A Közép-európai Club Pannonia civil szervezet VI. Társadalmi párbeszéd fórumán Pozsgay Imre kiemelte: meg kell találni azokat az ügyeket, amelyek a pártpolitika fölött összefogják a nemzetet, mert az csak így lehet sikeres. Az egyik ilyen terület az ország nemzetközi, külpolitikai kapcsolatrendszere – mutatott rá. Történelmi visszatekintésében kifejtette: az újkor kezdete óta elterjedt a demokrácia, olyannyira, hogy a 20. századra már szégyennek tartották, ha egy ország nem fogadja el a demokrácia intézményrendszerét. Még Sztálin is demokráciának nevezte a maga zsarnoki rendszerét - emlékeztetett. Megjegyezte: Európában a demokrácia fogalmának többféle értelmezése van, de a demokrácia alapja a népképviselet, a közteherviselés és a törvény előtti egyenlőség elve.
Pozsgay Imre felidézte: Magyarországon egyfajta paradox rendszerváltozás ment végbe, mert néhány évvel később nagyon sokan nosztalgiát éreztek a Kádár-rendszer iránt. Ez „nem restaurációs érzés volt, hanem csalódás”, és ennek következménye lett az 1994-es választás eredménye – vélekedett. Úgy látja, a magyar „mulasztásos rendszerváltás” is volt, ugyanis nem volt olyan politikai mozgalom, amely a változást nyomásgyakorlással idézte volna elő, hanem alkukba kellett bocsátkozniuk a politikai szereplőknek. Az alaptörvénnyel kapcsolatban kijelentette: a magyar közjogi viszonyok megkerülhetetlen része. Fura – mondta –, hogy „mennyi kioktatást kapunk” az Alkotmánybírósággal kapcsolatban, holott sok európai országban nincs is ilyen testület.
Pozsgay Imre véleménye szerint az EU megfeledkezett arról, hogy a kommunizmus bukását két alapeszme élte túl: a nemzet mint közösség, továbbá a keresztény hagyomány és kultúra mint az európai folytonosság alapja. Sárközy Tamás jogászprofesszor hangsúlyozta: Magyarországnak nincs lehetősége arra, hogy az EU-n kívül maradjon, „mindig is Nyugat-Európához akartunk tartozni”. Európai magyarnak kell lenni, „nekünk kell Európa” – mondta, hozzátéve: ez nem ellentétes a keleti irányú kapcsolatépítéssel. Közölte: Európa jogközösség, amely jogállamiságon alapul, és ez alól nem lehet kitérnie annak, aki oda akar tartozni.