Bloomberg: félelmetes dolog történt, ami még Orbánt is felkészületlenül érte – elrettentő fenyegetést kapott Putyin
A hírügynökség is elismerte, hogy azonnal a tettek mezejére lépett Donald Trump.
A NATO a biztonság garanciája, és a tagállamoknak együtt kell megtalálniuk a hatékony válaszokat a kihívásokra – jelentette ki Simicskó István a NATO kétnapos budapesti transzformációs szemináriumának szerdai megnyitóján. A honvédelmi miniszter ugyanakkor a növekvő biztonsági kihívások kapcsán leszögezte: minden baj egyben lehetőség is a közös cselekvésre.
A NATO a biztonság garanciája, és a tagállamoknak együtt kell megtalálniuk a hatékony válaszokat a kihívásokra – mondta a honvédelmi miniszter szerdán Budapesten, a NATO kétnapos budapesti transzformációs szemináriumának megnyitóján. Simicskó István kiemelte: Magyarország az erős és jól működő NATO-ban érdekelt, ez Európa biztonságának alappillére is. Gyorsan kialakulhatnak újabb biztonsági kihívások a világban, hamar intenzív válságok alakulhatnak ki, ezért kulcsfontosságú a stabilitás megteremtése és garantálása – jelentette ki.
Kifejtette: a legnehezebb az, hogy ma kell felépíteni a jövőnk biztonságát, hogy a jövő kihívásaira is megfelelő válaszokat adjunk, és ezt csak együtt tudjuk megtenni.
Simicskó: Minden baj lehetőség a közös cselekvésre
A jelenlegi biztonsági helyzetet értékelve közölte: Európa biztonsági környezete jelentősen romlott az elmúlt években. A problémák között említette az instabil államok számának növekedését, az illegális, tömeges migráció okozta bajokat, veszélyeket, a terrorcselekményeket Európa nagyvárosaiban, a terrorizmus intenzívebbé válását világszerte, valamint az ukrán válságot.
A honvédelmi miniszter szerint egyszerre kell a keleti és a déli kihívásokra választ találni. Ugyanakkor „minden baj lehetőség a közös cselekvésre”, és ez megerősítheti az együttműködést, a szolidaritást a tagállamok között – vélekedett.
Új védelmi kutatóközpontot hoznak létre
Arra is kitért, Magyarország támogatja az új amerikai elnök és védelmi miniszter azon javaslatát, hogy nagyobb szerepet kell vállalnia a NATO-nak a terrorizmus elleni küzdelemben, és egyetért azzal, hogy az európaiaknak többet kell költeniük a védelemre. Magyarország tízéves fejlesztési tervet állított össze, a Zrínyi-tervet, amelynek révén a honvédséget felvértezik olyan képességekkel, amelyekkel megfelelhet az új típusú kihívásoknak – mondta. Hozzátette: emellett a kormány döntött arról, hogy még az idén új védelmi kutatóközpontot hoznak létre.
A NATO-főtitkárhelyettes szerint a szövetség súlyos kihívásokkal néz szembe
Rose Gottemoeller NATO-főtitkárhelyettes hangsúlyozta: a NATO súlyos kihívásokkal néz szembe, de a szövetség erős marad, ha képes alkalmazkodni a változásokhoz. Mint mondta, a mostani szeminárium célja, hogy a tagállamok együttműködése jobb legyen, a szövetség hatékonyabban felelhessen meg a kihívásoknak. A biztonsági környezet valóban változik, de korábban is sokszor kellett már alkalmazkodnia a NATO-nak, hogy megfeleljen a kihívásoknak, hatékonyabb legyen, az alkalmazkodás eddig is a siker kulcsa volt – emlékeztetett.
A szövetség főtitkárhelyettese megjegyezte: a NATO-nak azt kell szem előtt tartania, hogy ha a szomszédos országok, régiók stabilak, akkor „mi is nagyobb biztonságban vagyunk”. Közölte: elkötelezettségre, a tagállamok egységére, innovatív gondolkodásra és nagyobb védelmi kiadásokra van szükség, de nemcsak többet kell fordítani a védelemre, hanem fontos az okosabb finanszírozás is.
Mercier: Soha nem látott fenyegetésekkel kell szembenéznie az euroatlanti térségnek
Denis Mercier vezérezredes, a NATO transzformációs parancsnokságának főparancsnoka arról beszélt, a szeminárium egyedülálló lehetőséget biztosít arra, hogy megvitassák, a NATO hogyan alkalmazkodhat a gyorsan változó biztonsági környezethez, hogyan javíthatja folyamatosan a teljesítményét. Soha nem látott fenyegetésekkel kell szembenéznie az euroatlanti térségnek, ami szoros együttműködést igényel a tagállamok részéről, mert egyetlen ország sem képes egymaga megbirkózni az összes kihívással –hangsúlyozta. A szövetség szemináriumán részt vesznek a 28 tagállam NATO-nagykövetei, katonai képviselői, valamint biztonságpolitikai szakértők.
Siklósi Péter védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkár korábban azt mondta: ez a szervezet legnagyobb tudományos konferenciája, mintegy 350 résztvevővel, ezért Magyarországnak komoly elismerés, hogy megkapta a rendezés jogát. Az évente megrendezett szakmai konferencia mindig a NATO előtt álló kihívásokkal foglalkozik: ilyen jelenleg Oroszország, az Iszlám Állam terrorszervezet és a terrorizmus, valamint a kibertér kihívásai – közölte. (MTI)