Elhatároztuk, hogy feltesszük Magyarországot a térképre
Elérjük a célunkat: Magyarország valódi kapcsolódási ponttá, kereskedelmi- és elosztóközponttá válik Európában!
Az Európában történt dzsihadista merényletek ideológiai hátterének megértése nélkül nem lehet hatékonyan fellépni a terrorral szemben, illetve a rendvédelmi erők munkája önmagában kevés a tartós sikerhez – hívja fel a figyelmet a Migrációkutató Intézet.
A Migrációkutató Intézet szerint az elmúlt hónapokban elkövetett európai dzsihadista ösztönzésű merényletek esetében változás észlelhető a célpontok kiválasztásában és az elkövetési módban is. Az intézet csütörtökön megjelent, az MTI-hez is eljuttatott elemzésében azt írta: a merényletek egy része (London, Stockholm, Berlin vagy korábban Nizza) nem igényelt különleges technikai, logisztikai képességet, sem túl részletes végrehajtási tervet vagy bűntársakat, ami jelentősen nehezíti a megakadályozásukhoz szükséges információgyűjtést és a rendvédelmi szervek munkáját. Más merényletek (korábban Brüsszel, Párizs, legutóbb Manchester) viszont azt mutatják, hogy még mindig vannak olyan terroristák Európában, akik összehangoltabb és bonyolultabb támadásokat is képesek elkövetni.
Azt írták: az erőszakos radikalizálódás megelőzésében várhatóan továbbra is kiemelt szerepet játszik a másod- és harmadgenerációs (nyugat-európai) muszlim bevándorló hátterű fiatalok helyzete, mivel mind az al-Kaida, mind a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet évek óta toboroz ebből a körből, és az európai dzsihadista merényletek több elkövetője is közülük került ki.
Az elemzésben felhívták a figyelmet arra, hogy a civil életeket követelő merényletek ideológiai hátterének megértése nélkül aligha előzhető meg a radikalizálódás és a terrorizmus. A Migrációkutató álláspontja szerint mivel a szalafita-dzsihadista ideológia széles körben képes toborozni, és felgyorsult a radikalizálódás folyamata, fontos lenne a több társadalmi szereplőt is mozgósító megelőző tevékenységre összpontosítani a rendvédelmi szervek munkája mellett.
(MTI)