Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
Ötpárti bizottsággal vizsgáltatná a Jobbik, hogy az Egyesült Államok és partnerei milyen, a közéletet befolyásoló és hírszerző tevékenységeket végeztek Magyarország ellen.
Gyöngyösi Márton úgy fogalmazott: ismert, hogy az amerikai hírszerző szervezet, az NSA az Egyesült Államok Szabadság téri nagykövetségén lehallgatókészülékeket helyezett el. A bizottságnak azt kellene kiderítenie, hogy milyen adatokat gyűjtöttek, mely pártokat, közéleti szereplőket hallgattak le és ezt milyen célból tették – mondta a külügyi bizottság alelnöke.
Az ellenzéki politikus közölte: arra is kíváncsiak, ezeket az információkat eljuttatták-e különféle civil szervezetekhez, hogy azok befolyásolni tudják a közéletet. A képviselő úgy fogalmazott, ezek a beavatkozások durván sértik Magyarország nemzeti szuverenitását.
Németh Zsolt felhívta a figyelmet a Jobbik már az úgynevezett Snowden-ügy kirobbanásakor foglalkozott a témával. Felmerül az a kérdés, hogy jelent-e kockázatot az a tény, hogy multinacionális cégek is együttműködtek az NSA-val, a magyar kormány pedig stratégiai szerződést kötött nemzetközi vállalatokkal, például a Microsofttal. Hozzátette: a brit és a német titkosszolgálatok együttműködtek az Egyesült Államok hírszerzésével, ezért azt is tisztázni kellene, hogy a magyar hírszerző szervek érintettek-e ebben, és ha igen, milyen mértékben.