Vörös színben pompázik majd a Lánchíd, de nem a kommunisták miatt
December elsején az AIDS áldozataira emlékezünk.
Ács Sándorné a kishantosi vidékfejlesztési központ ügyvezetője békés megoldást szeretne a kishantosi gazdaság ügyében. Szombaton a földpályázat nyertesei elkezdték beszántani azokat a területeket, amelyeket korábban a központ gondozott és amelyben már vetés is volt, ez ellen tüntettek Budapesten.
A kishantosi vidékfejlesztési központ békés megoldást szeretne az általa vitatott földügyben. Ács Sándorné, a központ ügyvezetője az elvetett növényeik szombat reggel kezdődött kiszántása ellen a fővárosban szombat este tartott tiltakozó akción azt mondta, kizárták őket „a saját területükről” és több száz milliós értéket pusztítottak el „a magukat új bérlőnek nevezett emberek”.
A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Kft. ügyvezetője a Vidékfejlesztési Minisztérium épülete elé szervezett tüntetésen a folyamatban lévő földbirtok-szerződések bírósági pereire utalva úgy fogalmazott: „Nyerni fogunk”. Hozzátette: Kishantoson már régen nem Kishantosért harcolnak, hanem Magyarországért, „mert tízmillió magyarral is az fog történni, mint a nemzetközi hírű mintagazdasággal, megsemmisítik”.
A Fejér megyei kishantosi gazdaság 452 hektár állami földterületen folytatta tevékenységét, amelynek bérleti joga tavaly októberben lejárt. A földterület hasznosítását a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) döntése értelmében 8 gazdálkodó, illetve gazdasági társaság kapta. Szombat reggel, a nyertes új bérlők elkezdték beszántani a földpályázatokon vesztes bérlő, a kishantosi vidékfejlesztési központ által ősszel és tavasszal elvetett növényeket.
Ács Sándorné, a kishantosi gazdaság egyik alapítója és vezetője, a Kettős Mérce blog szervezésében, Greenpeace aktivisták részvételével tartott demonstráción arra hívta fel a figyelmet: a területet beszántók önbíráskodtak, hiszen az ügyben bírósági eljárások vannak folyamatban. A mintegy 50-70 résztvevő előtt azt mondta: a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet a mai napig nem számolt el velük.
Rodics Katalin, a Greenpeace Hungary kampánykoordinátora elmondta, Kishantos német-magyar kormányközi megállapodással jött létre, és a magyar állam szavatolta a német kormánynak, hogy biztosítja a biogazdasághoz a megfelelő feltételeket. A nonprofit kft.-től „egy álságosan kiírt (föld)pályázattal” vették el a területet, és olyan nyerteseknek adták oda, akik nem feleltek meg az NFA pályázati feltételeinek –jelentette ki.
Az aktivisták a tüntetés előtt „El a kezekkel Kishantostól” feliratú papírlapokat ragasztottak a Vidékfejlesztési Minisztérium épületének falára és bejárati ajtajára. A demonstráción részt vett Szabó Rebeka, az Együtt-PM mezőgazdasági szakpolitikusa, Szél Bernadett, az LMP társelnöke és Csiba Katalin, az LMP EP-képviselőjelöltje, a párt környezetpolitikai szakszóvivője.