Osztrák fegyverletétel: a kormány fizet a szíriai menekülteknek, ha hajlandók hazatérni
2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menekültstátust az osztrák hatóságoktól.
A Transparency International szerint rájuk nem vonatkozik majd az új törvény, az Amnesty pedig jogilag értelmezhetetlennek tartja annak szövegezését.
Tiltakoznak a menekülteket is támogató nemzetközi civil szervezetek a magyar kormány „Stop Soros” névre keresztelt, elfogadásra váró törvénycsomagja ellen – írja az Euronews.
Az új magyar Országgyűlés ugyanis május 8-án alakul meg: az előző parlament bár már benyújtotta a migrációval foglalkozó civil szervezetek tevékenységét szabályozó rendelkezést, még nem szavazott arról. Most a magyar kormány sürgősséggel kívánja elfogadni a Stop Sorost.
Martin József Péter, a Transparency International magyarországi vezetője arról beszélt, szerintük rájuk nem vonatkoznak majd az új szabályok, mivel a törvény szövegezése „csak azokra a szervezetekre vonatkozik, amik a migrációval foglalkoznak”. Martin József Péter leszögezte, „a Transparency International Magyarország nem foglalkozik migrációval, soha nem foglalkozott azzal”, mint ahogyan a szervezet további, más országokban működő tagozatai sem.
Az Amnesty International egyenesen alkotmányellenesnek nevezte a Stop Sorost. Iván Júlia, az Amnesty ideiglenes igazgatója szerint nagy nyomás nehezedik a civil szervezetekre. „Elég csak a Figyelőnek a listájára gondolni, a rendszeres kormányzati fenyegetésekre, amiket kapunk. Ez azt jelenti, hogy minden olyan óvintézkedést meg kell tennünk, ami azt szolgálja, hogy folytathassuk a munkánkat. De nem vagyunk könnyű helyzetben, mert az egész egy politikai hadjárat, és ennek semmiféle jogi alapja nincsen. Semmilyen jogi értelme nincs. Ez a javaslat-csomag teljességgel alkotmányellenes” – érvelt.
Ha megszavazzák a törvénycsomagot, akkor a Belügyminisztérium felhatalmazást kapna az érintett civil szervezetek titkosszolgálati ellenőrzésére. Emellett a menekültekkel foglalkozó civil szervezetek működését a belügyminiszter engedélyéhez kötnék, külföldről kapott támogatásuk után pedig 25 százalékos adót vetnének ki.