Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
Az Ipsos felmérése szerint már egyértelműen a Jobbik a második erő a Fidesz mögött. A szocialisták tábora a választókorú népességben 11 százalékról 8 százalékra csökkent. Ebben a körben a Fidesz tábora 37, a Jobbiké 12, a DK-é 4, az LMP-é 3, az Együtt-PM-é 2 százalékos.
Az Ipsos az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében azt írta: az európai parlamenti választások eredménye lényegében csak az MSZP támogatottságán hagyott nyomot. A kutatócég felmérése szerint elmúlt egy hónapban 11-ről 8 százalékra csökkent a szocialisták tábora a választókorú népességben. Ugyanakkor, mint hozzátették, a baloldali ellenzéken belül továbbra is az MSZP-nek van a legtöbb híve, a Demokratikus Koalíció (DK) – 1 százalékpontot javítva – 4 százalékot tudhat maga mögött, míg az Együtt-PM-et – akár a múlt hónapban – 2 százalék támogatja. A felmérés szerint az LMP tábora a teljes lakosság körében 3 százalékos.
A Fidesz táborának nagysága nem módosult az elmúlt hetekben, továbbra is 37 százalékos, így – mint írták – „óriási fölénnyel vezeti a rangsort”. A Jobbik támogatottságának aránya sem változott, 12 százalékon maradt. „Most már egyértelműen a nemzeti radikális párt a második legerősebb politikai erő” – fogalmazott a közleményben az Ipsos.
A biztos pártválasztók körében a Fidesz 57 százalékon áll, a Jobbik 18 százalékon. A szocialisták 10 százalékot érnek el az aktív szavazók csoportjában, a DK 6, az Együtt-PM 4 százalékot. Az LMP ismét a bejutási küszöb környékén áll, a biztos szavazók 4 százaléka támogatja.
A közvélemény-kutató cég a közleményben kitért arra is, hogy a baloldali pártok együttesen a társadalom széles rétegeit elérik, de még így is van néhány csoport, akikhez alig, nagyon gyengén kötődnek. Az MSZP például a fiatalok – 20-as, 30-as korosztály – körében 3-4 százalékra számíthat. Az idősebbeknél viszont nagyobb a szocialista párt támogatottsága: a 65 év felettiek körében 20 százalékos.
A Jobbik nem csak országosan előzi meg az MSZP-t, hanem a társadalmi csoportok többségében is. A fiatalok körében kifejezetten nagy a Jobbik előnye a szocialistákkal szemben: 18, illetve 4 százalékon állnak. Az MSZP két társadalmi közegben tud a Jobbik elé kerülni: a 60 év felettiek körében, valamint a fővárosban – írta az Ipsos.
A DK is inkább az idősebb korosztályban talál támogatókat, az 50 évnél idősebbek 6, a náluk fiatalabbak 2 százalékára számíthat. Az Együtt-PM viszont inkább a húszas-harmincas éveikben járók között rendelkezik átlag feletti, 4 százalékos táborral.
Mindhárom baloldali párt a fővárosban a legerősebb, míg a falvakban a leggyengébb. Ez egyben azt is jelenti, hogy a községekben lényegében csak a Fidesz és a Jobbik van jelen, a többi pártnak – ideértve az LMP-t is – csak 1-3 százalékos tábora van – olvasható az Ipsos közleményében.
A közvélemény-kutató június 6-13. között ezer felnőtt, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár megkérdezésével készítette a kutatást.