Súlyos baleset érte Nancy Pelosit Luxemburgban: kórházban kezelik
A volt amerikai házelnök, Nancy Pelosi egy hivatalos luxemburgi út során szenvedett balesetet, de állapota stabil, és a kórházból is folytatja munkáját.
A jövő évi költségvetési javaslat szerint a háziorvosi, háziorvosi ügyeleti ellátásra 10 milliárddal, a rezidensi rendszer működésére 3 milliárddal több juthat, mint idén. Növekedés látszik a gyermekgondozási díj kiadásainál; az idei 109,5 milliárdhoz képest jövőre 116,3 milliárd az előirányzat.
Növekednek az egészségügyre fordítható források a jövő évi költségvetési javaslat szerint; a háziorvosi ellátás 10 milliárd forinttal kap többet, de 5 milliárddal emelkedik az összevont szakellátás kerete is az ideihez képest.
A parlament honlapjára szerdán felkerült előterjesztés szerint az Egészségbiztosítási Alap jövő évi előirányzata 1963,7 milliárd forint, szemben az idei 1912 milliárd forinttal. A javaslat szerint a gyógyító-megelőző ellátáson belül a háziorvosi, háziorvosi ügyeleti ellátásra valamivel több mint 107 milliárd forint az előirányzat az idei 97 milliárddal szemben. Az alapellátás megújításának második ütemére további 10 milliárd forint szerepel. Összevont szakellátásra jövőre 634 milliárd forint fordítható, ez ötmilliárddal több az idei 629 milliárdnál.
A központi alrendszer funkcionális kiadásaiban a kórházi tevékenységre és szolgáltatásokra a jövő évi előirányzat 1659,8 milliárdra csökken az idei 1704,8 milliárdról. Gyógyszertámogatásra jövőre 231 milliárd forintot szánnak a javaslat szerint, hétmilliárddal többet az idei 224 milliárdnál. A gyógyszer-támogatási céltartalék előirányzata nem változik, jövőre is 58 milliárdban határozták meg. A szerződések szerinti a gyógyszergyártói és -forgalmazói befizetések előirányzata 7 milliárd forint, a folyamatos gyógyszerellátást biztosító gyógyszergyártói-forgalmazói befizetések és egyéb gyógyszerforgalmazással kapcsolatos bevételek előirányzata 51 milliárd forint a javaslat szerint. Változatlanul 3,6 milliárd forintot szán a kormány a gyógyszertárak támogatására jövőre, illetve szintén nem változik a patikák szolgáltatási díjára fordított előirányzat, ami 4,5 milliárd.
Légimentési eszközpark bérlésével összefüggő kiadások sem változnak érdemben a jövő évi javaslat szerint, erre valamivel kétmilliárd fölötti összeget szán a kormány. Mentésre 29,4 milliárd a jövő évi előirányzat, ez is megegyezik az idei kerettel. Gyógyászati segédeszközök kölcsönzéséhez is támogatást nyújt a kormány, erre jövőre 200 millió forintot különítettek el.
Az egészségügyi szakképzési (rezidens) rendszer működésének jövő évi előirányzata megközelítőleg 7 milliárd forint, szemben az idei 3,9 milliárddal. Az új budapesti kórház előkészítésére egymilliárd forint szerepel a javaslatban.
A népegészségügyi termékadóból (chips-adó) 26 milliárd az előirányzat, ez lényegében megegyezik az ideivel. A dohányipari vállalkozások egészségügyi hozzájárulásából 11,5 milliárdot vár a kormány, ami szintén azonos a 2015-ös bevételi előirányzattal. Az egészségbiztosítási ellátások kiadásai fejezetein belül táppénzre 65,16 milliárd a kiadási előirányzat, szemben az idei 58 milliárddal szemben. Növekedés látszik a gyermekgondozási díj kiadásainál; az idei 109,5 milliárdhoz képest jövőre 116,3 milliárd az előirányzat.