Döbbenetes javaslattal állt elő a Bloomberg: újabb módszerrel vennének el támogatásokat Magyarországtól
A hírügynökség ötlete komoly változásokat idézhetne elő.
A BofA Merrill Lynch Global Research londoni elemzőinek megítélése szerint a hétpontos intézkedési terv államháztartási hatásai kezelhetők és semlegesek lesznek továbbá.
Londoni pénzügyi elemzők szerint a magyar kormány által bejelentett családpolitikai intézkedési tervek fogyasztási hatásai az eddig vártnál gyorsabb idei növekedést eredményezhetnek a magyar gazdaságban.
A Bank of America-Merrill Lynch globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni kutatási részlege (BofA Merrill Lynch Global Research) csütörtökön ismertetett, felülvizsgált előrejelzésében közölte: azzal számol, hogy a magyar hazai össztermék (GDP) a cég által eddig várt 3 százalék helyett 3,3 százalékkal növekszik 2019-ben.
A ház azzal a véleményével indokolta a prognózis javítását, hogy a családoknak juttatandó jelentős pénzügyi ösztönzők által a háztartások fogyasztási kiadásaira gyakorolt hatás, valamint a vártnál erősebb tavalyi növekedési lendület egyaránt felhajtóerőt ad az idei GDP-növekedésnek.
A BofA Merrill Lynch Global Research londoni elemzőinek megítélése szerint a hétpontos intézkedési terv államháztartási hatásai kezelhetők és semlegesek lesznek, tekintettel a kedvező makrokörnyezetből és a gazdaság „kifehérítéséből" eredő pozitív költségvetési folyamatokra.A családvédelmi programból eredő fogyasztásösztönzéstől az általános adóbevételekre is várható valamelyes kedvező hatás az idén – jósolták a cég londoni elemzői.
A magyar gazdaság rövid távú kilátásait más nagy londoni házak is derűlátó módon ítélik meg, bár a tavalyi kiugró teljesítményhez képest lassulást várnak.
A Fitch Ratings hitelminősítő, amely a minap egy fokozattal „BBB"-re javította a devizában és forintban fennálló hosszú futamidejű magyar államadósság-kötelezettségek besorolását az addigi „BBB mínusz"-ról, ehhez fűzött elemzésében közölte: véleménye szerint a 4,8 százalékosra becsült tavalyi gazdasági növekedés valószínűleg ciklikus tetőzést jelentett, de a beruházási aktivitás és a háztartási fogyasztás az előrejelzési távlatban továbbra is robusztus mértékben hozzájárul majd a magyar gazdaság növekedéséhez.
Egy másik nemzetközi hitelminősítő, az S&P Global Ratings, amely egy héttel korábban hasonló mértékben minősítette fel a magyar államadós-besorolásokat, indoklásában közölte: jóllehet várakozása szerint a magyar hazai össztermék növekedési üteme 2021-ig 2 százalék környékére lassul, a nyitott, kisméretű magyar gazdaság azonban átvészeli a gyengülő külső kereslettel és az EU-folyósítások csökkenésével jellemzett időszakot is.
Az S&P kiemelte, hogy 2018 volt a hatodik olyan év egymás után, amelyben a magyar gazdaság szilárd, kiegyensúlyozott növekedési pályán volt, és bár a magánszektor adósságállománya emelkedett, a köz- és a külső adósságráta a GDP-érték arányában számolva továbbra is csökkent tavaly.
(MTI)