USA: A diszkrimináció súlyos probléma Magyarországon

2013. április 20. 14:35

Nyilvánosságra hozta éves emberi jogi országjelentéseit az amerikai külügyminisztérium pénteken. A dokumentumban Magyarországot illetően a romák kirekesztését és az erőszakos jobboldali szélsőségeket nevezték meg súlyos problémaként.

2013. április 20. 14:35

Az amerikai külügyminisztérium jelentésének összegzésében a készítők – a külügyi tárca demokrácia, az emberi jogok és a munkaügy kérdéseiben illetékes irodája – megállapítja, hogy Magyarország többpárti alkotmányos demokrácia, ahol a 2010 áprilisában megtartott legutóbbi parlamenti választások szabadok és tisztességesek voltak. Az amerikai külügyminisztérium Magyarország esetében a 2012-es év legsúlyosabb emberi jogi problémái között említi a roma népesség társadalmi megkülönböztetését és kirekesztését, valamint az erőszakos jobboldali szélsőségességet, amelynek erős antiszemita összetevője is volt.

A konkrét példák sokaságát felsorakoztató jelentés összegzése szerint a romákat sújtó diszkrimináció továbbra is jelentős mértékben korlátozza az érintettek hozzáférését az oktatáshoz, a foglalkoztatáshoz, az egészségügyhöz és a szociális szolgáltatásokhoz. Folytatódtak a jobboldali szélsőségesség megnyilvánulásai, beleértve félkatonai csoportok nyilvános kampányait, a romák és más kisebbségek megfélemlítését és az ellenük való gyűlöletkeltést.

A kormány alkotmányos reform végrehajtására használta fel kétharmados parlamenti többségét, ennek sebessége és mértéke olyan aggályokat keltett, hogy a fékek és ellensúlyok rendszere erodálódik” – áll a jelentésben. „Ezeket az aggodalmakat felerősítette, hogy számos »sarkalatos törvény« lépett életbe – s ezek jövőbeni megváltoztatásához szupertöbbségre lesz szükség –, valamint az, hogy nagy számban fogadtak el új törvényeket, és sok esetben alig vagy egyáltalán nem történt konzultáció a kisebbséggel” – írta az amerikai külügyminisztérium.

A tárca szakérői a dokumentumban emlékeztettek, hogy a kormány módosította az igazságügyi rendszerre, a vallási szervezetekre és a médiaszabadságra vonatkozó jogszabályokat. „Mindazonáltal továbbra is fennmaradtak olyan aggályok, hogy az új szabályozásban foglalt rendelkezések csorbíthatják a bírói függetlenséget, a vallási csoportokkal való egyenlő bánásmódot és a média pluralizmusát” – áll a jelentésben. Az egyéb emberi jogi problémák között a jelentés megemlíti, hogy a rendőrség túlzott erőszakot alkalmazott gyanúsítottak, különösen a romák ellen. A dokumentum szerint aggodalmat keltett a médiaszabályozó hatóság hatáskörével kapcsolatos törvény.

A szöveg megfogalmazása szerint problémát jelent a kormányzati korrupció, a nők és gyermekek elleni, a társadalom által elfogadott erőszak, az antiszemita támadások és vandalizmus, illetve az egyházak elismerésének a politika által meghatározott folyamata. A jelentés szerint a magyar kormány általában tett lépéseket a visszaéléseket elkövető tisztviselők üldözése és megbüntetése érdekében, akár a biztonsági szolgálatokban, akár a kormányzat egyéb területein tevékenykedtek azok.

Összesen 210 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
august
2013. április 21. 12:45
Az emberi jogokért aggódó Amerika néhány tagállamában él a halálbüntetés. Szinte hetente végeznek ki embereket, de aggódik más országok emberi jogai miatt?? Ott ahol bírósági ítéletek nélkül évekig börtönben tarthatnak valakiket, miután egy másik országból elhurcolták őket??
Monkey4you
2013. április 21. 12:09
Hülye amcsik! Az indiánok miért nem tiltakozhatnak ellenetek? Mert kinyírtátok öket!!!
AJSF
2013. április 21. 10:40
Közben pedig azok, akiknek még van egy hangyafasznyi esze, talán pillantson rá erre a pár perces videóra, még akkor is, ha egyébként az ATV-n készült: http://atv.hu/cikk/video-20130419_notar_ilona
AJSF
2013. április 21. 10:38
Ja, ami lemaradt: és persze szidjátok az USÁ-t, mondogassátok, hogy indiánok meg rabszolgák meg mohácsi vész meg Kanada. Ez az ostobaságtenger egy rémálom...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!