Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Elemzők korábban azt várták, hogy a 2,5 százalékos kamatszint elérése után befejezi a csökkentést a monetáris tanács, de Matolcsy György jegybankelnök a múlt héten Londonban utalt arra, hogy elképzelhető még további mérséklés, így most már az elemzők is azt várják, hogy kedden újabb 10 bázisponttal csökken a kamat.
Kamatdöntő ülést tart ma a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa, az elemzők az alapkamat 10 bázispontos csökkentését várják. A Reuters által megkérdezett elemzők többsége szerint az MNB monetáris tanácsa folytatja a kamatcsökkentést a keddi ülésén, és 10 bázispontos lesz a kamatvágás. A felmérésbe bevont 20 elemző közül 16 szerint a kamat 10 bázisponttal, rekordnak számító alacsony szintre, 2,4 százalékra csökken a jelenlegi 2,5 százalékról.
Ha így lesz, akkor a magyar kamatszint alacsonyabb lesz, mint a lengyelországi, ezen kívül, Csehországot leszámítva, a magyar kamatszint a legalacsonyabb lesz a térségben a nem euróövezeti országok között – jegyezte meg a Reuters. Szakértők szerint a kamatcsökkentési ciklus mélypontja 2,2-2,3 százalék lesz, jóval alacsonyabb a korábban vártnál.
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke csütörtökön Londonban kijelentette: elképzelhető, hogy az MNB-nek módja nyílik további mérsékelt kamatcsökkentésekre, de az ezzel kapcsolatos elemzői előrejelzések némelyike eltúlzott. Az MNB elnöke Londonban felidézte, hogy a jegybank monetáris enyhítési ciklusa 7,00 százalékos alapkamatról indult és jelenleg 2,50 százalék az MNB irányadó kamata. Kijelentette: lehetséges, hogy „van még manőverezési mozgástér”, és elképzelhetők további kisebb mértékű kamatcsökkentések a jövőben.
A londoni elemzői közösségen belül most már konszenzusos előrejelzés az, hogy az MNB a korábbi várakozásokkal ellentétben mégsem fejezte be enyhítési ciklusát. Az MTI kérdésére, hogy mi a véleménye ezekről a prognózisokról, Matolcsy György kijelentette: a 2,00 százalékos alapkamat eléréséről szóló előrejelzéseket „eltúlzottnak” tartja. Hozzátette: az enyhítési ciklus végpontja a monetáris tanács helyzetmegítélésétől függ.
Hétfőn már londoni pénzügyi elemzők úgy vélték: a várakozásoktól messze elmaradó legutóbbi inflációs adatok önmagukban azt valószínűsítik, hogy az MNB monetáris tanácsa újabb kamatcsökkentést hajt végre keddi kamatdöntő ülésén, ugyanakkor az előrejelzéseket jóval meghaladó első negyedévi GDP-növekedés nyomán az sem kizárt, hogy az MNB egyelőre szünetet tart az enyhítési ciklusban, vagy lassítja ütemét.