Baloldal: A tapolcai időközi is a kormányváltó hangulatot igazolja

2015. április 13. 14:28

A Jobbik győzelmének nem örülnek, de azt is a kormányváltó hangulatnak tudják be a baloldali pártok, amelyek egy része a rossz jelöltállításban látja a baloldal vereségének okát.

2015. április 13. 14:28

Kormányváltó hangulatról beszélt hétfőn több baloldali ellenzéki politikus a tapolcai választás eredményére reagálva. A megszólalók nem örülnek, hogy a Jobbik nyerte meg az egyéni mandátumot.

A Demokratikus Koalíció álláspontja szerint a tapolcai választás alátámasztotta, hogy hónapok óta kormányváltó hangulat van az országban, mert a Fidesz tavaly ősz óta egyetlen időközi országgyűlési választást sem tudott megnyerni – erről Vadai Ágnes beszélt hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján. Úgy fogalmazott, a Fidesz hol balról, hol a szélsőjobbról kapja a pofonokat. Az alelnök azt mondta, hogy a szavazók jelentős része – pártszimpátiájától függetlenül – az időközi választásokon a legesélyesebbnek vélt ellenzéki jelöltre voksol. A DK figyelmeztető jelnek tekintik a Jobbik győzelmét, de biztos abban, hogy a választáson nyertes pártnak nincs ennyi szavazója.

Szigetvári Viktor, az Együtt társelnöke budapesti sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, nem tudnak örülni a választási eredménynek pusztán azért, mert a Fidesz és a centrális erőtér politikája megbukott, ugyanis a demokratikus ellenzék „nem jó jelöltet, nem jó együttműködésben állított”. Az MSZP-t és a DK-t is kritizáló politikus hozzátette, hogy Ajkán és Tapolcán újra megbukott az ellenzék 2014-es választási együttműködési modellje, míg létezik a sikeres „veszprémi modell”, ahol új jelölttel, új szövetségesekkel szereztek új szavazókat. Szigetvári Viktor az ellenzéki pártok feladatának nevezte, hogy ne vitatkozzanak személyeskedő módon, hanem a jövőről beszéljenek, új politikát hirdessenek és működjenek együtt a civil szervezetekkel. Azt is mondta, a Jobbik előretörése olyan probléma, amelynek a demokrata ellenzéki pártok nem örülhetnek.

Tordai Bence, a PM szóvivője sajtótájékoztatóján megrázónak nevezte, hogy egy „szélsőjobboldali, Putyin érdekeit szolgáló párt” jelöltje nyert. Ő is a „veszprémi modell” folytatását javasolta, mert szavai szerint ott az vezetett a sikerhez, hogy a helyi társadalom, a „régi baloldal és az új baloldal” egy jelölt mögé állt. Tapolcán viszont a „régi baloldal” pártjai úgy gondolták, hogy elég, ha egy fővárosi pártközpontban kijelölik az induló személyét - folytatta a szóvivő, aki szerint egy valódi és hiteles alternatívát kellett volna felajánlani a választáson.

A Magyar Liberális Párt szerint nagyon rossz jel, „egy szégyen az országnak”, hogy a Jobbik egy egyéni választókerületben nyerni tudott – közölte a párt elnöke. Fodor Gábor azt mondta, a demokratikus ellenzék dolga, hogy még egyszer ilyen ne fordulhasson elő. A liberális politikus is úgy értékelte, hogy a választók kormányváltást akarnak. A demokratikus ellenzék feladatának nevezte, hogy tegye világossá: aki kormányváltást akar és azt szeretné, hogy Magyarország a nyugati világhoz tartozzon, annak a liberálisokra és a baloldali demokrata pártokra kell szavaznia.

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Brigadéros
2015. április 13. 20:42
Hagyjuk meg a baloldalt ebben a hitében!!! Hogyan másként fejeznék ki örömüket a Jobbik-győzelem felett...:)
Wendriner
2015. április 13. 16:19
A Fidesz nem nyert Tapolcán , viszont a baloldal az előkelő 3. helyet szerezte meg.
Morgen
2015. április 13. 15:59
A baloldali feltámadás még odébb van. Dögunalmasak a jelszavaikkal együtt. (Arról nem is beszélve, mennyire lejáratták magukat).
Berecskereki
2015. április 13. 15:55
A baloldali jelölt 4057 szavazattal kapott kevesebbet, mint 2014-es egybesült jelölt. Ha így folyatódik a baloldalnak 2018-ra nem lesz szavazója, mert az összes átvándorol a Jobbikhoz. Vonának az arculatváltás során nem a centrumhoz kellene közelednie, hanem átvenni a teljes baloldali szerepet. Gőgös-Kunhalmi páros lehetne a fő ideológus. ;-)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!