Több a bizonytalan, csökkent a Fidesz és az MSZP támogatottsága

2013. november 13. 14:31

A Nézőpont Intézet friss kutatása szerint újra harminc százalékos szint fölött van a bizonytalanok aránya, miközben az MSZP támogatottsága három százalékponttal csökkent a teljes népesség körében, így most tíz százalék. A Fidesz népszerűsége két százalékponttal esve 33 százalékon áll ugyanebben a körben.

2013. november 13. 14:31

A Nézőpont kutatása szerint a felnőtt magyar lakosság harmada (33 százalék) vallotta magát a Fidesz-KDNP, hatoda pedig a közös jelöltállításban megegyező MSZP (10 százalék) és Együtt-PM (6 százalék) táborába tartozónak. A kormánypártok népszerűsége 2 százalékpontos csökkenéssel a szeptemberi szintre korrigált vissza, míg a szocialisták három százalékpontos vesztesége „a koordinált jelöltállítást jelentő megállapodás előtti szintre vetette vissza az ellenzék vezető erejét” – írták. Rámutattak: kevesebb mint fél évvel a választások előtt tehát újra a harminc százalékos szint felett áll a bizonytalanok, rejtőzködők és biztosan nem szavazók tábora.

A Nézőpont szerint az elmúlt hetek politikai fiaskóinak” köszönhető, hogy míg korábban a bizonytalanok fele kormányváltó hangulatban szemlélte a fokozódó kampányhangulatot, ma már csak ötöde jelent meggyőzhető csoportot az ellenzéknek (az összes megkérdezett 4 százaléka) – áll az összefoglalóban.

A felmérés szerint egy most vasárnap esedékes választáson a jogosultak 52 százaléka venne részt, közülük 41 százalék szavazna a Fidesz-KDNP-re (egy hónappal korábban is 41 százalék volt), 13 százalékot kapna az MSZP (előző kutatásukban is 13 százalékon állt), 11 százalékot a Jobbik (korábban 12 százalék), 6 százalékot az Együtt–PM (korábban 7 százalékon állt a Bajnai vezette szövetség). De nemcsak Bajnai Gordonék formációja van a bejutási küszöb környékén, hanem az ellenzéki oldal másik két kisebbik pártja is: a voksok 6 százaléka jutna az LMP-nek, 3 pedig a DK-nak – olvasható.

Az MSZP és az Együtt-PM megállapodásával kapcsolatban a Nézőpont Intézet azt állapította meg, hogy bár a szocialista vezetők nyilatkozatai alapján egyértelmű a „Gyurcsány-pártiak kihagyása”, szavazóik körében ez az álláspont népszerűtlen. Az MSZP-vel szimpatizálók 49 százaléka szerint szükség van arra, hogy az MSZP és az Együtt–PM megállapodásába más baloldali pártok is bekerüljenek (a tábor 31 százaléka ért egyet csupán a pártvezetéssel), de a Bajnai-tábor 59 és a DK táborának 60 százaléka is támogatja a tárgyalások újrakezdését. A Nézőpont Intézet szerint „további érv lehet a megállapodás kiterjesztése mellett, hogy a bizonytalanoknak is mindössze 25 százaléka tartja elégségesnek a két párt közti megállapodást”.

A közvélemény-kutatást november 4. és 8. között, ezer ember telefonos megkérdezésével, nemre és korra régiónként, településtípusra és iskolai végzettségre országosan reprezentatív mintán végezte a Nézőpont Intézet a Heti Válasz megbízásából.

(A cikket a Nézőpont Intézet javítása alapján frissítettük.)

Összesen 79 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elfelejtette
2013. november 13. 22:52
Ahogy elnézem az ábrát, a bizonytalanok és az MSZP piros csíkja mintha egymás tükörképe lenne. Mondjuk nem csodálom. Amit ekez összefogás néven művelnek, az a legharcedzettebbet is elbizonytalanítja. Újra kell értelmezni az összefogás szó. Összefogás az, amikor egymás nyakát szorongatjuk.
IgazságosIzomViktor.
2013. november 13. 20:20
Közvéleménykutatás...jaj de érdekes....ásítás,lapozás...
krotak
2013. november 13. 17:39
Nem tudhatom, hogy a közvélemény-kutatók számára mekkora problémát jelent: Olyan qrvára bizonytalan vagyok, hogy fogom magam, és szokás szerint a Fideszre fogom adni a voksomat.
ballada
2013. november 13. 17:02
Meseházi ismét hazudik . """"Ez az ellenzék inkább ellensége az országnak, mint választási lehetőséget adna az ország irányítására. Ezek csak mindent ellenezni tudnak,folyamatosan gyalázzák,pocskondiázzák a kormányt,de helyette jobb javaslatokkal nem tudnak előállni. Kullognak az események után,teljes alkalmatlanságukat mutatják az ország vezetésére. Nem tudnak egy jól átlátható és közérthető kormányprogrammal kiállni ami vonzaná a szavazókat,csak a kormány ócska rágalmazásával akarnak szavazást nyerni.Jól látható, hogy a mostani kormány szellemileg toronymagasan az ellenzék felett áll,ezért nincs is esélyük a választás megnyerésére. """"
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!