A hitelminősítő hangsúlyozza ugyanakkor azt is, hogy markánsan visszaesett a nem rezidens befektetők kezén lévő szuverén adósságeszközök aránya, és ez csökkentette Magyarország sérülékenységét a globális pénzügyi kondíciók változásaitól. A Fitch Ratings adatai szerint a külföldi befektetők augusztusban az államadósság 38 százalékát birtokolták a 2014-ben mért 56 százalék helyett.
Növekedni fog az államháztartási egyenleg hiánya
A kilátás pozitívra javításához fűzött indoklás szerint markánsan javult a magyar gazdaság nettó külső adóspozíciója (NXD) is. A hitelminősítő kiemelte: saját – a Magyar Nemzeti Bankétól (MNB) eltérő – kritériumai alapján kialakított becslése szerint a magyar gazdaság nettó külső adóspozíciója az idén a hazai össztermék 9 százalékára csökkent a 2014-ben mért 53 százalékról. A Fitch Ratings szerint a magyar NXD-pozíció fokozatosan közelít a cég listáján „BBB” osztályzati sávba sorolt többi szuverén adós jelenleg mínusz 1 százalékos mediánértékéhez. A hitelminősítő szerint e folyamat hajtóerői közé tartoznak a magyar folyómérleg-egyenleg magas többletei, az Európai Uniótól érkező folyósítások, valamint a magánszektorban és a közfinanszírozási szférában végbement külső adósságleépítés.
A Fitch elemzőinek várakozása szerint a magyar államháztartási egyenleg hiánya növekedni fog ugyan, de továbbra is konzisztens marad a GDP-arányos államadósság-ráta csökkenési folyamatával. A cég prognózisa szerint a hazai össztermékhez viszonyított államháztartási deficit az idén 2,1 százalék, jövőre 2,3 százalék lesz a tavalyi 1,9 százalék után, de ennek elsődleges okai az adócsökkentések és a jövő évi választások közeledtével esedékes kiadásnövelések lesznek.
A választások hatása
A Fitch megítélése szerint a választásokhoz köthető nagyobb költségvetési elcsúszások kockázata korlátozott, tekintettel az erőteljes makrogazdasági környezetre és a kormánypárt jelentős politikai támogatottságára. A felmérések a Fidesz választási győzelmére utalnak, és ez gazdaságpolitikai folyamatosságot jelentene a választások utáni időszakban. A Fidesz előnyére szolgál a kedvező gazdasági környezet és az ellenzék gyengesége is. Magyarország és az EU között ugyanakkor feszültségek vannak, és ha az Európai Unióval fennálló viszony komoly mértékben romlana, annak potenciálisan kedvezőtlen következményei lehetnének a gazdaság kilátásaira és közfinanszírozásra közép- és hosszú távon – áll a Fitch pénteki londoni elemzésében.