Figyelmeztet a virológus: van veszélyesebb a Covidnál!
Az évekkel ezelőtt rettegett Covid-vírus ma már valahol a nátha és az influenza között van félúton.
Az egyetlen lehetséges védekezés a vírus terjedése ellen, ha minimalizáljuk a kapcsolatokat és betartjuk az ajánlásokat – fogalmazott a rendőrezredes.
Több sajtóorgánum is arra volt kiváncsi, hogy változott e az álláspont a hatósági ajánlásokat be nem tartókkal kapcsolatban? Lakatos Tibor válaszában rámutatott, hogy ahogy telik az idő, úgy fogy a türelem és akik régóta vannak „bezárva”, esetleg úgy érezhetik, hogy kicsit meg lehet szegni a szabályokat. A rendőrezredes ezzel kapcsolatban arra kérte az embereket, hogy vegyék komolyan az operatív törzs ajánlásait és szabályait, hiszen egy óvatlan pillanat is elég a ferőződéshez. „Az egyetlen lehetséges védekezés a vírus terjedése ellen, ha minimalizáljuk a kapcsolatokat és betartjuk az ajánlásokat” – fogalmazott Lakatos Tibor.
A dunaújvárosi hírlap arra volt kíváncsi, hogy mikorra nevezik meg azokat a cégeket, ahol bővítik a honvédségi irányító csoportokat? Válaszul az operatív törzs kommunikációs vezetője elmondta, hogy a honvédségi irányító csoportok azoknál a cégeknél léptek működésbe, amelyek fontosak a lakosság ellátása szempontjából, vagy a védekezéshez szükséges tevékenyésget végeznek. „Ha szükség lesz ezen cégek listájának bővítésére, akkor megtesszük” – fogalmazott.
Szintén sajtókérdés volt, hogy mi a protokol az új koronavírus vizsgálat szűrésére? Ezzel kapcsolatban az országos tisztifőorvos elmondta: a laborvizsgálat indokoltságát az egészségügyi ellátó dönti el, a háziorvos az Országos Mentőszolgálat orvosa és egy infektológus is bevonódik a döntésbe. „Aki az ő véleményük alapján gyanúsnak minősül, ott minden esetben megtörténik a laborvizsgálat és megkezdődik a kontaktjainak a kutatása is” – fogalmazott Müller Cecília.
Az Index az után érdeklődött, hogy tesztelnek e koronavírusra elhunytakat a tisztifőorvos utasítása alapján? „Az elhunytakat nem teszteljük” – jelentette ki Müller Cecília – hozzátéve, hogy Kásler Miklós miniszter felfüggesztette a kórboncolást az egészségügyi személyzet védelmének érdekében. A tisztifőorvos hozzátette: „ritka esetben, de ha felmerül a gyanú, hogy az elhunyt koronavírusos volt, akkor a halál beáltát követően rövid ideig ugyanazzal a módszereel tesztelhető mint a gyanús esetek, de ez kizárólag az ő környezetének felderítése érdekében zajlik”.
Kik között osztják szét a 3 millió ma érkezett maszkot? – kérdezte a HVG. Lakatos Tibor elmondta: a legfontosabb az egészségügyi dolgozók védelme, így elsősorban az ő ellátásuk fog megtörténni. Ezt követi azoknak a dolgozóknak az ellátása, akik résztveszek az ellenőrzési feladatokban. „Legyen az rendőr, katasztrófavédő, vagy honvéd, mindazok ellátása meg fog történni, akiknek a védkezésben nagyon fontos a részvétele” – fogalmazott a rendőrezredes.
A Blikk azt kérdezte, milyen biztonsági előírások vonatkoznak az egészségügyben dolgozó krónikus betegekre, mint például a cukorbetegek? A tisztifőorvos rámutatott, hogy ezekre az emberekre ugyanaz vonatkozik, mint a 65 év feletti egészségügyi dolgozókra, – akik szintén veszélyzetetettnek számítanak – tehát a közvetlen betegellátástől távoltartják őket.
(Mandiner)