„A rezsicsökkentés egy szent tehén” – Nagy Attila Tibor szerint ezen múlhat Magyar Péter sikere
Az elemző az Indexnek nyilatkozott.
Öt évvel ezelőtt a GRECO 18 ajánlást tett Magyarországnak, ezek közül a magyar kormány ötöt hajtott végre.
A Korrupció Elleni Államok Csoportja (Group of States against Corruption – GRECO) kedden nyilvánosságra hozta a legfrissebb jelentését, amely szerint Magyarországon a két évvel ezelőtti értékeléshez képest szinte semmilyen előrehaladás nem állapítható meg – írta a Telex. A GRECO az Európa Tanács által létrehozott antikorrupciós szervezet, amelynek 49 ország között a tagja Magyarország is. Ez a szervezet rendszeres ajánlásokat tesz arra vonatkozóan, hogy hogyan csökkenthető a tagországaiban a korrupció kockázata, emellett ezeknek az ajánlásoknak a végrehajtását is ellenőrzi.
Öt teljesen, négy részlegesen végrehajtott ajánlás
A legfrissebb jelentés a Hvg.hu összefoglalója szerint arra jutott, hogy a 2015-ben megfogalmazott ajánlások közül ötnek felel meg Magyarország. Négy további ajánlás esetében számolnak be arról, hogy azokat részlegesen végrehajtotta a kormány.
Az országgyűlési képviselőkre vonatkozóan nem történt előrelépés abban, hogy
– nagyobb átláthatóságot és konzultációs lehetőséget kellene biztosítani a jogalkotási folyamatban;
– szükség volna egy megfelelő lobbitörvényre is, amely gátat szabna a lobbisták túl nagy befolyásának;
– a vagyonnyilatkozati rendszer egységesítésre és reformra szorul;
– az összeférhetetlenségi szabályok megsértése ellen szükséges lenne egy olyan magatartási kódex kidolgozására;
– felül kellene vizsgálni a túl széles körű mentelmi jogot.
A bírákra vonatkozó ajánlások közül három ajánlás teljesítésére vár a szervezet. A legfontosabbnak azt a kettőt tartják, amelyek az Országos Bírósági Hivatal elnökének a hatáskörére (azon belül a bírói kinevezésekre és a mandátumok meghosszabbítására való befolyására) vonatkoznak. Az ügyészekkel, ügyészséggel kapcsolatban megfogalmazott ajánlások terén ugyan a GRECO üdvözölt egy, a fegyelmi eljárások terén életbe lépett módosítást.
A GRECO a jelentés szerint azt várja, hogy Magyarország legkésőbb 2021. szeptember 30-ig számoljon be a még mindig függőben lévő ajánlások megvalósításáról – írja a Telex.