Palkovics: Az MTA átszervezése erősíti a kutatás szabadságát

2019. július 04. 13:00

A kormány a kutatóintézeti hálózat hatékonyságát és eredményességét akarja javítani az átszervezéssel – hangsúlyozta a miniszter.

2019. július 04. 13:00

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) átalakítása erősíti a kutatások szabadságát és függetlenségét – nyilatkozta az innovációs és technológiai miniszter a Magyar Hírlapnak.

A csütörtökön megjelent interjúban Palkovics László kijelentette, hogy a kormány a kutatóintézeti hálózat hatékonyságát és eredményességét akarja javítani az átszervezéssel. A kutatásra fordított állami támogatásoknak kézzelfoghatóan meg kell térülniük a magyar gazdaság és a magyar társadalom számára, az adófizetők pénzét a közösség érdekében kell hasznosítani – hangsúlyozta. 

A tárcavezető szerint a régi kutatói intézményrendszer nem hatékony, így azt a finanszírozásával együtt meg kell erősíteni. A 2020-as költségvetésben 32 milliárd forinttal több jut kutatás-fejlesztésre és innovációra, és létrejönnek az egységes, teljesítményalapú forráselosztás feltételeit – tette hozzá. 

Véleménye szerint az eddigi modellt felváltó Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) megteremtése is ezt a célt segít megvalósítani. A szervezet önálló költségvetést kap, tevékenységéről pedig nem a kormány, hanem a túlnyomórészt tudósokból álló irányító testület dönt majd - mondta a miniszter. Palkovics László kifejtette, hogy a 12 tagú vezetőség felét a kormány, felét az MTA javasolja, vezetőnek pedig olyan jelöltet keresnek, akit mindkét fél elfogad. A szükséges források – tette hozzá – rendelkezésre állnak, annak felhasználásáról már az irányító testület dönthet. 

Az ELKH szervezete augusztus 1-ig jön létre, így a következő hónappal átveheti a kutatóintézeteket az akadémiától. Utóbbiakat ezt követően átvilágítják, év végéig pedig a gyakorlati működés feltételeiről, a finanszírozás elveiről és az intézményhálózat értékeléséről is döntenek. Létrejön továbbá a magyar kutatás-fejlesztési és innovációs stratégiával foglalkozó Nemzeti Tudománypolitikai Tanács az egyetemek és a vállalatok képviselőivel, és a tudományosság egyéb kérdései mellett a magyar kutatási és innovációs stratégiáról is döntés születik.

A miniszter az interjúban közölte, hogy az ELKH dönthet kutatóintézetek megszüntetéséről is, ám azok az új szervezetbe még változatlan formában kerülnek át. Cáfolta egyúttal azokat a vélekedéseket, hogy a kormány nem tekinti fontosnak a társadalomtudományokat. A magyarsággal kapcsolatos tudományterületek, a zene, az irodalom, a nyelv és a történelem helyet kapnak az új intézményi hálózatban, de szükség lehet optimalizálásra – fogalmazott. Hangsúlyozta azt is, hogy az akadémiai vagyont az átalakítással nem államosítják, de azokat az MTA eredetileg az intézethálózat működtetésére kapta, így át kell kerülniük az új intézményrendszerbe. 

(MTI)

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pál Pusztai
2019. július 04. 22:22
Érdekes ez a témakör. Szerintem mind a két oldalnak van valami igaza. Egy biztos ha egy kutatónak tudományon belül van egy érdeklődési köre ,mániája, az biztos nem fog parancsszóra egy más területen hirtelen nagyot alkotni.Azért mert nem abba ásta bele magát. Másrészről az Akadémia mint szervezet biztos hogy nem működik jól. Erre pont Palkovics a példa. Hogy lehet havi 800 ezret kifizetni folyamatosan úgy hogy a kezét sem mozdítja meg valaki? Ráadásul egy publikációért lehet ,hogy a 800 ezer sok. Nagyon az az érzésem ,hogy a kormány ezzel a lépéssel a multiknak akar segíteni . Az ő szájuk íze szerint akarja a kutatások irányát meghatározni ezzel is próbálja őket itt tartani. Nem régi hír hogy Orbán az Audi vezérrel tárgyalt. És miről? A cégcsoport fejlesztési irányairól.
tango47
2019. július 04. 18:21
Nálam az MTA akkor lejátszott, amikor a szélsőbaloldali "filozófusok" arra hivatkozva utasították el Demeter Tamás dolgozatát, hogy bár a maximális pontszámot kapta, de az "összbenyomásra" nullát. Mindez bosszú volt a fiatal filozófus ellen, aki kirobbantotta a Heller-féle filozófus-botrányt a teljesítmény nélkül felvett milliók ügyében. https://cink.hu/a-balos-akademikusok-bosszuja-a-nulla-pontos-palyazat-513349312
tango47
2019. július 04. 17:59
És most akkor a kutatók hová járnak majd könnyíteni magukon, ha rájuk tör a kangörcs?
doncamillo
2019. július 04. 15:37
Az államnak joga van ahhoz, hogy az általa adott közpénzeket felügyelje és ügyeljen a kutatómunka hasznosulására. Az évtizedes pénzszórásnak véget kellett vetni. Egyyébként meg mindenki azt kutathat, amit akar. Senki nem korlátozza a munkájában. Ha ezután kormányzati feladatokat kapnak (a tudományos tanács javaslatai alapján), azokat is minden további nélkül el tudják végezni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!