Schiffer András elárulta, alkalmas lenne-e a kormányzásra a Tisza Párt (VIDEÓ)
Az LMP egykori vezetője Rónai Egonnak arra a kérdésére is válaszolt, hogy tervez-e visszatérni a politikába.
Nem akar véget érni az LMP-s etikai bizottság a választások utáni eltiltási sorozata: a társelnökök után most további visszalépőket tiltottak el.
Újabb három, a tavaszi országgyűlési választás előtt visszalépő LMP-st büntetett a párt etikai bizottsága a Zoom.hu értesülései szerint. Korábban is büntetett párttársaikhoz hasonlóan „bűnük” az volt, hogy a párt érvényben lévő döntésével ellentétesen egyéni körzetükben visszaléptek az esélyesebbnek tartott ellenzéki jelölt javára.
Ságodi Zoltán három év eltiltást kapott. Ő volt a második a pártban, aki a visszalépés mellett döntött – méghozzá a jobbikos Kepli Lajos javára Veszprém 2-es számú választókerületében. Kepli végül 50-34 arányban kapott ki a Balatonfüred központú körzetben. A Zoom.hu úgy tudja, Ságodi a bíróságon fogja megtámadni a döntést.
Az eltiltás annyit tesz, hogy a párt tagja semmilyen párttisztségért nem indulhat, ahogyan országgyűlési képviselői, európai parlamenti képviselői, helyi önkormányzati képviselői jelölt sem lehet ez idő alatt. Így Ságodi sem EP-képviselő nem lehet, sem a 2019 őszi önkormányzati választáson nem indulhat.
Ugyanez igaz Tenk Andrásra is, aki 1,5 év eltiltást kapott: ő Csepel-Soroksár választókerületben lépett vissza Szabó Szabolcs javára – az akkor az Együtt színeiben induló – és később az LMP-frakcióba belépő – Szabó a fideszes Németh Szilárdot 5 százalékkal verte meg.
Doszpoly Botond csak egy évre kapott eltiltást: ő Borsod-Abaúj-Zemplén megye 2-es választókörzetében lépett vissza, szintén hiába: a fideszes jelölt 8 százalékkal győzött. Egy évével azonban jövő ősszel az önkormányzati választásokon már indulhat.
A jelenlegi eltiltások csupán újabb fejezetei a párt választások utáni válságának: emlékezetes módon Szél Bernadett társelnököt és Ungár Pétert is 3-3 évre büntette az etikai bizottság, Szél ettől függetlenül azonban maradhat társelnök. Az első fokon kizárt Sallai Róbert Benedeket pedig visszavették a pártba. Szél az eltiltásra úgy reagált: „A jövővel kapcsolatban fontos és felelős döntéseket kell meghoznom.”
A botrányok hatására az LMP szövetségese, a Gémesi György vezette Új Kezdet is kihátrált a párt mögül, ráadásul a párt korábbi társelnöke, Hadházy Ákos ki is lépett – igaz, parlamenti mandátumát megtartotta.
Kassai Dániel járt a legrosszabbul: a párt Budapest 15. körzeti jelöltjét kizárták az LMP-ből, miután Kunhalmi Ágnes javára visszalépett – Kunhalmi végül 46-39 arányban győzte le fideszes ellenfelét. Kassai is jogászokhoz fordul kizárása után, szerinte ugyanis a párt döntése „szembemegy a magyar joggal”.