Németország húzódozik a török EU-csatlakozástól

2014. február 04. 16:48

Angela Merkel megerősítette: továbbra is kételkedik a török EU-tagságban. Törökország uniós csatlakozási tárgyalása nyílt végű folyamat, nem eredményezi feltétlenül a tagság megszerzését – mondta a német kancellár kedden Berlinben a török kormányfővel folytatott megbeszélése után.

2014. február 04. 16:48
Angela Merkel megerősítette: továbbra is kételkedik abban, hogy Törökország teljes jogú tagságot szerezhet az Európai Unióban. Ugyanakkor a tárgyalásokat folytatni kell, és meg kell nyitni az igazságszolgáltatás függetlenségéről és az alapjogok védelméről szóló fejezeteket – mondta a kancellár Recep Tayyip Erdogannal közösen tartott sajtótájékoztatóján, utalva az ankarai kormányt megrengető korrupciós botrányokra, valamint az igazságszolgáltatásban és a rendőrségen indított tisztogatásokra.
 
A török miniszterelnök a tájékoztatón elsősorban azt emelte ki, hogy országának több támogatásra van szüksége a szíriai menekültek ellátásához. Eddig 700 ezer menekültet fogadtak be, ellátásukra több mint 2 milliárd dollárt fordítottak, az ENSZ-től viszont 130 millió dollár hozzájárulást kapott - fejtegette. Merkel ezzel kapcsolatban bejelentette, hogy a német kormány két minisztere hamarosan felkeresi a törökországi menekülttáborokat, hogy megvizsgálják a további támogatás lehetőségeit. A 3 milliós németországi török közösség a két országot összekötő híd szerepét tölti be – hangsúlyozta Merkel a kétoldalú kapcsolatokról szólva. A nagykoalíciós kormány programjában szerepel a kettős állampolgárság intézményének kiterjesztése, aminek révén a török származású fiataloknak nem kell választaniuk a két ország között, hanem a német és a török állampolgárságot is felvehetik – tette hozzá. Elmondta: tárgyaltak az asszimiláció körüli vitáról. „Túlléptünk ezen, megállapítottuk, hogy senki nem akar ilyesmit” - emelte ki Angela Merkel. A vita Erdogan egy korábbi beszéde nyomán bontakozott ki, a török kormányfő azzal vádolta meg Németországot, hogy az integráció helyett az asszimiláció politikáját követi, vagyis a török közösség tagjait a nemzeti öntudatuk feladására kényszerítve be akarja olvasztani a többségi társadalomba.
   
Erdogan ezzel kapcsolatban a sajtótájékoztatón nagyra értékelte, hogy már nemcsak a törvényhozás alsóházában, a Bundestagban tevékenykednek török származású képviselők, hanem Aydan Özoguz bevándorlási, menekültügyi és társadalmi integrációért felelős tárca nélküli miniszter személyében a kormánynak is van török származású tagja. A török miniszterelnök a kancellárral folytatott megbeszélés előtt előadást tartott a Német Külpolitikai Társaságban (DGAP). Hangsúlyozta, hogy országa az uniós tagság megszerzésére törekszik, de az EU-nak is éppen úgy szüksége van Törökországra, mint Törökországnak az EU-ra. „A 21. század folyamatait nem lehet Törökország nélkül alakítani” – mondta Recep Tayyip Erdogan, rámutatva egyebek között arra, hogy a csaknem 77 milliós ország gazdasága gyors ütemben növekedik. A decemberben kitört korrupciós botránnyal és a tisztogatásokkal kapcsolatban elutasította a bírálatokat. Leszögezte, hogy a török kormány elkötelezett a jogállamiság, az igazságszolgáltatás függetlensége és a hatalmi ágak szétválasztása mellett, és megteszi a törvényes rend fenntartásához szükséges lépéseket.
 
A török miniszterelnök berlini látogatása zárásaként, kedd este beszédet mond több ezer németországi török előtt. A rendezvényt egy németországi török egyesület szervezi, amely közel áll Erdogan pártjához, az AKP-hez. Megfigyelők szerint az esemény választási rendezvény, hiszen Erdogan valószínűleg indul az augusztusi elnökválasztáson, amely az első közvetlen államfőválasztás lesz az országban, és a török állampolgársággal rendelkező németországi törökök is részt vehetnek rajta. Törökország 1987-ben nyújtott be tagfelvételi kérelmet az EU-hoz. A csatlakozási tárgyalások 2005-ben kezdődtek. A 35 fejezetből eddig egyet sikerült lezárni. A tárgyalásokat egyebek között az hátráltatja, hogy Törökország nem ismeri el az uniós tag Ciprusi Köztársaságot.

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2014. február 04. 20:54
http://slagermuzeum.network.hu/video/komar_laszlo/komar_laszlo__istambulban
Akitlosz
2014. február 04. 19:52
Amúgy Törökországnak nem kicsit több köze van Európához, mint Ciprusnak, amely egy ázsiai ország, amelyet a görögök erőltettek be az EU-ba. Ha ciprus a probléma, akkor rúgják ki az unióból, mert amúgy sem való bele.
Akitlosz
2014. február 04. 19:51
Aztán minek tárgyalni, ha úgy sincsen komoly szándék a megegyezésre? Csak hülyíteni a törököket? "az első közvetlen államfőválasztás lesz az országban," Az szép, már a törökök is előbbre tartanak, mint Magyarország. Itt hiába akar a választók 85,9% szabad államfőválasztást, a tetves magyar parlament ezt nem engedi meg már 24 éve. :-( Küldök egy Sikidimöt mindenkinek,a ki szereti: http://www.youtube.com/watch?v=g2uy7Cfl6kU
pitypang1125
2014. február 04. 19:18
Persze addig jók voltak a törökök még szarért húgyért újjáépítették Németországot a háború után. Most meg fosnak, hogy odautazik az egyébként már állampolgárságot szerzett Törököknek a rokonsága is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!