Ukrán válság: Magyarország nem akar háborút

2014. május 13. 14:36

Magyarország legfontosabb érdeke, hogy ne legyen háború Ukrajnában, ne legyen olyan fegyveres összeütközés az országon belül vagy két ország között, amely a térség és Magyarország biztonságát súlyosan veszélyeztetné – mondta Martonyi János külügyminiszter az Országgyűlés külügyi bizottságának ülésén kedden.

2014. május 13. 14:36
A tárcavezető kiemelte: az ukrajnai helyzet jelenleg is bizonytalan, de megvan az esély arra, hogy esetleg megindulhat egy enyhülési folyamat. Ezt arra utalva mondta, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) előterjesztett egy tervet, amely a következő napok legfontosabb kérdéseire összpontosít. Ennek legfontosabb célja, hogy az erőszak megszűnjön, továbbá le kell szerelni a fegyvereseket, a döntően illegális fegyveres csoportokat, valamint nagy hangsúlyt kell helyezni a párbeszédre - közölte. A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az ukrajnai helyzet elsősorban biztonsági kérdés, amely a külpolitika legfontosabb kérdése, és amellyel az eddigi évtizedekben viszonylag keveset kellett foglalkozni, hiszen nem voltak konkrét veszélyek.
 
Martonyi János közölte: a fegyveres konfliktus súlyos gazdasági következményekkel is járna, és ezt Magyarország, az európai és a világgazdaság is megszenvedné. Fontos érdek az is, hogy ne törjön ki gazdasági háború akkor sem, ha nincs fegyveres összecsapás – tette hozzá. A szankciókkal kapcsolatban azt mondta: Magyarország alapvető érdeke, hogy ne lépjenek át a korlátozó intézkedések harmadik szakaszába, mert az a magyar gazdaságot megviselné. Egy gazdasági konfliktussorozat eltérően érintené az EU tagállamait, és Magyarország a legsúlyosabban érintett 5-6 tagállam között lenne – vélekedett. Megjegyezte: jelenleg azonban nincs szó az áttérésről a harmadik fázisra.
 
A tárcavezető az energiaellátás biztosítását illetően elmondta: lényeges, hogy Magyarország hozzájusson a gazdaságnak és a háztatásoknak elengedhetetlenül szükséges gáz- és kőolajmennyiséghez. Az országot az energiaellátás nehézségei komolyan érintenék. Emellett fontos az ár kérdése is, alapvető magyar érdek az energiaárak csökkenése, és minden, ami az árak emelését okozná, a magyar gazdaságnak rendkívül hátrányos lenne – közölte. Martonyi János úgy vélte, az is lényeges, hogy Ukrajna életképes, független, szuverén ország maradjon, meginduljon az alkotmányozási folyamat, amely megszilárdítaná a demokráciát, a jogállamiságot, az önkormányzatiságot, és decentralizációt hozna. Ez utóbbi kapcsolódik a nemzeti kisebbségek helyzetének javításhoz is, ami nyelvi jogokat, a közigazgatás átalakítását, az önkormányzati rendszer újragondolását és a nemzeti kisebbségek közösségi jogok elismerését jelenti. Megjegyezte: a kárpátaljai magyarság helyzete minden említett kérdéssel összefügg.
 
A külügyminiszter hangoztatta: kulcsfontosságú a május 25-i elnökválasztás megfelelő lebonyolítása, hogy annak legitimitása ne legyen vitatható. Nyilván lesznek gondok Kelet-Ukrajnában, de van esély arra, hogy Ukrajna területének túlnyomó részén szabad és tisztességes lesz a választás – vélekedett. Arról is beszélt, hogy Magyarország támogatja az ukrán gazdaságot, és szakértői szívesen segítenek az önkormányzatisággal és a kisebbségi jogokkal kapcsolatos kérdésekben.
 
Balla Mihály, a bizottság fideszes elnöke az energiaellátásról kérdezte a minisztert, aki közölte: a stratégiai tartalékokat növelték, és a kormány folyamatosan dolgozik azon, hogy a különböző forgatókönyvek esetén mi a teendő. Fel kell készülni minden lehetséges helyzetre – mutatott rá. Gyöngyösi Márton (Jobbik) alelnök hozzászólásában azt jegyezte meg, hogy szerinte Ukrajnában már régen háború van, mert a mai világban nem feltétlenül nagy haderőkkel vívják a háborúkat.

Összesen 67 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2014. május 13. 16:09
Magyarország ne háborút akarjon! Magyarország Kárpátalját akarja! Magyarország akarja Kárpátalját! Akarja Magyarország Kárpátalját! Akarja Kárpátalját Magyarország! Kárpátalját akarja Magyarország! Kárpátalját Magyarország akarja! Bár szerintem még ennyiből sem érti ez az alak és a magyar kormány. :-( A fickó egy szóval sem említi Kárpátalját.
oskar
2014. május 13. 15:45
Attól tartok, hogy a "szövetségesünk" az USA viszont akar. Pedig jobb lenne tudni azt Obamáéknak, hogy velünk csak veszíthetnek. :-)
S0ma
2014. május 13. 15:15
"a fegyveres konfliktus súlyos gazdasági következményekkel is járna, és ezt Magyarország, az európai és a világgazdaság is megszenvedné." --- Hány emberünk halna meg? Háborúnak azt nevezik, amikor két, vagy több ország fegyveresen rendezi a politikai, gazdasági, társadalmi kérdéseket. Érdek nélkül még nem vívtak háborút, a végén pedig vannak győztesek és vesztesek. Ahogy a helyzet mutatkozik, valakiknek jól jönne egy kis világháború. Szerintem lesz is.
sersem3
2014. május 13. 15:02
Magyarország érdeke,hogy ne legyen háború,de azt nem mi fogjuk eldönteni,hogy háborúzni fogunk-e,hanem majd a nálunk erősebbek közlik velünk SMS-ben,mondta a washingtoni külügyminisztérium Bem téri képviselője,Martonyi III/III-as János.....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!