Még ebben a hónapban megalakulhat a Nemzeti Választási Bizottság

2013. szeptember 04. 09:26

Még ebben a hónapban megalakulhat a Nemzeti Választási Bizottság (NVB), mert a törvény értelmében a köztársasági elnök javaslatára az Országgyűlésnek szeptember 30-áig meg kell választania a testület tagjait.

2013. szeptember 04. 09:26

Az NVB megalakulásával az Országos Választási Bizottság (OVB) tagjainak mandátuma megszűnik, ám elképzelhető, hogy az új testületben lesznek korábbi OVB-tagok is. Az államfő javaslatára az Országgyűlésnek hét jogász végzettségű tagot, valamint három póttagot kell választania az NVB-be. Ez kettővel több, mint a jelenlegi OVB létszáma. Az Országgyűlés a tagokat kétharmados többséggel választja meg, ám ha ez két alkalommal nem sikerül, a harmadik körben már elég a jelenlévő képviselők egyszerű többsége. A parlament által választott tagok mandátuma kilenc évre szól. Az alakuló ülésen a tagok maguk közül választanak elnököt és elnökhelyettest.

Az új testületbe ezután a parlamenti frakcióval rendelkező pártok delegálhatnak egy-egy tagot. Ez azt jelenti, hogy az NVB-nek szeptemberben várhatóan 12 tagja lesz. A pártok által delegált tagoknak ugyanolyan jogaik lesznek, mint a parlament által választottaknak, csak nem kapnak tiszteletdíjat a munkájukért. Az NVB-be a pártok által delegált tagoknak a mandátuma az országgyűlési választások kiírásáig szól. A pártdelegált tagok mandátuma ekkor – az államfői bejelentéssel – megszűnik, és csak a hét, Országgyűlés által választott tag dolgozhat tovább.

Az NVB létszáma a kampányidőszakban bővülhet majd ki újra az országos listát állítani tudó pártok, valamint az országos listát állító országos nemzetiségi önkormányzatok delegáltjaival. Ez utóbbi változás a korábbi delegálási rendszerhez képest, és egyben azt is jelenti, hogy akár mind a 13 nemzetiség tagot küldhet az NVB-be. A nemzetiségi megbízottak azonban csak az őket érintő ügyekben szavazhatnak. Az NVB-be az Európai Parlamenti választásra országos listát állító pártok is küldhetnek delegáltakat. A pártok által delegált tagok megbízatása a választási eredmény jogerős kihirdetésével ér majd véget, utána ismét csak azok a pártok delegálhatnak tagot az NVB-be, amelyek az új Országgyűlésben frakciót tudtak alakítani.

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hátakkor
2013. szeptember 04. 11:41
Helyes! Bármikor mehet egy előrehozott választás! Mindenkinek volt ideje.
Secnir
2013. szeptember 04. 10:46
"A parlament által választott tagok mandátuma kilenc évre szól. " -tegyük hozzá: jelen állás szerint.
kjkj945
2013. szeptember 04. 10:26
Még nem alakult meg a nevabi??? Hogy lehet ez, már egy év sincs a választásokig!!
GV0917
2013. szeptember 04. 10:25
Hölgyeim és uraim! Első blikkre megkezdődnek az "ellenvélemények". Ez nem baj, csak kellmetlen! Mert rögtön "anyáznak"! Még meg sem választották a bízottságot!Éppen ezért javaslom, hogy tippeljék meg, hányan fogadják el a/ különben 2/3 -os többséget kívánó/jelölteket és hányan ellenzik azokat. Tudom,tudom,kilenc év! Ez sokaknak "életfogytiglan", hiszen az ember "fogyóeszköz" No most visszakaptatok valamit abból, amit mérhetetlen pimaszsággal az általatok választott Rytkó-korszak emberei csináltak! Egy bevallottan kommunista történész és egy szadeszes alkotmányjogász évekig azt játszotta, hogy ők azonosak a "kunsági fi-"vel Ismeritek a nótát:"Én vagyok a , én vagyok a kunsági fi, nekem nem parancsol senki! Sem a Khonság sem a Jászság, sem az Alkotmánybíróság!"
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!