Itt vannak az adatok: ennyire elégedettek az egészségüggyel a magyarok
Az iskolai osztályozásnak megfelelően értékelhetik a betegek egyebek közt az ellátás minőségét, a dolgozók hozzáállását és a tisztaságot.
Kimaradtak az általános egészségügyi béremelésből és óriási feszültség van a kiadásaik finanszírozásában, ezért nagymértékű az elégedetlenség a fogászati alapellátást végző fogorvosok között, akik a kormányhoz fordultak levelükkel.
Levélben fordult a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosok Területi Szervezetének elnöke Dr. Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkárhoz.
Prof. Dr. Hermann Péter a levelében kifejtette: a fogorvosokat hátrányos megkülönböztetés sújtja az egészségügyi alap- és szakellátásban a közalkalmazottakra vonatkozó béremelés és a fogorvosi praxisok finanszírozása területén.
Az egészségügyi alapellátásban közalkalmazottként vagy munkavállalóként dolgozó fogorvosok ugyanis nem tartoznak az egészségügyi ágazati előremeneteli szabályok hatálya alá, így rájuk nem vonatkoznak a kötelező béremelésről szóló rendelkezések. Ez különösen az önkormányzatok és egyéb szervezetek által közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott fogorvosokra vonatkozik.
Hermann Péter szerint a visszajelzések azt mutatják: a közalkalmazotti bértábla szerinti vagy kialkudott bért megkapó fogorvosok bevétele
A levél szerint a fogászati alapellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók finanszírozása messze elmarad az egészségügyi alapellátást nyújtó háziorvosi, illetve házi gyermekorvosi egészségügyi szolgáltatók pénzügyi támogatásától – annak ellenére, hogy a szakmai minimumfelvételek és a felhasznált anyagok költségvonzata a fogorvosok esetében hatványozottan nagyobbak, mint a háziorvosoknál.
Hermann arról is ír: a jelenlegi finanszírozás összegéből még a garantált bérminimumot sem tudják a praxisok kigazdálkodni, a szakdolgozók számára pedig nem tudják megfinanszírozni a minimális béremelést sem.
A levélben az áll: a fogorvosok részére jutó átlagos finanszírozási összeg havi mértéke 750-800 ezer forint, miközben a valóságban minimális egy havi összköltség nagyjából 1,6 millió forint – vagyis az átlagos finanszírozási összeg duplája. Így tehát az átlag magyar fogorvos saját tevékenysége terhére 50 százalékban támogatja az alapellátást megvalósulását - ami kötelező állami feladat lenne.
Ez „ordító különbség”
– szögezi le a levél, mely szerint a fogorvosok által a betegektől elkérhető térítési díjak nem fedezik a különbségeket.
Hermann levele végén kitér arra: évek óta folyamatos emelkedést mutat a betöltetlen fogorvosi praxisok száma, ami a jelenlegi adat alapján 283 szolgálatot érint.
A fogorvos szervezet mindezek alapján a „helytelen, hátrányosan megkülönböztető és alkotmánysértő jogi szabályozás és joggyakorlat mielőbbi felszámolása érdekében” a szükséges jogi lépések és intézkedések megtételést sürgeti az egészségügyért felelős államtitkártól.