Magyar memorandum: Veszélyes lehet a Tavares-jelentés elfogadása

2013. július 03. 08:35

A Tavares-jelentés elfogadása veszélyt jelentene az európai integráció fejlődésére – állapítja meg az a memorandum, amelyet a magyar kormány tett közzé az Európai Parlamentben (EP) annak a plenáris vitának a kapcsán, amelyet az alapvető jogok magyarországi helyzetéről Rui Tavares portugál zöldpárti EP-képviselő által készített előterjesztésről folytattak le kedden Strasbourgban.

2013. július 03. 08:35

A Tavares-jelentésről szerdán szavaz az EP. A keddi vitában részt vett, és külön felhívta a figyelmet a memorandumra Orbán Viktor magyar miniszterelnök. A magyar kormányzati dokumentum szerint a Tavares-jelentés figyelmen kívül hagyja az EP hatásköreit, az EU-intézmények közötti feladatmegosztást, a tagállamok és az unió közötti egyensúlyok jogilag meghatározott rendszerét, valamint az egymás alkotmányos hagyományainak és identitásának tiszteletben tartására vonatkozó szerződéses kötelezettséget. „A jelentés az alapító szerződések szigorú betartására és betartatására épülő uniós működési renddel szemben önkényesen állapít meg kötelezően követendő kritériumokat, vezet be új eljárásokat, kreál új intézményeket” – olvasható a magyar memorandumban.

A magyar kormány megítélése szerint a Tavares-jelentés Magyarországgal szemben elfogult és megalapozatlan állításokra épül, elhallgat fontos tényeket, más tagállamokban mindennapos gyakorlatként működő jogintézményeket Magyarország esetében a jogállamiság elleni támadásként állít be. „A jelentés túlzó következtetéseket von le egyébként labilis tényállításokból, ajánlásai pontatlanok és végrehajthatatlanok, teljesen mellőzik a magyar intézményi, jogi és politikai körülmények ismeretét” – állítja a memorandum. A magyar kormányzati dokumentum szerint a jelentés „visszaélés az Európai Parlament hatalmával, mélyen igazságtalan Magyarországgal és népével szemben, és nyíltan kettős mércét alkalmaz”, ezért a jelentést a magyar kormány visszautasítja. A magyar kormány a memorandumban kifejezte meggyőződését, hogy a magyar-EP viszonynak a jövőben is a szerződések által meghatározott keretek közt kell maradnia, az elfogadott eljárásokat kell követnie, és teljes mértékben meg kell egyeznie az EU valamennyi tagországával kapcsolatban követett gyakorlattal.

A memorandum tételesen cáfolja a Tavares-jelentés megállapításait egyebek közt a rasszizmussal, a cigányellenességgel, a hajléktalanság kriminalizálásával, a magyar alkotmányos rendszer átalakításával, az alkotmánybíróság hatásköreivel, az igazságszolgáltatás függetlenségével, az új választási rendszerrel, a médiapluralizmussal és a választási reklámokkal, az egyházak elismerésével, illetve a vallásgyakorlás szabadságával kapcsolatban. A memorandum kiemeli: a jelentés egyik alapvető következtetése, hogy a Magyarországon az elmúlt három évben elfogadott jogszabályok tartalma ellentétes az európai értékekkel, azonban nem említ egyetlen konkrét példát sem az európai értékek, sem az európai jog sérelmére. „Ehelyett trendeket sugalmaz, téves percepciókat erősít meg, aránytalan következtetéseket von le”.

A magyar memorandum szerint bár a jelentés megalapozatlansága és politikai elfogultsága elsősorban Magyarország szempontjából szembetűnő, az olyan intézményi megoldásokat javasol, amelyek valamennyi uniós tagállamot érintenek, és az alapító szerződések szigorú tiszteletére épülő EU ma ismert rendszerének súlyos sérelmét eredményezik. Így a Tavares-jelentés felszólítja a tagállamokat, hogy vegyenek részt a felállítani kívánt, Magyarország monitorozását végző trialógusban, az Európai Bizottságot pedig saját hatásköreit jelentősen meghaladó feladatok elvégzésére utasítja. Felhívja a bizottságot, hogy ne csak az uniós jog konkrét érvényesülését kövesse nyomon, hanem a tagállamok jogrendszerében bekövetkező, nagy léptékű változásokat is vonja vizsgálat alá. Az uniós alapértékek betartását vizsgáló trialógus a magyar memorandum szerint
teljes jogi vákuumban működne”.

 

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Obulus
2013. július 03. 17:07
Veszélyes lehet a Fidesz korlátlan hatalomgyakorlására a Tavares-jelentés elfogadása.
anonymand
2013. július 03. 16:48
Tisztelt Olvtársak! Az elfogadás: 370 igen, 249 nem és 82 tartózkodás mellett fogadta el a parlament a jelentést. Szocik vannak 184-en. Néppártiak vannak 265-en. Lehet osztani, szorozni, no meg elmélázni. Ha valaki segítene, hogy elolvashassam a memorandumot, hogy a "tételes cáfolás"-t elhihessem, azt nagyon megköszönném. Tisztelettel: anonymand
bini
2013. július 03. 10:19
Tegnap vált teljesen világosá és állt össze a kép, hogy miért is Volt már a kormányváltás másnapján elinduló támadás az EU részéről. Most érthető Orbán "szabadságharca" és mit is értett alatta. Nem Volt véletlen az, hogy az IMF-fel nem hosszabbitott és minden erejét az adóságcsapda és a költségvetési hiány csökkentésére szenteltelte. Nem véletlen Volt az alaptörvény feszitett tempoju megalkotása ami törvényi hátteret biztosított a gazdasági és társadalmi törvényeket megalapozta. Ezen kivül a nagy rendszerek átalakitásánál azokat a hazánkba állomásosozó bankok és szolgáltató multicégek extraprofitját is bevonta ebbe az átalakitásba. Mivel a töke és multik érdekében az unio azon sertepertélt a háttérbe, hogy a nemzetállamok helyet egy globális birodalmi strukturát építsen fel, melybe a Magyar kormány beleköpött a nemzeti hatáskörbe tartozó döntéseivel, pl az adó rendszer, a szociális rendszerek, családtámogatási rendszer, egészségügy, oktatás....... Ennek következtében a válságot elég jól kezelte a támadások ellenére is és egyre jobban látszott az öreg és új Europa közti külömbség aki azon dolgozott, hogy egy USA szerü koglomerátum létrehozását tüzte a háttérbe a zászlajára. Ezért találták ki azt, hogy az eu alapértékeket, jogállamiságot probálták bevetni. A Bizottság meg hülye köteleség szegési eljárások inditásával segitettek be. Mivel több eus ország ébredezik és követik Orbán gazdasági és társadalom politikáját vagyis a nemzeti érdekek mentén ezért egy ilyen eljárás következtében meg akarták volna vonni az ország szavazati jogát, tehát hogy vétozhason az esetleges olyan írányelvek ellen, mely kiiktattná a nemzetállamokat olyan döntéshozatalba és elvonna eddig az országok hatáskörébe tartozó döndtéseket ezek pénzügyi gazdasági, adó kérdések. Tegnap világosá vált és Orbán nyívnosan is közölte az EP-ben, hogy Magyarország a nemzetek europájáért fog kiállni és nem engedi, hogy politikai felügyelet alá vonják Magyarországot és bármely más eu-s országot mely ebből levezethető. Az, hogy Magyarországot pécézték ki a 2/3 os többsége miatt és egy kollaboráns komprádor ellenzéke akit felhasználtak arra, hogy létrehozzák az europai egyesült államokat, vagy a hazai balliberálisok kezdeményeztek és az eu kapott az alkalmon teljesen mindegy. A lényeg az, hogy Magyarország ütközőpont lett az eu két tábora között az unio párti nagytöke globalista balliberális zöld tömörülés, vagy a nemzetek europáját preferáló csoport között aminek akaratán kivül Orbán lett az élharcosa azáltal, hogy a 2/3 val a hátamögött nyíltan ki is mondhatja azt amit másoknál nehezebb a belpolitikai helyzetük miatt, amikor vagy kormányon vannak koalicióban vagy ellenzékben kormányra törekednek. Tegnap Orbán nagyon egyértelmüen és világosan beszélt, úgy mint egy szuverin állam kormányfője. A szocialista három Terror(Tabajdi, Göncz, Bokros) meg bemutatta azt, hogy mi közük van a nemzethez, az országhoz és mit gondolnak a Magyar emberekről és a társadalomról.
IgazságosIzomViktor.
2013. július 03. 09:55
A Tavares jelentés elfogadása veszélyt jelentene a fidesz teljhatalma szempontjából.Ebben a jelentésben egyszer se szerepel az,hogy a Magyarok korlátozzák a demokráciát,vagy a Magyarok ellentétesek az Európai joggal.Hanem az,hogy a Magyar Kormány csinálja ezeket.Ég és föld különbség.Elég korlátolt gondolkozás azt mondani hogy ez a jelentés a Magyar nép ellen van.Mert nem ez a helyzet!Pont ellenkezőleg!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!