2020-ban, amikor a pandémia okozott gazdasági válságot. Tavaly a járványt megelőzően a GDP-arányos államadósság kisebb volt 2008-hoz képest, ahogy az ország külső sérülékenysége is – véli a szakember.
Javult az adórendszer hatékonysága, az adóbeszedés fegyelme, a gazdaság fehérítése.
„Csökkent a magánszemélyek és a vállalatok adóterhelése, viszont a kormány kevesebb figyelmet fordított arra, hogy méltányos legyen az adórendszer” – tette hozzá.
Király Júlia ugyanakkor úgy véli, hogy a legfőbb negatívum az, hogy nem sikerült az ország versenyképességén érdemben javítani. „Készülünk” – mondta végezetül a baloldali összefogás miniszterelnök-jelöltjének tanácsadója, aki szerint „ilyen felkészült, őszinte és tiszta politikust, mint Márki-Zay Péter, nem látott még Magyarország”.
Fotó: MTI Fotó: Beliczay László