Ne gondolja senki, hogy az Iszlám Állam már nem jelent fenyegetést Szíriában
Bár az Iszlám Államot Szíriában jelentősen meggyengítették, nem semmisítették meg teljesen.
Szerda kora délután tett közzé az Iszlám Állam egy fotót Tomislav Salopek lefejezéséről. A horvát férfit még július 22-én rabolták el a dzsihádisták, miközben munkába igyekezett. A horvát miniszterelnök megdöbbent az esetet, de a történteket a magyar külügy is elítélte.
Az Iszlám Állam dzsihadista szervezet egyiptomi csoportja szerda kora délután fotót tett közzé a közösségi médiában az általuk fogva tartott horvát túsz lefejezéséről. Az Egyiptomban dolgozó Tomislav Salopeket július 22-én rabolták el dzsihadisták, miközben Kairóból munkába igyekezett. A harmincegy éves, kétgyermekes horvát férfi egy olaj- és gázlelőhelyek feltárásával foglalkozó francia cég munkatársa volt.
A Sínai-félsziget északi részén tevékenykedő Vilájat Színáa (Sínai Tartomány) fegyveresei egy hete a börtönökben raboskodó „muzulmán nők” szabadon engedését követelték horvát túszuk elengedéséért, és erre 48 órás határidőt szabtak. Azóta azonban nem jelentkeztek újabb fenyegetéssel vagy követeléssel a nyilvánosság előtt.
Zoran Milanović horvát miniszterelnök mély megdöbbenésének adott hangot a hír hallatán. A kormányfő megszakította szabadságát, és rendkívüli sajtótájékoztatót tartott, ahol elítélte a „felháborító és elfogadhatatlan” erőszakos cselekedetet. Milanović elmondta: hivatalos tájékoztatást még nem kaptak az egyiptomi kormánytól arról, hogy a képen valóban az elrabolt Tomislav Salopek látható-e, de a legrosszabbtól tartanak.
A magyar külügy is elitélte a brutális cselekményt
Magyarország határozottan elítél mindenfajta zsarolást és terrorcselekményt, így Tomislav Salopek horvát állampolgár meggyilkolását is – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szerdán az MTI-vel. A tárca közleményében kiemelték: miközben részvétüket fejezik ki, emlékeztetni akarnak arra, hogy az Iszlám Állam eszközei elfogadhatatlanok, az általuk képviselt elvek ellentétben állnak a civilizáció és a humanizmus általánosan elfogadott elveivel. Magyarország a jövőben is mindent megtesz, hogy az állampolgárait megóvja, és ehhez nemzeti eszközöket és a nemzetközi együttműködés nyújtotta lehetőségeket is használni kívánja – fogalmaztak.