„A rezsicsökkentés egy szent tehén” – Nagy Attila Tibor szerint ezen múlhat Magyar Péter sikere
Az elemző az Indexnek nyilatkozott.
Bajnai Gordon szerint a kormány által hétfőn benyújtott 2014-es költségvetés csak egy féléves költségvetés, amely „az első félévben osztogat, aztán pedig nyilvánvalóan fosztogat”, mivel tudatosan úgy készítették el, hogy csak a választásig tartson ki. Ezért 2014 nyarán az ország válságban lesz ‒ jelentette ki az Együtt‒PM választási szövetség vezetője pénteken sajtótájékoztatón.
Bajnai Gordon úgy értékelte: a választás után az új kormánynak újra válságot kell majd kezelnie. Szerinte a választást követően „jöhet majd a stadionadó és a rezsiadó”, mert ezek kellenek majd a költségvetési egyensúly tartásához. A jövő évi büdzsé a jegybank által nagyon drágán és mesterségesen felpumpált növekedéssel tervez, amely azonban csak egy évre szól, utána újra zsugorodás kezdődik majd. Emellett a költségvetés nyílt beismerése annak, hogy a kormány elvesztette az államadósság elleni harcot ‒ mondta az Együtt‒PM vezetője.
Szerinte a büdzsé világos értékválasztásokat tartalmaz: a stadionépítésekre garantálja a forrásokat, míg a társadalom valódi problémáira ‒ mint az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentése, a devizahitelesek helyzetének rendezése, lakásépítés, a közfoglalkoztatás beígért bővítése, az oktatás fenntartása ‒ nem tartalmazza a szükséges összegeket. Emellett a kormány 50 százalékkal csökkenti a tartalékokat, ezen belül az országvédelmi alapot 75 százalékkal.
Bejelentette azt is: az Együtt‒PM új honlapot indít „A kormány rosszabbul teljesít – Magyarország jobbat érdemel” címmel, ahol a kormány által üzemeltetett honlaphoz hasonló formában tematikusan ismertetik álláspontjukat a kabinet intézkedéseiről és terveiről. Bajnai Gordon úgy fogalmazott: „rezsiharc helyett rizsaharcot” folytat a kormány, de ebbe az Együtt‒PM nem akar beszállni.
Ismertette: az Együtt‒PM kormányra kerülése esetén átalakítaná a költségvetési tervezést és működést, előrehozná a költségvetés elfogadását, hogy november végére lezárt költségvetés és adótörvények legyenek a kiszámíthatóság növelése érdekében. Emellett úgynevezett adóalkotmányt vezetnének be a kiszámítható adókörnyezet érdekében. Eszerint évente egyszer módosíthatnák az adótörvényeket, de akkor is csak hatvannapos felkészülés és konzultációt követően. Ezen kívül az Együtt‒PM programalapú költségvetést, valamint valódi és működő államadósság-szabályt vezetnének be.