Hogyan vizsgázik a Paksi Atomerőmű környezetvédelemből?
A részletekről Dr. Bujtás Tibort, az atomerőmű sugár- és környezetvédelmi főosztályvezetőjét kérdeztük.
Jogszabálysértő, megalapozatlan és hiányos Paks 2 környezetvédelmi engedélye az Energiaklub és a Greenpeace szerint. A két szervezet fellebbezést nyújtott be az engedély ellen az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőséghez.
Fellebbezést nyújtott be hétfőn az Energiaklub és a Greenpeace az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőséghez Paks II környezetvédelmi engedélye ellen. A két szervezet szerint ugyanis kirívó jogsértő részek és hiányosságok találhatóak az engedélyben és az engedély alapjául szolgáló környezeti hatásvizsgálati anyagban.
Az Energiaklub és a Greenpeace szerint a kiadott engedély alapjául szolgáló környezeti hatástanulmány több ponton hiányos: nem ad választ arra, mi történne súlyos balesetet esetén, holt tárolnák véglegesen a kiégett fűtőelemeket, illetve hogyan hatna az erőmű hőterhelése a Duna élővilágára, áll a Mandinerhez eljuttatott közleményükben.
A szervezetek álláspontja szerint felelőtlenség egy ennyire megalapozatlan környezeti hatásvizsgálat alapján kiadni a környezetvédelmi engedélyt. Úgy látják: biztonságos, tiszta és versenyképes megújuló energiaforrások fejlesztésével teljesen feleslegessé válna az atomerőmű bővítése, és Magyarország csökkenteni tudná orosz energiafüggőségét.