Kiterjeszthető lenne a GMO-tilalom az EP-szakbizottság döntése szerint

2014. november 11. 11:50

Az Európai Parlament környezetvédelmi és közegészségügyi bizottsága kedden megszavazta azt a javaslatot, amely az eddigi szabályozást megváltoztatva széles körben lehetővé tenné a tagállamoknak, hogy uniós szintű engedélyezés ellenére is megtiltsák genetikailag módosított organizmusok termesztését a saját területükön. A kérdésben még a Parlamentnek és a Tanácsnak is kompromisszumra kell jutnia.

2014. november 11. 11:50

Az eddigi szabályozást megváltoztatva lehetővé válna egy új javaslat értelmében, hogy a tagállamok az EU engedélyezése ellenére is megtilthassák a saját területükön a génmódosított növények termesztését. A javaslatot kedden elfogadta az Európai Parlament környezetvédelmi és közegészségügyi bizottsága, de még a Parlament és a Tanács jóváhagyása is szükséges a végleges döntéshez.

Marco Contiero, a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet agrárpolitikai igazgatója nyilatkozatban méltatta az EP-szakbizottság által megszavazott javaslatot, amely - megfogalmazása szerint – lényegesen jobb a tagállamok által a Tanácsban elfogadott szövegnél, azt ugyanis erőteljesen befolyásolta a GMO-párti brit kormányálláspont. Contiero szerint a mostani szavazás elősegíti a szilárd jogi alap megteremtését az európai országoknak ahhoz, hogy saját területükön megtiltsák a GMO-alkalmazást, és megnehezíti a biotechnológiai iparág képviselőinek dolgát, ha bíróságon akarják megtámadni az ilyen termesztési tilalmat.

A parlamenti szakbizottsági javaslat megerősítené a tagállamok azon jogát, hogy környezetvédelmi aggodalmakra hivatkozva tilalmat rendeljen el GMO-termesztésre, és korlátozná a biotechnológiai vállalatok szerepét a döntéshozatalban, amit az EU-országok szakminisztereinek közös álláspontja értelében kulcsfontosságúnak kellene tekinteni. Ezek után az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – az Európai Bizottság bevonásával – az elkövetkező hetekben kísérletet kell tennie az álláspontok összebékítésére. 

A GMO-párti kormányok álláspontját is tükröző tanácsi álláspont értelmében a nemzeti tilalom elrendelésekor nem lehetne környezetvédelmi aggályokra hivatkozni, a tilalmat elrendelni akaró kormánynak kötelessége lenne konzultációt kezdeményezni a biotechnológiai vállalatokkal, és az uniós elvi engedély megadása után két évvel már semmiképpen nem lenne szabad fenntartani nemzeti tilalmat.

Magyarország az Alaptörvény szerint a testi és lelki egészséghez való jogot többek között a genetikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdasággal segíti elő.

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ÁrPi
2014. november 11. 18:26
"A GMO-párti kormányok álláspontját is tükröző tanácsi álláspont értelmében... (blah-blah-blah) ...és az uniós elvi engedély megadása után két évvel már semmiképpen nem lenne szabad fenntartani nemzeti tilalmat." GMO-engedélyezés: (Szövegértés gyerekek.) Egykicsikét, mondjuk 2 röpke évig még lehettek gmo-mentesek, a gmo-tilalom addig maradhat. Az EP-szakbizottság törvényszövegtervezete ennyit mond, ennyit engedélyezne.
ciseaux
2014. november 11. 15:44
"Az Európai Parlament környezetvédelmi és közegészségügyi bizottsága kedden megszavazta azt a javaslatot,.." Kérem, mindenki vegye elő a szemantikai érzékét, és tessék szöveget értelmezni! Az EP csak egy "JAVASLAT"-ot szavazott meg, mire ez a hír átér az Óperencia másik oldalára, és meghallja a Monsanto, már indulnak is az F-16-os lobbisták! Franciaország ebben a témában a legnagyobb hipokrita. Ott tilos a GMO növények termesztése, ugyanakkor 2005-ben, hivatalosn 492,8 hektáron termesztettek gmo kukoricát, valójában 1000 hektáron, ami 2007-re, azaz 2 év alatt (!) hivatalosan is 20.000 hektár lett... "En 2005, les cultures commerciales de maïs officiellement déclarées au ministère de l'agriculture représentaient 492,8 ha La surface cultivée réelle aurait été double, soit proche de 1 000 ha. En 2007, déclarer les cultures OGM devient obligatoire (application de la directive 2001/18/CE), et les surfaces de maïs cultivées déclarées représentent 20 000 ha" http://fr.wikipedia.org/wiki/Surfaces_cultiv%C3%A9es_en_OGM
Ultima Ratio
2014. november 11. 13:34
Világgá tudnék szaladni ezektől az anti-GMO hippi szarságoktól. Legközelebb majd az őssejtkutatást is tiltsuk már be pls.
egysegelem
2014. november 11. 13:17
En azon az allasponton vagyok, ha egy orszag barmilyen okbol ezt meg akarja tiltani, akkor az EU nem irhatja felul. Minden orszagnak jogaban all azt gnodolni a GMOrol amit akar, es eszerint cselekedni, a szabadsag korlatozasanak gondolom hogy ebbe kivulrol barki beleszolhasson.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!