Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Akit nem vettek fel sem első, sem második körben, annak jó alternatívát jelenthetnek bizonyos szakmákban elvégzett tanfolyamok. Sőt, ha jól választ az ember, az iparág vezető vállalatainál dolgozó oktatóktól olyan naprakész, releváns tudásra tehetnek szert, melyhez az egyetemeken akár öt évet is várni kell.
Az egyetemen a hallgatók fele csak a kettesre megy, hogy letudja végre a tárgyat, a tanterv pedig kötött, merev – állítja Czirják Zoltán programozó-oktató, aki jelenlegi munkahelye, a Braining Hub előtt a BME-n is tanított, így jó rálátása van mindkét rendszerre. A Mandinernek elmondta: az egyetemen a tananyag sokszor elavult, gyakorlatban ritkán követi az adott technológia fejlődését. Nem mellesleg egy programnyelvre, például a Java-ra csak fél év, azaz 28 tantermi óra jut, ami korántsem elég.
Mostani munkahelyénél elmondása alapján mindez másként működik: a 350 órás képzés intenzív, kis létszámú, az oktatók pedig az iparág vezető vállalatainál dolgoznak főállásban. Így a Java alapverziója mellett – ameddig a felsőoktatásban a BA végéig szokás eljutni – itt a vállalati verziót is tanítják a hallgatóknak, ami az egyetemen már egyébként a mesterképzés része, így némi előnyt fognak élvezni, ha később mégis a felsőoktatásban fogják oktatni.
De nem csak a munkakeresésben tud még segíteni egy inspiráló közösség – teszi hozzá Czirják Zoltán. Elmondása szerint olykor a hallgatók saját ötleteiből lesznek az órai projektek, az elektromos autós honlaptól az online kaszinóig sok minden született így; s nem egy projekt közülük később piaci alapon is megállhatja a helyét, ezeket is támogatják. A programozás nem varázslat – de mint minden, ez is az alapoknál kezdődik.