Figyelmeztet a virológus: van veszélyesebb a Covidnál!
Az évekkel ezelőtt rettegett Covid-vírus ma már valahol a nátha és az influenza között van félúton.
Müller Cecília arra kérte a kórházakat, hogy tegyenek eleget Kásler Miklós ágyfelszabadítással járó rendelkezésének.
„1572-re emelkedett a fertőzöttek száma hazánkban” – jelentette be a tisztifőorvos hozzátéve, hogy sajnos ezzel egyidejűleg 134-re emelkedett a betegségben elhunytak száma is. Kifejtette, hogy továbbra is jellemzően idősekről és krónikus megbetegedésben szenvedőkről beszélünk. „Nagy örömmel jelentem be, hogy sokkal magasabb a gyógyultak száma mint az elhunytaké” – mutatott rá a pozitív adatra a tisztifőorvos, ami szerint már 192 fő távozhatott gyógyultan. Müller Cecília itt kifejezte köszönetét az egészségügyi dolgozóknak és mindenkinek, akinek része volt a gyógyultak gyógyulásában.
A tisztifőorvos elmondta azt is, hogy a laboratóriumi vizsgálatok száma is folyamatosan emelkedik – eddig több mint harminchétezer laborvizsgálatot végeztek el. Müller Cecília emlékeztetett, hogy országos ellenőrzést rendelt el a szociális otthonokban, hozzátéve, hogy az első ezzel kapcsolatos adatok a héten lesznek meg.
„Azzal a céllal rendeltem el ezt a helyszíni ellenőrzést, hogy megvédjük az időseket”
– hangsúlyozta. Kifejtette, hogy az ellenőrzés célja a többi között, hogy felmérje a személyi és az eszközállomány rendelkezésre állását, a dolgozók képesítését, illetve hogy az intézményben betartják-e az operatív törzs által megfogalmazott szabályokat. „Egy ilyen ellenőrzés során mindig jegyzőkönyv készül és ha szükséges, akkor ez alapján történik hatósági intézkedés” – jelentette ki Müller Cecília felhívva rá a figyelmet, hogy „mindannyiunk felelőssége, hogy ellenőrizzük azt, hogy amit a hatóság elrendelt azokat betartják-e”.
1035 ilyen egységet, szociális intézményt tartunk nyilván az országban, amelyek létszáma rendkívül eltérő, a 10-20 férőhelyestől kezdve a több száz férőhelyet biztosítóig – mondta a tisztifőorvos. „Nyilvánvalóan a legnagyobbakkal kezdjük az ellenőrzést, hiszen ott nagyobb a kockázat is” – tette hozzá.
„Kérem, hogy működjenek együtt az ellenőrökkel és tárják fel az esetleges problémákat”
– kérte a tisztifőorvos, aki rámutatott, hogy egyéni védőeszközzel is már több alkalommal ellátták ezeket az intézményeket és ez továbbra is folyamatos lesz.
„Azokban az intézményekben ahol sok probléma van, – több helyen van ilyen – ott kiemelt figyelmet biztosítunk, azaz jelen vannak a járványügyi szakembereink” – mondta el. „A Pesti úti Idősek Otthonában nagy méreteket öltött a fertőzöttek száma, ezért is kapott kiemelt figyelmet” – mutatott rá hozzátéve, hogy Budapesten és vidéken is több helyen felütötte a fejét a betegség az ilyen intézményekben.
Felkészülési terv a kórházakban
Müller Cecília az egészségügyi intézményekben megkezdett „felkészülési tervről” is beszélt. Azt mondta, „ez nem egy hirtelen intézkedés, hiszen hetek óta erről beszélünk” és ez annak érdekében zajlik, hogy a szükséges eszközök és ágyak rendelkezésre álljanak a nagy számú megbetegedések esetén is. „Tisztelettel kérjük a kórházakat, hogy Kásler miniszter úr rendelkezései szerint az ágyfelszabadítással járó intézkedéseket tartsák be” – kérte Müller Cecília hangsúlyozva, hogy ettől függetlenül „mindenki megkapja a szükséges ellátást”.
„Egyelőre a járvány kezelése hetek óta megfelelőnek tűnik” – jelentette ki az országos tisztifőorvos hozzátéve, hogy megpróbálják a járványgörbét olyan alacsonyan tartani, amennyire csak lehet. Elmondta azt is, hogy ettől függetlenül bármikor előállhat egy olyan helyzet, hogy egy intézményben nagyobb számú megbetegedés történik. „Egy járvány már csak ilyen” – mondta. „Kezeljük, reménykedünk és tesszük a szakmai dolgunkat, de senki nem lehet biztos affelől, hogy egyszerre nem történik-e nagyobb számú megbetegedés” – fogalmazott.
Idegenrendészeti eléjárások
Az országos tisztifőorvos által elmondottakat rendvédelmi szempontokból Kiss Róbert egészítette ki. A rendőralezredes beszélt az idegenrendészeti eljárásokról is. Azt mondta: „idegenrendészeti eljárásban született döntés a korábban kiutasításban részesült iráni állampolgárokal kapcsolatban”. Kifejtette, hogy holnap összesen 11 ilyen iráni állampolgár tér haza, közülük hárman hatósági kísérettel, nyolcan pedig önkéntes alapon. A rendőralezredes emlékeztetett, hogy ők voltak azok, akik márciusban a délpesti Centrumkórházban járványügyi szabálysértéseket követtek el.
A hatósági házikaranténnal kapcsolatban Kiss Róbert beszámolt róla, hogy eddig össszesen 13360 ilyen karantént rendeltek el, amit a rendőrség 206458 alkalommal ellenőrzött. A határforgalommal kapcsolatban rámutatott, hogy jelenleg a teherforgalom tekintetében a belépő oldalon Tompa, Röszke, Ártánd és Rajka térségében kell torlódásra számítani, a személyforgalom belépő oldalán pedig Parasapusztánál nőtt meg a várakozási idő.
A kijárási korlátozásokkal kapcsolatban a rendőralezredes elmondta: Budapesten csak tegnap 385 intézkedésre volt szükség, ami közül 231 figyelmeztetés, 75 helyszínibírság és 79 szabálysértési feljelentés volt. A koronavírussal kapcsolatos büntetőeljárásokat ismertetve kifejtette: eddig 291 ilyen eljárás történt, amiből 59 rémhírterjesztés, 29 közveszéllyel való fenyegetés, 60 csalás és 12 járványügyi szabályszegés volt.
Kiss Róbert végül pozitív hírkent beszámolt róla, hogy
Részletezve elmondta: „tegnap két jelentős szállítmány érkezett, összeségében tízmillió szájmaszk, 900 liter fertőtlenítőfolyadék és 24600 izolációs köpeny”.
(Mandiner)