Republikon: A Fidesz erősödik, az MSZP gyengül

2017. augusztus 01. 18:15

A Fidesz és a Jobbik támogatottsága nőtt, az MSZP-é csökkent – mutatja a Republikon Intézet júliusi közvélemény-kutatása. Ezer fő véleményét alapul véve a kormánypárt támogatóinak 51 százaléka egy most megrendezésre kerülő választáson is a Fideszre voksolna.

2017. augusztus 01. 18:15

Június után tovább csökkent az MSZP támogatottsága, a Fidesz pedig ismét növelte szavazóinak számát – olvasható ki a Republikon Intézet júliusi közvélemény-kutatásából, Az 1000 fős, nem, kor, végzettség és településtípus szerint reprezentatív kutatás július 7. és 19. között zajlott. A felmérés alapján a teljes népesség 38 százaléka Orbán Viktort választaná miniszterelnöknek, míg az immáron saját pártjának egy részével is hadban álló Botka Lászlót csak 16 százalék.

A teljes népességben és a pártválasztók között is növelte támogatottságát a Fidesz 3, illetve 2 százalékponttal – derül ki a júliusi felméréséből. Ez azt jelenti, hogy a kormánypárt mára kiheverte az elmúlt hónapok botrányait, és népszerűsége újra elérte a februári – vagyis a CEU- és a civiltörvény körüli tiltakozásokat megelőző – szintet. Azaz újra elmondható, hogy a pártválasztók több mint fele (51 százaléka) a Fideszre voksolna egy most vasárnapi választáson, az összes megkérdezett közül pedig 30 százalék.

Valamelyest – egy százalékpontot a teljes népességben és a pártválasztók között is – erősödött a Jobbik, míg az előző hónap után tovább csökkent az MSZP támogatottsága. A szocialista párt a teljes népességben már csak 8, a pártválasztók között 15 százalékon áll, ez egy, illetve két százalékponttal kevesebb, mint júniusban.Vagyis úgy fest, hogy Botka László továbbra sem segít pártján, az MSZP ma – a tavaszi erősödés után – ugyanúgy áll a pártválasztók között, mint februárban. Mindez azt is jelenti, hogy ismét a Jobbik a legerősebb ellenzéki párt, ez legutóbb januárban, Botka miniszterelnök-jelöltsége előtt volt így. A Jobbik a teljes népességben 10, a pártválasztók között 18 százalékot mondhat magáénak.

A kisebb pártok támogatottságában nem történt érdemi változás: a Momentum erősödni ugyan nem tudott az előző hónaphoz képest, de stabilizálta helyzetét, és továbbra is megelőzi a baloldali-liberális oldal kis pártjait: az Együttet, a Párbeszédet, a Liberálisokat, és nem sokkal marad el a pártválasztók között 4-4 százalékon álló Demokratikus Koalíció és LMP mögött.

A Republikon Intézet ezúttal a miniszterelnök-jelöltek népszerűségét is felmérte. Az intézet a legvalószínűbb forgatókönyveket tesztelte a legegyszerűbb módon: arra kérte a válaszadókat, hogy három jelölt közül mondják meg, kire szavaznának, ha közvetlenül választanánk kormányfőt. Orbán Viktor és Vona Gábor mellett az egyik forgatókönyv Botkára, a másik a Párbeszéd miniszterelnök-jelöltjére, Karácsony Gergelyre kérdezett rá. Mindkét verzióban magabiztosan (38 százalékkal) vezet Orbán, míg Vona voltaképpen ugyanúgy áll, mint Botka és Karácsony, azaz nem sikerült az egyedüli kihívó pozícióját elfoglalnia. Ugyanakkor az MSZP és a Párbeszéd jelöltje között nincs érdemi különbség: Botkát 16, Karácsonyt 14 százalék választaná.Míg a Fidesz-kormányt akarók 97 százaléka Orbánt, a Jobbik győzelmében reménykedők 88 százaléka Vonát választaná miniszterelnökké, Botka a baloldali-liberális választók közül csak 60, Karácsony pedig 48 százalék támogatását mondhatja magáénak.

Összesen 148 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
formaegy
2017. augusztus 02. 09:24
Juhász nagy önbizalommal /van neki))))/ bejelentette minap az ATV-ben, hogy az Együtt, a Pm, a Momentum, és az LMP tárgyalnak egy "új pólus" néven futott összefogásban. Az LMP ezzel végleg lenullázza magát. A Momentum nem lényeg, hiszen ezekkel a vergődő hülyékkel egy szinten vannak. Az MSZP pedig Botkával csak azt bizonyítja, hogy mondhatnak bármit, igazi vérbeli kommunista diktátor génjeiket le sem tagadhatják! Aki képes ilyen diktátor magatartásra már a párttársaival szemben is (semmilyen véleményük nem lehet, csak a diktátor engedélyével, cenzurálásával) mint ha ő lenne az atyaúristen, a Martin Schulz kebelbarátjával történő M.o. folyamatos taposása, megegyezés a merkelkanok betelepítéséről, az Ujhelyi napi feljelentgetése M.o.-ot Brüsszelben - az ilyen hazaáruló férgektől foggal-körömmel védeni kell M.o.-ot! Az MSZP-ben egyetlen egy ember lenne aki szóba jöhetne, akit embernek lehet nevezni, és a társadalomban elfogadható - Hiller. Tudása, korrektsége megkérdőjelezhetetlen. Amint Botka önjelölt megjelent, tiszta sor volt, hogy egy vérbeli kommunista diktátor uralja majd az MSZP. Gyurcsány fiatalabb kiadása - tán még attól is rosszabb! A jó Isten mentse meg sz országot tőlük! A Jobbik kezd észhez térni, bár még mindig vannak hibák a kommunikációjukban, és kérdés, hogy valamelyest a hitelességüket vissza tudják-e szerezni. Képesek-e kiállni nyíltan Magyarország érdekeiért, és szembe menni Brüsszellel, ha az támadja az országot! Képesek-e nyíltan keményen kiállni a kvóta ellen stb.stb.(nem a letelepedési kötvény mögé bujni - az már úgy is megvan) Ha az egyéni körzetekben képesek akár egy ballibes mellett kiállni (nem indítanak jelöltet) elvágták maguk alatt a talajt. A legnagyobb veszélyt a ballib közelsége, azokkal való "együttműködés" jelenti számukra. Ennyi
edvind johnsson2.0
2017. augusztus 02. 09:02
Hiányolom a kétfarkú kutyákat, miért kell agyonhallgatni egy 5 %-os, parlamenti bejutásra esélyes pártot?
catalina9
2017. augusztus 02. 07:36
Ez a kutatás leginkább egy liberális figyelmeztetés a baloldalnak, hogy kapjátok össze magatokat...
noMores
2017. augusztus 02. 06:52
Hiaba, Bastya elvtarsra vagyik ez a proli nemzet:( Sajnos semmit nem tanultunk a tortenelembol, a feudalizmus korrupt, huberi mocsaraban ragadtunk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!