Német belügyminiszter: 2015-nél is nagyobb menekülthullám érkezhet

2019. október 06. 15:43

2019. október 06. 15:43

Az eddiginél is nagyobb menekülthullám érheti el az Európai Uniót (EU), ha nem kapnak több segítséget a külső határon fekvő tagállamok – mondta Horst Seehofer német szövetségi belügyminiszter a Bild am Sonntag című vasárnapi német lapnak.
A miniszter kiemelte, hogy

az EU-s partnerek „túl sokáig magukra hagyták” a külső határon fekvő tagállamokat.

Több segítséget kell adni nekik a határellenőrzéshez, mert ha ez elmarad, „olyan menekülthullám érkezik, mint 2015-ban, vagy talán még nagyobb”.

Horst Seehofer aláhúzta, hogy Ursula von der Leyen megválasztott európai bizottsági elnökkel mindent megtesz azért, hogy ezt elkerüljék, és törekvéseit teljes mértékben támogatja Angela Merkel kancellár.

„Ha nem történik valami hamarosan, humanitárius katasztrófa következhet be!”

A Bild am Sonntag összeállításában Gerald Knaus, a leginkább az EU-Törökország menekültügyi megállapodás ötletgazdájaként ismert elemzőközpont, az Európai Stabilitási Kezdeményezés (ESI) vezetője a Törökországból a görög szigetekre érkező menedékkérők számának emelkedésével kapcsolatban hangsúlyozta, hogy „ha nem történik valami hamarosan, humanitárius katasztrófa következik be télen”.

Mint mondta, a következő hónapokban tízezrek érkezhetnek, akik embertelen körülmények közé kerülnek a görög szigeteken, majd a görög szárazföldön és a balkáni migrációs útvonalon Németország felé áramlanak. Nem tudja senki megmondani, hogy pontosan mennyien lesznek, de az biztos, hogy „sokkal többen, mint most” - mondta az ESI vezetője.

Seehofer: Új, közös EU-s menekültügyi rendszer létrehozásán dolgozunk

Horst Seehofer egy másik vasárnapi lapban, a Welt am Sonntagban egy interjúban elmondta: azért is dolgozik, hogy létrejöjjön egy új, közös EU-s menekültügyi rendszer, amelynek alapja a külső határ hatékony védelme. Elképzelése szerint a külső határon kell eldönteni, hogy ki jogosult menedékjogi kérelem benyújtására, és a jogosultakat szét kell osztani a tagállamok között a menekültügyi eljárás lefolytatására. Hangsúlyozta, hogy egy ilyen közös jogi szabályozás nélkül lehetetlen rendet vinni a migrációs mozgásokba.

A Földközi-tengeren hajókra felvett és olaszországi kikötőkbe szállított emberek szétosztására tervezett ideiglenes mechanizmusról szólva kiemelte,

el akarja kerülni, hogy a rendszer úgynevezett szívó hatást gyakoroljon.

Ezért szerepel az EU-s belügyminiszterek keddi ülésén bemutatni tervezett javaslatban egy kilépési záradék. „Ha a szükséghelyzeti mechanizmus rossz ösztönzőként működik vagy visszaélnek vele, Németország nevében bármikor felmondhatom egyoldalúan, minden további konzultáció nélkül, és feltett szándékom, hogy szükség esetén ezt meg is teszem” – mondta a miniszter.

Hozzátette: nem csak a kormányokon múlik, hogy a rendszer ne keltsen szívó hatást, ezért igaza van az új olasz belügyminiszternek abban, hogy ki kell dolgozni egy "viselkedési kódexet" a NGO-k – civil szervezetek – hajói számára.
Kiemelte, hogy ezeknek a szervezeteknek a bajba jutott emberek mentésére kell korlátozniuk a tevékenységüket, és nem szabad együttműködniük az embercsempészekkel.

Azzal kapcsolatban, hogy egy korábbi interjúban jelezte, Németország hajlandó befogadni a Földközi-tengeren felvett emberek 25 százalékát, kiemelte, hogy még nem rögzítették a kvótákat, mert nem ismert a mechanizmushoz csatlakozó országok száma.

Megjegyezte, hogy Németország eddig is az emberek 25 százalékát fogadta be, és ha lenne közös menekültügyi rendszer, a közös terhek elosztását szabályozó előírások szerint 22 százalékos részarány jutna rá, „vagyis az utóbbi hónapokban gyakorlatilag nem mozdultunk el attól, ami egyébként is a kötelezettségünk lenne” – mondta Horst Seehofer.
(MTI)
 

Összesen 76 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2019. október 21. 20:11
"Német belügyminiszter: 2015-nél is nagyobb menekülthullám érkezhet" Azért, mert a német belügyminiszter így intézi.
kata56
2019. október 10. 11:38
Ritka ganéj egy pali a "belügyminiszterúr"... Fel nem foghatom a 180 fokos fordulatait.. Már elég öreg ahhoz, hogy akár valami konzekvens álláspontja is lehessen... De nem.. mint a szélforgó.. Gusztustalan..
pepu
2019. október 10. 02:39
Több segítséget kell adni nekik a határellenőrzéshez, mert ha ez elmarad, „olyan menekülthullám érkezik, mint 2015-ban, vagy talán még nagyobb”. Ezen mi a f.aszt kellett 4 évet gondolkodni? És még semmit se adtatok.
1000bocs
2019. október 07. 10:00
Lehetne ott kezdeni, hogy nem vesszük fel a migránsokat tömegével Líbia partjainál nagy férőhelyes hajókkal csak azért, hogy minéltöbb fordulóval minél gyorsabban minél többet tegyünk ki Olaszországban. Vagy aki ilyet csinál, azt nevezzük annak ami - embercsempésznek - és ne fogadja az uniós brigád álló tapssal Brüsszelben mintha valami pozitív és hősies dolgot tenne törvénysértés helyett. Ugye az világos minden felnőtt embernek, hogy Afrikában minden évben több tízmillióval nő a lélekszám, ergo aki abban hisz hogy a befogadással megoldunk bármit is az már a matek elején téved? Európa bármennyi embert befogad, Afrikában a probléma nő. Ha európa több embert befogad mint ahányan ma európát lakják, Afrikában a probléma marad - viszont Európa is úgy fog kinézni néhány évtized múlva mint Dél-Afrika. Valamikor volt ott fehér ember, volt gazdaság, fejlődés. Most meg szemétdomb és bűnözés ahonnan mindenki menekül.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!